Άργησε να… ξυπνήσει ο Βόλος

Ένα… χορταστικό παιχνίδι έγινε στο Πανθεσσαλικό στάδιο, ανάμεσα στον Βόλο και στον Ατρόμητο για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ. Όπως στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου, την κανονικής περιόδου, έτσι και χθες ο Ατρόμητος νίκησε με το ίδιο σκορ, 3-2.
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Ο Ατρόμητος κυριάρχησε στο πρώτο και με το πρώτο «χατ τρικ» στην καριέρα του ο Γιώργος Μανούσος έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με σκορ ασφαλείας (0-3).
Στην επανάληψη ο Βόλος… ξύπνησε, πέτυχε δύο γκολ, μείωσε σε 3-2 και θα μπορούσε στο τέλος να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Στο τελευταίο παιχνίδι έδρας ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καραγκιόζης (δεύτερη συμμετοχή στη Σούπερ Λιγκ), ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λύρατζης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Διαμαντής και Μήτογλου. Οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Μαξ και Τσοκάνης. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν ο Κυζιρίδης από τη δεξιά πλευρά και ο Γκουαροτσένα από την αριστερή. Ο Μουνίθ κινούνταν πίσω από τον προωθημένο Γέντρισεκ.
Από την πλευρά του ο προπονητής του Ατρομήτου, Σάββας Παντελίδης, παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Μέγερι. Την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας και Κατράνης. Οι Νάτσος και Μπουσούλατζιτς ήταν οι δύο ανασταλτικοί μέσοι. Ο Ντε Πο έπαιξε στην αριστερή πλευρά, ο Ανδρούτσος από τη δεξιά, με τον Ραμπέγιο να παίζει πίσω από τον Νανούσο, ο οποίος αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος» του Ατρομήτου στην επίθεση.

Κυριάρχησε στο πρώτο μέρος ο Ατρόμητος
Απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού ήταν ο Ατρόμητος στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γιώργο Μανούσο να είναι ο πρωταγωνιστής, σημειώνοντας «χατ τρικ». Ο 32χρονος επιθετικός έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Βόλου και με τα τρία τέρματα που πέτυχε στο πρώτο μέρος έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι, ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι και από νωρίς πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Κέρδισαν τη μάχη της μεσαίας γραμμής και αναπτύσσονταν ταχύτατα. Απέναντι στο Βόλο που είχε πολλά προβλήματα στη δημιουργία του παιχνιδιού, με τους παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου να είναι ακίνδυνοι επιθετικά.
Ο Ατρόμητος στην πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 8’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν εξαιρετικά από το χώρο της μεσαίας γραμμής. Η μπάλα από τον Ραμπέγιο έφτασε στον Ανδρούτσο, ο οποίος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Καραγκιόζης επιχείρησε άστοχη έξοδο και ο Μανούσος με πλασέ σε κενή εστία έγραψε το 0-1. Στη φάση του γκολ τραυματίστηκε ο Καραγκιόζης, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει και ο Γκαραβέλης πήρε τη θέση του κάτω από τα δοκάρια.
Ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο τέρμα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Μανούσο στο 17’. Ο επιθετικός των «κυανόλευκων» δέχθηκε υπέροχη μπαλιά από τον Μπουσούλατζιτς και με τρομερή προσποίηση «έριξε» τους Μήτογλου και Λύρατζη στον αγωνιστικό χώρο. Επιχείρησε το πλασέ, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει σε κόρνερ.
Ο Βόλος δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση, με τον Ατρόμητο να υπερέχει και να είναι επικίνδυνος στην επίθεση. Στο 32’ μετά από λάθος στην άμυνα του Βόλου, ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε εύκολα το σουτ που έκανε. Το δεύτερο γκολ για τον Ατρόμητο ήταν θέμα χρόνου και ήρθε στο 39’. Οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν εξαιρετικά, βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα του Βόλου, με τη μπάλα να φτάνει στον Ντε Πο. Ο ακραίος επιθετικός των φιλοξενουμένων επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μανούσος αμαρκάριστος, με κεφαλιά έγραψε το 2-0, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκαραβέλη.
Στο 43’ ο Ατρόμητος πέτυχε γκολ με τον Ντε Πο, ωστόσο, ακυρώθηκε από το διαιτητή με υπόδειξη του πρώτου βοηθού Βασιλόπουλου.
Τελικά, το τρίτο γκολ για τον Ατρόμητο ήρθε στο 44’. Ο Ραμπέγιο έβγαλε ασίστ για τον Μανούσο, ο οποίος με πλασέ σημείωσε το 0-3, πετυχαίνοντας χατ τρικ, φτάνοντας τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος ο Ατρόμητος απείλησε δύο φορές με τέταρτο τέρμα. Στο 45+2’ σε σουτ του Ανδρούτσου μέσα από την περιοχή ο Γκαραβέλης μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 45+5’ σε κεφαλιά του Γούτα μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη.

«Ξύπνησε» στο β’ μέρος ο Βόλος
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Δημόπουλος πέρασε στη θέση του Διαμαντή, με τους «κυανέρυθρους να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι και να φτάνουν γρήγορα στη μείωση του σκορ με τον Αλέξανδρο Κυζιρίδη, ενώ στη συνέχεια ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα. Ο Ατρόμητος επαναπαύτηκε στο 0-3 του πρώτου ημιχρόνου και είδε τον Βόλο να πετυχαίνει δύο τέρματα, ενώ απειλήθηκε από τους γηπεδούχους με την ισοφάριση.
Στο 49’ οι παίκτες του Βόλου βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μουνίθ πάσαρε στον Κυζιρίδη και ο νεαρός επιθετικός με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μέγερι, μειώνοντας σε 3-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λιγκ.
Στο 51’ ο Μουνίθ σούταρε με τον Μέγερι να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο Ατρόμητος απάντησε στις ευκαιρίες με τον Ραμπέγιο. Ο μέσος των φιλοξενουμένων επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Γκαραβέλη.
Στο επόμενο λεπτό ο Μουνίθ έκανε ωραία προσπάθεια, σούταρε έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα άουτ, για να αποβληθεί στο 58’ από τον πάγκο του Βόλου ο Στέφανος Ξηροφώτος.
Ο Βόλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και πίεσε την άμυνα του Ατρομήτου με στόχο να πετύχει κι άλλο γκολ. Στο 67’ ο Γέντρισεκ έπιασε ωραίο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του Μέγερι, για να γίνει το 2-3 στο 68’ με έξοχο γκολ από τον Τάσο Τσοκάνη. Μετά από πάσα του Ζοάο, ο μέσος του Βόλου με δυνατό διαγώνιο σουτ σκόραρε.
Με την ψυχολογία στα ύψη οι «κυανέρυθροι» έκλεισαν στα καρέ του τον Ατρόμητο και στο 76’ ο Μουνίθ έκανε το σουτ για να μπλοκάρει ο Μέγερι.
Στο 80΄ ο διαιτητής Τάσης έδειξε αρχικά πέναλτι, θεωρώντας πως ο Ντε Πο ανατράπηκε από τον Γκαραβέλη μέσα στην περιοχή. Ωστόσο, η φάση εξετάστηκε από το VAR, με τον Ηπειρώτη ρέφερι να παίρνει πίσω την απόφασή του και να δείχνει κίτρινη κάρτα στον Ντε Πο για «θέατρο». Αυτή ήταν η δεύτερη κίτρινη, με τον παίκτη του Ατρομήτου να αποβάλλεται.
Στο 91’ ο Τσοκάνης με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ, για να χάσει ο Βόλος σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος «άγγιξε» την ισοφάριση, όμως ο Μέγερι είπε «όχι» στο δυνατό σουτ του Γέντρισεκ, αποκρούοντας σωτήρια σε κόρνερ. Τεράστια ευκαιρία για τους «κυανέρυθρους» να φτάσουν στο 3-3.
Ο Ατρόμητος έφυγε με το «διπλό» από το Πανθεσσαλικό, σ’ ένα παιχνίδι που είχε άγρια ομορφιά, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Βασιλόπουλος (Έβρου), Στεφανής (Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
Κόκκινη: Ντε Πο (δεύτερη κίτρινη)
Κίτρινες: Τσοκάνης, Γκουαροτσένα-Μανούσος, Ντε Πο, Κατράνης

ΒΟΛΟΣ: Καραγκιόζης (12’ λ.τρ. Γκαραβέλης), Λύρατζης, Φεράρι, Διαμαντής (46’ Δημόπουλος), Μήτογλου, Μαξ, Τσοκάνης, Κυζιρίδης (53’ Ζοάο), Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Γέντρισεκ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγερι, Γούτας, Ρισβάνης, Μπουσούλατζιτς, Νάτσος, Γκάλο (60’ Κιβρακίδης), Ντε Πο, Κατράνης, Ραμπέγιο (71’ Ούμπιντες), Μανούσος (71’ Γιακουμάκης), Ανδρούτσος (88’ Στρούγγης).