Ελευθερόπουλος: Ήμασταν πνευματικά ανέτοιμοι

Στο ότι η ομάδα του ήταν ανέτοιμη πνευματικά απέδωσε την ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. «Είμαστε Νίκη Βόλου και θα έπρεπε να βρούμε άλλους τρόπους να παίρνουμε τα παιχνίδια» υπογράμμισε ο προπονητής των «κυανολεύκων».

Μεταξύ άλλων ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος μίλησε για τα εξής θέματα:

Για την κακή εμφάνιση της Νίκης: «Κάναμε ένα από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα που έχουμε κάνει, ακόμη χειρότερο και απ’ αυτό με τον Μακεδονικό. Οι λόγοι είναι διάφοροι, κάποιοι εξηγούνται, κάποιοι όχι.

Δεν θα σταθώ σε δικαιολογίες. Ένα πράγμα με στεναχωρεί κυρίως. Ξέραμε ότι είναι το 12ο παιχνίδι που παίζουμε από τις 8 Ιανουαρίου μέχρι σήμερα. Έτυχαν αυτές οι συνθήκες και είμαστε η μοναδική ομάδα που έχουμε τρία παιχνίδια περισσότερα από τους άλλους, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα, ούτε ότι έλειπε ο Χρήστος (σ.σ. Τζιώρας), ούτε ο αγωνιστικός χώρος της Νεάπολης, που δεν μας ευνοεί και το έχω πει με κάθε τρόπο.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι παρουσιαστήκαμε πνευματικά ανέτοιμοι κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξουμε πάρα πολύ και ιδίως εγώ που είμαι ο υπεύθυνος του ποδοσφαιρικού τμήματος. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα ήταν πνευματικά ανέτοιμη για ένα τέτοιο παιχνίδι. Πάρα πολλά λάθη και με την μπάλα και χωρίς την μπάλα. Φυσικά μετά είναι αργά, όταν χάνεις 0-2 στο ημίχρονο. Πιέσαμε αναπόφευκτα στο δεύτερο, όταν έτσι κι αλλιώς αποφασίσαμε να παρουσιαστούμε στο γήπεδο. Πιέσαμε, βάλαμε το γκολ, είχαμε κι άλλες ευκαιρίες αλλά ήταν πολύ αργά. Ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα και είχαμε μεγάλη ανηφόρα».

Για το ότι δεν απέδωσε το «πείραμα» με σέντερ φορ τον Μιράντα: «Το ξέραμε. Δεν έχουμε επιλογές, τι να κάνουμε; Ούτε ο Ραφαήλ (σ.σ. Πέττας) είναι σέντερ φορ, ούτε κανείς. Ο Ραφαήλ είναι εσωτερικός μέσος. Ψάχνουμε το καλύτερο δυνατό γιατί ο Ταμάζ (σ.σ. Μακατσάρια) είναι ανέτοιμος. Είναι ξεκάθαρο αυτό. Εγώ το ήξερα, δυστυχώς έτυχε να το δουν και οι υπόλοιποι. Το παιδί είναι ανέτοιμο και δεν θα έπρεπε να παίξει ούτε δέκα λεπτά».

Για το ότι έχουν χαθεί περισσότεροι βαθμοί εντός έδρας παρά εκτός: «Αν εξαιρέσουμε το πρώτο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, όπου όλοι θυμόμαστε πώς χάσαμε, δυσκολευόμαστε στη Νεάπολη, σ’ αυτόν τον αγωνιστικό χώρο δυσκολευόμαστε πάρα πολύ.

Είμαστε όμως Νίκη Βόλου και θα έπρεπε να βρούμε άλλους τρόπους να παίρνουμε τα παιχνίδια. Δεν μπορούμε συνέχεια να πηγαίνουμε με την ποιότητα και το ποδόσφαιρο που παίζουμε. Δεν τα έχουμε καταφέρει. Δυστυχώς έχουμε χάσει πολλά παιχνίδια εδώ μέσα. Πολλές ισοπαλίες και ήττες. Απίστευτο».

Για τη φάση, όπου η Νίκη ζήτησε πέναλτι: «Δεν θέλω να μπω καθόλου σ’ αυτή τη διαδικασία. Θα μείνω μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Ούτε για την προσπάθεια που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο, ούτε για το γκολ, ούτε για τις φάσεις που χάσαμε, ούτε για το πέναλτι που ζητήσαμε. Δεν μπορούμε να είμαστε για 45 λεπτά μ’ αυτή την εικόνα. Δεν γίνεται τόσα λάθη σε όλα τα επίπεδα. Αυτό μόνο με προβληματίζει, γιατί αυτό μόνο μπορώ να κοιτάξω και να βελτιώσω».

Για το αν οι ποδοσφαιριστές έφτασαν στα όριά τους μετά από τα συνεχόμενα ματς: «Είπα και πριν ότι είναι το 12ο παιχνίδι από τις 8 Ιανουαρίου. Όμως σ’ αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι, έτσι έτυχε το πρόγραμμα να έχουμε στην αρχή τα ρεπό και μετά τους αγώνες Κυπέλλου. Διαβάζω ότι μια ομάδα έχει «διαβολοβδομάδα» όταν παίζει μια φορά την Τετάρτη. Εμείς παίζουμε έτσι από τις 8 Ιανουαρίου, δεν έχουμε σταματήσει, αλλά δεν θέλω να σταθώ εκεί. Εμένα με ενδιαφέρει ότι από τη στιγμή που υπήρχαν αυτές οι συνθήκες, θα έπρεπε να βγάλουμε κάποια άλλα στοιχεία στην επιφάνεια και το είχαμε πει. Είτε υπήρχε αυτός ο αγωνιστικός χώρος είτε η κούραση, έπρεπε να βγάλουμε κάποια άλλα στοιχεία».

Για τον Τοπαλίδη που έγινε αλλαγή στην αλλαγή: «Ήταν αναγκαστική αλλαγή. Αλλαγή τακτικής ήταν όταν μπήκε και ο Σάββας μπήκε καλά στο ματς. Ωστόσο ήταν έτοιμος να πάθει τράβηγμα και γι’ αυτόν τον αποσύραμε».

Για τον Χρήστο Τζιώρα: «Θα αργήσει να επιστρέψει. Δεν θα παίξει ούτε με την ΑΕΛ, ούτε με τον ΠΑΟΚ Β’».