Επέστρεψε το άγχος στον Βόλο – Στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού

Περιπλέκουν και πάλι τα πράγματα για τον Βόλο, όσον αφορά την παραμονή στη Σούπερ Λιγκ. Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του μίνι πρωταθλήματος οι «κυανέρυθροι» βρίσκονται στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ήττα με 2-1 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, πρώτη για τον Βόλο στα πλέι άουτ, φέρνει την ομάδα σε δύσκολη θέση, παρότι ακόμη κρατά την τύχη στα χέρια της.
Ο Βόλος υποχώρησε μια θέση στη βαθμολογία, καθώς τον ξεπέρασε ο Παναιτωλικός που έφυγε νικητής από την Τρίπολη, επικρατώντας με 2-0. Έτσι η ομάδα του Αγρινίου είναι στην 11η θέση με 30 βαθμούς, έναν περισσότερο από τους «κυανέρυθρους».

Το κακό για το βολιώτικο συγκρότημα είναι ότι πλησίασε στον ένα βαθμό η Κηφισιά (έχει 28 βαθμούς), μετά τη νίκη της με 2-1 επί του Ατρομήτου στο Περιστέρι.
Προμηνύεται ένα πολύ ενδιαφέρον φινάλε στα πλέι άουτ, καθώς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα ακολουθήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Σούπερ Λιγκ 2. Οι Ηπειρώτες υποβιβάστηκαν και μαθηματικά, μετά τη νέα ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από τον Πανσερραϊκό εκτός έδρας.

Όπως προαναφέραμε, ο Βόλος εξακολουθεί να κρατά την τύχη στα χέρια του, ωστόσο, δεν επιτρέπονται άλλα στραβοπατήματα. Οι «κυανέρυθροι» χρειάζονται δύο νίκες, με Πανσερραϊκό στο Πανθεσσαλικό το προσεχές Σάββατο και με ΠΑΣ Γιάννινα στις 11 Μαΐου στους «Ζωσιμάδες», για να είναι και τη νέα χρονιά στη Σούπερ Λιγκ. Ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων στα παιχνίδια που έχουν να δώσουν Παναιτωλικός και Κηφισιά.

Όσον αφορά το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, είναι γεγονός ότι ο Βόλος δεν είχε καλή παρουσία, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Έγιναν πολλά λάθη από πλευράς «κυανέρυθρων», τα οποία εκμεταλλεύτηκε η κρητική ομάδα και πέτυχε δύο γκολ, ενώ επιθετικά στο πρώτο 45λεπτο οι παίκτες του Χρήστου Κόντη ήταν ανύπαρκτοι.

Η κατάσταση βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως μετά το 2-0, όταν ο ΟΦΗ είχε αποκτήσει διαφορά ασφαλείας δύο τερμάτων. Η είσοδος στο ματς των Τρουιγέ, Μπερτόλιο και Μωραΐτη βοήθησε στο να παρουσιάσει ο Βόλος καλύτερο πρόσωπο, ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» δεν πέτυχαν κάποιο γκολ νωρίς, για να αγχώσουν τον ΟΦΗ και να πάρουν και οι ίδιοι ψυχολογία. Η μείωση του σκορ ήρθε στο 91’ με αυτογκόλ του Λαμπρόπουλου και δεν υπήρχε χρόνος για να κυνηγήσει ο Βόλος το γκολ της ισοφάρισης.

Κόντης: Αδικήσαμε τον εαυτό μας

Ο προπονητής του Βόλου, Χρήστος Κόντης, στις δηλώσεις του για το παιχνίδι αναφέρθηκε στη νωθρότητα που διέκρινε τους παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αντίθετα είναι ευχαριστημένος από την παρουσία της ομάδας στο δεύτερο μέρος. Τόνισε, ωστόσο, ότι ο παίκτες του αδίκησαν τους εαυτούς τους. Αναλυτικά οι δηλώσεις του τεχνικού των «κυανέρυθρων»: «Αδικήσαμε τον εαυτό μας. Μπήκαμε πολύ νωθρά στο παιχνίδι, ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε την κατοχή της μπάλας. Δεν είχαμε κανένα θέμα με το πρέσινγκ του αντιπάλου. Απλά για μένα μας τράβηξε και ο αργός ρυθμός του ΟΦΗ, όπου δεχθήκαμε δύο παιδικά γκολ.

Είχαμε πρόβλημα όταν φτάναμε στο αντίπαλο μισό, με πολλές λάθος πάσες, οι οποίες για μένα ήταν αδικαιολόγητες.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ήμασταν πολύ καλύτεροι, οι αλλαγές βοήθησαν πάρα πολύ και βάλαμε ένα γκολ, ίσως λίγο αργά. Αν το είχαμε βάλει πιο νωρίς, ίσως το σκορ να ήταν διαφορετικό. Κρατάω το δεύτερο ημίχρονο και ελπίζω ότι η συνέχεια θα είναι καλύτερη».

Από την πλευρά του ο προπονητής του ΟΦΗ, Τραϊανός Δέλλας αναφέρθηκε στη νίκη της ομάδας του, την εμφάνιση του Τοράλ αλλά και το που κρίθηκε το ματς με τον Βόλο. Αναλυτικά οι δηλώσεις του: «Κάναμε μια πολύ μεστή εμφάνιση και είχαμε καλή αμυντική λειτουργία. Γνωρίζαμε πως ο Βόλος έχει ανέβει πολύ από τότε που ανέλαβε την ομάδα ο Χρήστος Κόντης. Διαβάσαμε καλά το παιχνίδι και οι παίκτες ανταποκρίθηκαν πλήρως στο αμυντικό πλάνο. Γνωρίζαμε ότι θα σκοράρουμε και πετύχαμε δύο γκολ. Ο Τοράλ είναι ένας πολύ καλός παίκτης, κομβικός για εμάς και το θέμα είναι να είναι καλά».