Αποστολή εξετελέσθη για ΟΕΑ/ΝΑΒ – Η γυναικεία ομάδα πόλο προκρίθηκε στα τελικά της Β’ Εθνικής

Απόλυτα επιτυχημένη κρίνεται η παρουσία της γυναικείας ομάδας υδατοσφαίρισης του ΟΕΑ/ΝΑΒ στην πρώτη φάση της Β’ Εθνικής γυναικών. Με απολογισμό δύο νίκες και ισάριθμες ήττες κατέκτησε την 3η προνομιούχο θέση στον 2ο όμιλο που φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο Βόλου «Ιάσων Ζηργάνος». Έτσι, προκρίθηκε στην τελική φάση της διοργάνωσης. Η «ΘτΔ» ήταν το μοναδικό ΜΜΕ που κάλυψε δημοσιογραφικά τους αγώνες.

Το νεανικό συγκρότημα του ΟΕΑ/ΝΑΒ είχε ως βασικό στόχο για φέτος να περάσει στα τελικά της Β’ Εθνικής. Για να τα καταφέρει έπρεπε να πάρει μία εκ των τριών πρώτων θέσεων στον όμιλό του, κάτι που επετεύχθη και φυσικά πανηγυρίστηκε δεόντως.
Η ομάδα του Βόλου είναι και επίσημα μία από τις έξι καλύτερες της κατηγορίας και στις 28-30 Ιουλίου θα διεκδικήσει τις πιθανότητες που της αναλογούν για την άνοδο στην Α2 που θα πάρουν η πρωταθλήτρια και η δευτεραθλήτρια. Πιθανότητες που βέβαια δεν είναι πολλές αν αναλογιστεί κανείς το νεαρό της ηλικίας και την απειρία των περισσοτέρων παικτριών.
Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ τοποθετήθηκε στον 2ο όμιλο της α’ φάσης, τον οποίο και διοργάνωσε μια και όλοι οι αγώνες διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ «Ιάσων Ζηργάνος». Στην πρεμιέρα της Παρασκευής ηττήθηκε με 13-2 από το Οξυγόνο, που ήταν μακράν η πιο δυνατή ομάδα στο γκρουπ, αλλά οι Σαββατιάτικες νίκες του επί του Ν.Ο. Χαλκίδας με 12-5 και του Κ.Ο. Καρδίτσας με 11-4 του έδωσαν το εισιτήριο για τα τελικά. Χθες το πρωί έχασε από τον Ν.Ο. Πατρών με 13-7, αλλά το ματς ήταν άνευ βαθμολογικής σημασίας.
Οξυγόνο, Ν.Ο. Πατρών και ΟΕΑ/ΝΑΒ πήραν τις τρεις πρώτες θέσεις και προκρίθηκαν, ενώ αποκλείστηκαν οι ομάδες του Ν.Ο. Χαλκίδας και του Κ.Ο. Καρδίτσας.
Ο τεχνικός του ΟΕΑ/ΝΑΒ Λάμπρος Καρύδας χρησιμοποίησε 17 πολίστριες που ήταν οι: Χριστίνα Μπαμπαλή, Αποστολία Μελέτη, Λίλα Νικολάου, Ειρήνη Μαντά, Βάσω Πατρώνη, Θάλεια Ιωάννου, Ειρήνη Σταύρου, Μαρία Οικονόμου, Κωνσταντίνα Καραγιάννη, Ελένη Γκατζούνα, Δήμητρα Φραγκογιάννη, Νικολέτα Αγγέλη, Γεωργία Πετροπούλου, Χρυσούλα Βουρδάκη, Έλενα Παπακώστα, Χριστίνα Καλαβρού, Ιωάννα Σιδηροπούλου.

Η Αποστολία Μελέτη από θέση φουνταριστού γράφει το 7-2 στο ματς ΟΕΑ/ΝΑΒ-Χαλκίδα

Όμως ας δούμε πιο αναλυτικά τους αγώνες του βολιώτικου συγκροτήματος:

Οξυγόνο-ΟΕΑ/ΝΑΒ 13-2
Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ δεν κατάφερε να κοντράρει το Οξυγόνο για περισσότερο από 11 λεπτά στο ματς. Σε αυτό το χρονικό σημείο το σκορ ήταν 2-2 με τη Νικολάου στην α’ περίοδο και τη Σταύρου στη β’ να χρήζονται σκόρερ. Όμως από εκεί και πέρα η ομάδα της Θεσσαλονίκης κυριάρχησε και έφτασε σε άνετη νίκη με 13-2. Οι Βολιώτισσες βρήκαν τον… μπελά τους από μία μόνο παίκτρια, την Ιωαννίδου, που ήταν ασταμάτητη πετυχαίνοντας εννέα γκολ.
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Χρ. Κυράνης.
Οκτάλεπτα: 1-1, 4-1, 4-0, 4-0.
Γκολ Οξυγόνου: Ιωαννίδου 9, Μος 2, Μπουσμπούκη 2.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Νικολάου, Σταύρου.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ο. Χαλκίδας 12-5
Η πρώτη επιτυχία του ΟΕΑ/ΝΑΒ σημειώθηκε επί του Ν.Ο. Χαλκίδας με 12-5 και όπως αποδείχθηκε ήταν η καθοριστικότερη για την κατάληψη της 3ης θέσης. Τα κορίτσια του Λάμπρου Καρύδα έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και δεν επέτρεψαν στην αντίπαλη ομάδα να πιστέψει ότι μπορούσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα.
Μπορεί στο α’ οκτάλεπτο το σκορ να ήταν μόνο 3-2 για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ, αλλά αυτό συνέβη διότι σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις οι παίκτριές του έχασαν γκολ που δεν… χάνονται.
Όμως, στη συνέχεια βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση, και προηγήθηκαν 7-2 στο ημίχρονο με δύο γκολ από την περιφέρεια που σημείωσαν Σταύρου και Οικονόμου, ένα από θέση φουνταριστού με την Μελέτη και άλλο ένα σε κόντρα επίθεση με την Πατρώνη. Ίδιο σκηνικό και στη γ’ περίοδο με το σκορ να φτάνει στο 11-3, ενώ στο δ’ οκτάλεπτο υπήρξε μικρή χαλάρωση που έφερε τη μείωση της διαφοράς στα επτά τέρματα (12-5)
Οκτάλεπτα: 3-2, 4-0, 4-1, 1-2.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μελέτη 3, Πατρώνη 3, Σταύρου 2, Οικονόμου 2, Νικολάου, Μαντά.
Γκολ Ν.Ο. Χαλκίδας: Δρόσου 2, Χαρίτου, Δούκα, Αφένδρα.

Κ.Ο. Καρδίτσας-ΟΕΑ/ΝΑΒ 4-11
Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησαν τα κορίτσια του ΟΕΑ/ΝΑΒ από τον Κ.Ο. Καρδίτσας τον οποίο «βούλιαξαν» με 4-11. Οι τυπικά φιλοξενούμενες Βολιώτισσες μπήκαν φουριόζες στην πισίνα και προηγήθηκαν 2-6 στην α’ περίοδο με την Μελέτη να «πυροβολεί» ασταμάτητα και να πετυχαίνει τα τέσσερα από τα έξι γκολ της στο ματς.
Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ διατήρησε τον έλεγχο και με τη Νικολάου έφτασε στο 2-7, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η διαφορά αυξήθηκε στο +7 (3-10) στο γ’ οκτάλεπτο και διατηρήθηκε ως το τέλος, αφού στο γκολ της Καρατσιώρη με το οποίο έγινε το 4-10, «απάντησε» η Μελέτη (4-11).
Οκτάλεπτα: 2-6, 0-1, 1-3, 1-1.
Γκολ Κ.Ο. Καρδίτσας: Δανιήλ 3, Καρατσιώρη.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μελέτη 6, Μαντά 2, Νικολάου, Πατρώνη, Καραγιάννη.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ο. Πατρών 7-13
Σύμφωνα με το πρόγραμμα, το παιχνίδι ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ο. Πατρών έπρεπε να γίνει χθες το απόγευμα. Ωστόσο, οι αποχωρήσεις του Ν.Ο. Χαλκίδας και του Κ.Ο. Καρδίτσας (που είχαν ήδη αποκλειστεί) έφεραν αλλαγές και έτσι το ματς διεξήχθη στις 10 το πρωί.
Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες (Μελέτη, Μαντά, Ιωάννου) και ηττήθηκε με 7-13 αλλά αυτό δεν πείραξε κανέναν, αφού το παιχνίδι δεν είχε ουσιαστικό ενδιαφέρον. Στις δύο πρώτες περιόδους η ομάδα του Βόλου αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα με το κενό της Μελέτη να δείχνει δυσαναπλήρωτο. Έτσι, οι μεγαλύτερες σε ηλικία και σαφώς πιο έμπειρες Πατρινές ξέφυγαν με 1-5. Στο γ’ οκτάλεπτο ο ΟΕΑ/ΝΑΒ βρήκε λύσεις επιθετικά με τις Νικολάου και Πατρώνη, αλλά η διαφορά δεν έπεσε (4-8). Αντίθετα, αυξήθηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο με τον Ν.Ο Πατρών να φτάνει στο +8 (5-13), προτού μειώσουν σε 7-13 οι δύο κοπέλες που είδαν… δίχτυα χθες για λογαριασμό του ΟΕΑ/ΝΑΒ, δηλαδή η Πατρώνη και η Νικολάου.
Διαιτητές: Αντζουλάκος, Χατζηγούλας.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Νικολάου 4, Πατρώνη 3.
Γκολ Ν.Ο. Πατρών: Τσουτσάνη 4, Στρατάκη 2, Ξουρή 2, Παπαγιαννίδου, Τσίνη, Παπαδοπούλου, Αυγερινού, Κωτσοπούλου.

Όλα τα αποτελέσματα στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής γυναικών έχουν ως εξής:
Ν.Ο. Χαλκίδας-Κ.Ο. Καρδίτσας 12-5, Οξυγόνο-ΟΕΑ/ΝΑΒ 13-2, ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ο. Χαλκίδας 12-5, Ν.Ο. Πατρών-Οξυγόνο 3-10, Κ.Ο. Καρδίτσας-ΟΕΑ/ΝΑΒ 4-11, Ν.Ο. Χαλκίδας-Ν.Ο. Πατρών 2-13, Ν.Ο. Πατρών-Κ.Ο. Καρδίτσας 5-0 α.α., Οξυγόνο-Ν.Ο. Χαλκίδας 5-0 α.α., ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ο. Πατρών 7-13, Κ.Ο. Καρδίτσας-Οξυγόνο 0-5 α.α.