Δοκίμασε διάταξη με τρία στόπερ ο Ολυμπιακός Β. στο φιλικό με Ρόδο

Ένα ωραίο παιχνίδι, με τέσσερα γκολ, αρκετές καλές φάσεις και εναλλαγές στο σκορ, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν χθες στο γήπεδο της Ρόδου. Ολυμπιακός Βόλου και Ρόδος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, με τους τεχνικούς των δύο ομάδων να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα, όσον αφορά την πορεία της προετοιμασίας, ενόψει της έναρξης της Σούπερ Λιγκ 2.

Η Ρόδος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0 με γκολ του Βουργουντζή στο 33’. Ο Ολυμπιακός στην επανάληψη με πέναλτι του Μπάτροβιτς στο 54’ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 56’ ο Στάμου με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 74’ με τον Νικολόπουλο.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Ο προπονητής της Ρόδου, Σωτήρης Αντωνίου, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-5-2. Τερματοφύλακας ήταν ο νεαρός Γκουγκουντρής, ενώ την τριάδα των στόπερ αποτέλεσαν οι Καψάλης, Χύσι και Μακρυδημήτρης. Ο Βουργουντζής (δεξιά) και ο Νικολόπουλος (αριστερά) ήταν οι δύο φουλ μπακ. Οι Μάρκοβιτς και Δελαπόρτας αγωνίστηκαν στον άξονα, ο Μαρσελίνιο ήταν ο επιτελικό μέσος, με τους Σταματελόπουλο και Παπάζογλου να αγωνίζονται στην επίθεση.
Ο Γιάννης Λάλας, ο οποίος κοουτσάρισε τον Ολυμπιακό Βόλου στο χθεσινό φιλικό, καθώς ο Γιώργος Βαζάκας δεν ταξίδεψε στη Ρόδο, λόγω μιας επέμβασης που υποβλήθηκε, παρέταξε την ομάδα με διάταξη 3-5-2. Για πρώτη φορά από την αρχή της προετοιμασίας οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν σε φιλικό παιχνίδι με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ξενοδόχοβ. Την τριάδα των στόπερ αποτέλεσαν οι Στάμου, Φιλίποβιτς και Μαρκοπουλιώτης. Φουλ μπακ στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν οι Σκοπελίτης και Ναά (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα). Στον άξονα ξεκίνησαν οι Κόλα και Κιτόκο, με τον Χάσεκ να παίζει πιο μπροστά τους, με τους Κουντουριώτη και Βερνάρδο να είναι οι δύο επιθετικοί. Πολύ νωρίς, στο 7ο λεπτό, ο Κιτόκο τραυματίστηκε (υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα) και πέρασε στο ματς ο Γραικός. Ο έμπειρος αμυντικός κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας, με τον Σκοπελίτη να παίζει στον άξονα.

Προηγήθηκε η Ρόδος στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με λιγοστές καλές επιθετικές προσπάθειες μπροστά στις δύο εστίες. Η Ρόδος ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από το τέρμα του Ξενοδόχοβ.
Ο Ολυμπιακός παίζοντας για πρώτη φορά, όπως προαναφέραμε, με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι άμεσα και μετά το 15’ ήταν η ομάδα που είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλειναν σωστά τους χώρους και προσπαθούσαν να βγουν οργανωμένα στην επίθεση. Κέρδισαν αρκετά κόρνερ και σ’ ένα από αυτά, στο 20’, πέτυχαν γκολ, ωστόσο, ο διαιτητής Ατσινούδας, το ακύρωσε για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα, χωρίς να υπάρχει παράβαση, όπως φάνηκε και στο βίντεο. Συγκεκριμένα, ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ, ο Στάμου σε πρώτο χρόνο δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, καθώς οι αμυνόμενοι έδιωξαν, η μπάλα έφτασε και πάλι στον αμυντικό του Ολυμπιακού, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκουγκουντρή, με τον διαιτητή να υποδεικνύει φάουλ πάνω στον γκολκίπερ της Ρόδου.
Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 27’. Ο Ξενοδόχοφ με μακρινή μεταβίβαση βρήκε τον Βερνάρδο να φεύγει ταχύτατα στην επίθεση, σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκουγκουντρή.
Στο επόμενο λεπτό, στο 28’, σε σέντρα του Ναά από τα αριστερά, ο Βερνάρδος έπιασε αδύναμη κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα της Ρόδου να μπλοκάρει την μπάλα.
Για να φτάσουμε στο 33’, όπου η Ρόδος στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια που είχε στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ. Ο Στάμου έχασε την μπάλα από τον Θανάση Παπάζογλου, ο οποίος έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στη δεξιά πλευρά εκεί όπου κινούνταν ο Γιώργος Βουργουντζής. Αυτός, αφού έκανε ωραίο κοντρόλ, προχώρησε και με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ, για να γίνει έτσι το 1-0 για την Ρόδο.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως να το πετύχει. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μια καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 36’, όταν ο δραστήριος Σκοπελίτης «έσκαψε» την μπάλα για τον Βερνάρδο, με τον Γκουγκουντρή να βγαίνει έγκαιρα από την εστία του και να μπλοκάρει την μπάλα, πριν σουτάρει ο επιθετικός του Ολυμπιακού.

Τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς έχοντας από μία αλλαγή. Ο Μίγγος πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Βουργουντζή για τη Ρόδο και ο Μπάτροβιτς στη θέση του Χάσεκ.
Η Ρόδος ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη με γκολ από στατική φάση. Ήταν το 48’, όταν ο Μαρσελίνιο εκτέλεσε φάουλ, στην πορεία της μπάλας πετάχτηκαν οι Δελαπόρτας και Καψάλης, δίχως όμως κάποιος από τους δύο να βρει την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.
Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, γρήγορα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς στο 53’ οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι. Ο Κουντουριώτης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μακρυδημήτρη, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Βέλικο Μπάτροβιτς στο 54’ ανέλαβε την εκτέλεσή του, γράφοντας το 1-1.
Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, στο 56’, έκανε την ολική ανατροπή. Ο Μπάτροβιτς επιχείρησε σέντρα από τα αριστερά και ο προωθημένος Στάμου με κεφαλιά σκόραρε, γράφοντας το 1-2 για το βολιώτικο συγκρότημα.
Η Ρόδος μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε αγωνίστηκε πιο επιθετικά και στο 60’ και πάλι από μια στατική φάση απείλησε το τέρμα του Βούγιοβιτς. Ο Μαρσελίνιο εκτέλεσε φάουλ και ο Σουλάι με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ από εξαιρετική θέση.
Στο 70’ ο Παπάζογλου με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο Βούγιοβιτς. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησαν στο τελευταίο 20λεπτο, πιέζοντας την άμυνα του Ολυμπιακού.
Η πίεση αυτή απέφερε καρπούς, καθώς οι γηπεδούχοι στο 74’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2. Ο Νικολόπουλος από τα αριστερά επιχείρησε εξαιρετική σέντρα και ο Σταματελόπουλος στο δεύτερο δοκάρι με διπλή προσπάθεια και με κεφαλιά έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Βούγιοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα, στο 76’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καραγιώργης από κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, επικράτησε σύγχυση μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τον Βούγιοβιτς να αποκρούει σωτήρια το σουτ του Παπάζογλου από κοντά.
Η Ρόδος στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε δύο ακόμη σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει και να πάρει τη νίκη. Στο 83’ ο Σταματελόπουλος από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρσελίνιο, ενώ στο 87’ και πάλι ο Μαρσελίνιο έκανε τη σέντρα, με τον Παπάζογλου να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ, μέσα από τη μικρή περιοχή.
Ο Ολυμπιακός στο 89’ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Μπάτροβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας και πριν βρεθεί απέναντι από τον τερματοφύλακα Γκουγκουντρή, ο Σουλάι με προβολή, πήρε από το Μαυροβούνιο επιθετικό τη μπουκιά από το στόμα.
Έτσι έμεινε το 2-2, σ’ ένα ωραίο παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες είχαν καλά διαστήματα, παίζοντας με πάθος για τη νίκη.
Διαιτητής: Ατσινούδας
Κίτρινες: Καψάλης, Σταματελόπουλος, Δελαπόρτας
ΡΟΔΟΣ: Γκουγκουντρής, Βουργουντζής (46’ Μίγγος), Μακρυδημήτρης (58’ Σουλάι), Χύσι (46΄Καραγιώργης), Καψάλης (46’ Σάντο), Νικολόπουλος, Μάρκοβιτς (84’ Αδαμάκης), Σταματελόπουλος, Μαρσελίνιο, Δελαπόρτας, Παπάζογλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ξενοδόχοβ (46’ Βούγιοβιτς), Στάμου (63’ Ντουάρτε), Φιλίποβιτς (77’ Ονάνα), Μαρκοπουλιώτης (81’ Ξύδας), Σκοπελίτης (88’ Χατζής), Ναά (75’ Κόκας), Κόλα, Κιτόκο (7’ λ.τρ. Γραικός), Χάσεκ (46’ Μπάτροβιτς), Κουντουριώτης (83’ Αμπουμπακάρι), Βερνάρδος (67’ Παπακώστας).