Εκατοντάδες Βολιώτες στον 37ο Μαραθώνιο – Συγκίνηση και θέαμα στην ιστορική διαδρομή

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας με μεγάλο νικητή τον Κενυάτη, Τζον Κιπκορίρ Κόμεν. Εκατοντάδες Βολιώτες έλαβαν μέρος και ευχαριστήθηκαν τον αγώνα. Πιο συγκεκριμένα 170 αθλητές του ΣΔΥΒ και πάνω από 50 του ΣΔΥΒ-Κένταυρος έτρεξαν τη διαδρομή.
Ωστόσο, αρκετοί ήταν οι δρομείς που χρειάστηκε να μεταφερθούν στο νοσοκομείο, καθώς αισθάνθηκαν αδιαθεσία. Συνολικά στον φετινό αγώνα, σύμφωνα με πληροφορίες του Ant1, χρειάστηκε να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες σε 200 περίπου άτομα που αντιμετώπισαν είτε αναπνευστικά, είτε ορθοπεδικά προβλήματα, καθώς λόγω της βροχόπτωσης ο δρόμος γλιστρούσε πολύ.
Από τους διακόσιους δρομείς οι 17 χρειάστηκε να μεταφερθούν σε νοσοκομεία της Αθήνας. Σύμφωνα με το ΕΚΑΒ κάποιοι μεταφέρθηκαν στο «Γεώργιος Γεννηματάς» και κάποιοι άλλοι στο νοσοκομείο «Σωτηρία». Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ένα άτομο υπέστη έμφραγμα. Πρόκειται για άντρα άνω των 50 ετών.
Η εκκίνηση του 37ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας δόθηκε στις 9 το πρωί στον Τύμβο του Μαραθώνα, με περίπου 20.000 συμμετέχοντες δρομείς. Φέτος ο αγώνας ήταν ακόμη πιο δύσκολος εξαιτίας της βροχής.
Ο 42χρονος Τζον Κιπκορίρ Κόμεν, έμπειρος δρομέας, έφθασε στο Παναθηναϊκό Στάδιο μετά από 2 ώρες 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα και αφού περίπου 600 μέτρα πριν τον τερματισμό, προσπέρασε τον συμπατριώτη του, Φελισιέν Μουχιτίρα (2:16:43). Τρίτος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με την εξαιρετική επίδοση 2:19:02 που είναι και η δεύτερη καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή στην αυθεντική διαδρομή.
Στον διεθνή Μαραθώνιο των γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με 2:45:50, επίδοση που είναι η καλύτερή της στην Αυθεντική διαδρομή και παράλληλα αναδείχθηκε Πανελληνιονίκης για δεύτερη συνεχή χρονιά στον 3ο Μαραθώνιο της καριέρας της.
Εντύπωση προκάλεσε ο τυφλός Νοτιοκορεάτης δρομέας Ντονγκ Χο Χαν, που κατάφερε να τρέξει χωρίς συνοδό χάρη στη βοήθεια της τεχνολογίας.
Ακολουθούν 20 καρέ συγκλονιστικών στιγμών του φετινού Μαραθωνίου.