Άρης και ΠΑΟΚ στον τελικό του πρωταθλήματος Κ17 της Σούπερ Λιγκ

Το Πανθεσσαλικό στάδιο φιλοξενεί το Φάιναλ Φορ του πρωταθλήματος Κ17 της Σούπερ Λιγκ. Χθες είχαμε τους δύο ημιτελικούς με τους Άρη και ΠΑΟΚ να επικρατούν της ΑΕΚ 3-0 και του Ατρομήτου 3-1 αντίστοιχα. Έτσι, οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης θα διεκδικήσουν τον τίτλο στον τελικό της Τετάρτης.

Πρώτος χρονικά έγινε ο ημιτελικός του Άρη με την ΑΕΚ. Το σκορ για τους Θεσσαλονικείς άνοιξε στο 14’ ο Μακρής, εκμεταλλευόμενος το λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στο 71’ ο Γιαματζίδης έκανε το σφάλμα και ο Κατραντζής με πλασέ έγραψε το 2-0 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τανούλης στο 85’ με εκτέλεση πέναλτι.

ΑΡΗΣ: Καρακασίδης, Σεβαστίδης, Κράνιας (74’ Καλτσάς), Τσομπανίδης, Τανούλης, Καρυπίδης (74’ Κοντονικολάου), Μακρής (87’ Δήμου), Αλμύρας, Αμπεριάδης, Τσαλίκογλου (70’ Κατρατζής), Σταυρόπουλος (87’ Παπακωνσταντίνου).

ΑΕΚ: Μπαλαμώτης, Σβίγκος (55’ Καντίου), Γιαματζίδης, Κοσίδης, Μαρούτσης, Κοντάκης (25’ Γεωργέας), Κρουσελνίτσι (68’ Κολιμάτσης), Μούτσα (55’ Πετράτος), Κοντορουχάς, Χατζηνικολάου (68’ Γεωργαλής), Ανδρικόπουλος

Σε ένα ματς που όλη η ιστορία του γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ Κ17 επικράτησε 3-1 του αντίστοιχου τμήματος του Ατρόμητου στον δεύτερο ημιτελικό του Πανθεσσαλικού σταδίου. Το σκορ για τον «Δικέφαλο του βορρά» άνοιξε ο Τζίμας στο 51’ όταν μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και σούταρε στην κλειστή γωνία του Ρίπη.

Ο Ατρόμητος έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Πιζάνια στο 66’, ωστόσο στο 70’ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Πιζάνια να εκτελεί το φάουλ και τον Αγγέλη στο δεύτερο δοκάρι να σηκώνεται για το 1-1. Ωστόσο, σημείο-κλειδί του αγώνα ήταν η άμεση αντίδραση του ΠΑΟΚ καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Γκούμας με κεφαλιά έκανε το 2-1. Το τελικό 3-1 σημείωσε ο Τζίμας στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των Περιστεριωτών.

ΠΑΟΚ: Αγγελίδης, Γεωργιάδης (88’ Καστίδης), Δεληγιάννης, Φίλων, Πασαχίδης, Σνάουτσνερ, Αδάμ, Κοττάς, Γκιτέρσος (88’ Πολιτάκης), Γκούμας (83’ Παπαγεωργίου), Τζίμας.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ρίπης, Σκλάβος, Κορομηλάς (64’ Χουρδάκης), Δέδε, Αγγελής, Πούλος-Γρίβας, Αμπατζίδης, Μπέκος (54’ Τσαγγάρης), Ζορμπάς (46’ Σκένδρος), Μπαλάφας, Πιζάνιας.