Απολαυστικός Ολυμπιακός Βόλου – Νίκησε 2-0 τον Ιάλυσο στη Νεάπολη μετά από πολύ καλή εμφάνιση

Από επιτυχία σε επιτυχία βαδίζει ο Ολυμπιακός Βόλου από τότε που την τεχνική ηγεσία της ομάδας ανέλαβε ο Σούλης Παπαδόπουλος. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν χθες την τρίτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 του Ιάλυσου στο γήπεδο της Νεάπολης.

Με το νέο «τρίποντο» ο Ολυμπιακός αναρριχήθηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς, δύο πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Ιεράπετρα και έναν από τα Τρίκαλα και τον Ιωνικό. Αξίζει να σημειώσουμε, πως για πρώτη φορά φέτος οι «ερυθρόλευκοι» δεν δέχθηκαν γκολ, ενώ τα τέρματα σημείωσαν οι Κουτσιανικούλης στο 31’ και Ντούνης στο 85’.

Θα πρέπει να σταθούμε στη διαιτησία του Αλέξανδρου Μέγα. Ο νεαρός διαιτητής από την Πιερία κατάφερε με τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματά του να εκνευρίσει τους παίκτες του Ολυμπιακού και τον κόσμο, προστάτεψε τον Ιάλυσο, ενώ δεν έδωσε ένα πέναλτι στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πως αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός
Ο Σούλης Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιδόπουλος, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Φαζός και Βοσνακίδης. Οι Τσιάρας, Λάσκαρης, Ντούνης και Κουτσιακούλης ήταν οι παίκτες που έπαιξαν στη μεσαία γραμμή, με τους δύο τελευταίους να αγωνίζονται στα άκρα αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Οι Τσίτας και Πόζογλου ήταν οι δύο επιθετικοί.

Πολύ καλός στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός
Επιθετικός μονόλογος ήταν για τον Ολυμπιακό το πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να αναπτύσσονται εξαιρετικά και να δημιουργούν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ανδρούτσου. Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου μπήκαν από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού δυνατά, πίεσαν την άμυνα του Ιάλυσου και στο πρώτο δεκάλεπτο «έπνιξαν» τον αντίπαλο. Στο διάστημα αυτό η ομάδα δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ, ενώ δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι στο 6ο λεπτό.

Μόλις στο 3’ ο Μπουτζίκος έβγαλε τη σέντρα, ο Τσίτας έπιασε την κεφαλιά με τον Ανδρούτσο να αποκρούει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 5’, ο Πόζογλου εκτέλεσε φάουλ, με τον τερματοφύλακα Ανδρούτσο να διώχνει τη μπάλα.
Στο 6’ ο διαιτητής Μέγας «έκλεισε τα μάτια» σε καθαρό πέναλτι, σε σπρώξιμο του Τσίτα από τον Χατζηδήμπα την ώρα που ο επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να… βομβαρδίζει την άμυνα του Ιάλυσου και στο 9’ ο Τσίτας με κεφαλιά εξ επαφής έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Από το 10’ έως το 30’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, στο διάστημα αυτό δεν έχασαν κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ. Για να φτάσουμε στο 31’ όπου το σκορ άνοιξε για τον Ολυμπιακό. Ο Πόζογλου ανακόπηκε έξω από την περιοχή με φάουλ, ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί, οι κόντρες ευνόησαν τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Κουτσιανικούλη με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα.

Μετά το γκολ του Ολυμπιακού, ο Ιάλυσος προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε μια «ανάσα» από την ισοφάριση στο 36’ στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο μέρος. Ο Νατσιόπουλος έβγαλε κάθετη πάσα για τον Μαραγκουδάκη, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Γιδόπουλο. πιεζόμενος από τον Φαζό. Πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώχνει σωτήρια με τα πόδια, στην έξοδο που επιχείρησε, κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 38’, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Τσίτας πάσαρε στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση και μόνος απέναντι από τον Ανδρούτσο πλάσαρε άστοχα, στέλνοντας τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ιάλυσου.

Σε τρίτο σερί ματς σκοράρει ο Ντούνης
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να το ελέγχει, με τον Ιάλυσο να προσπαθεί να αναπτυχθεί επιθετικά, δίχως όμως να είναι ιδιαίτερα απειλητικός για το τέρμα του Γιδόπουλου.

Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου συνέχισαν να αγωνίζονται με πάθος, να πιέζουν ψηλά τον αντίπαλο και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ, που θα τους έδινε τη δυνατότητα να «κλειδώσουν» το παιχνίδι.

Στο 55’ ο Πόζογλου, ελίχθηκε, σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου και να καταλήγει κόρνερ. Στο 68’ σε σέντρα του Σερτζίνιο από τα αριστερά, ο Μαραγκουδάκης πήρε την κεφαλιά Μαραγκουδάκη, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ και τον διαιτητή να δίνει κόρνερ!

Τελικά, ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο τέρμα στο 85’. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν τους αμυντικούς του Ιάλυσου, ο Ανδρούτσος έκανε το λάθος, δίνοντας τη μπάλα στον Ντούνη και αυτός με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0. Αξίζει να αναφέρουμε, πως ο Ντούνης σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και είναι, πλέον, ο πρώτος σκόρερ της ομάδας.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός είχε δύο ακόμη καλές στιγμές για γκολ. Η πρώτη στο 89’, όταν μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη από τα δεξιά, ο Πόζογλου έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Ανδρούτσος και η δεύτερη στο 93’, όταν σε σουτ του Ρόκα ο Ανδρούτσος μπλόκαρε τη μπάλα.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας)
Βοηθοί: Στεφούλης, Μωυσιάδης (Γρεβενών)
4ος διαιτητής: Ασλανίδης (Πιερίας)
Κίτρινες: Λάσκαρης, Τσιάρας, Πόζογλου-Μαραγκουδάκης, Νατσιόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Λάσκαρης, Ντούνης (88 Ρόκας), Κουτσιανικούλης, Πόζογλου (94’ Στεφάνοβιτς), Τσίτας (76’ Κόλα).
ΙΑΛΥΣΟΣ: Ανδρούτσος, Τερζίου (42’ Σερτζίνιο), Μαραγκουδάκης, Γιώργου, (81’ Κούγιος), Κ. Χειμωνέτος, Ρεκλίτης, Νατσιόπουλος, Μακρυδημήτρης, Μαρτσάκης, Αυγενικού (73’ Πετράκης), Χατζιδήμπας.

Βραβεύτηκε ο Σερτζίνιο
Πριν την έναρξη της χθεσινής αναμέτρησης, η ΠΑΕ Ολυμπιακός βράβευσε τον Σερτζίνιο, ο οποίος φέτος αγωνίζεται στον Ιάλυσο, για την προσφορά του στην ομάδα την περσινή αγωνιστική περίοδο, στην οποία ο Πορτογάλος επιθετικός πέτυχε 13 γκολ (πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού), πανηγυρίζοντας με τους «ερυθρόλευκους» την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ. Την πλακέτα απένειμε ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη, Νίκος Τσεκούρας, με τον Σερτζίνιο να αποσπά το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων του Ολυμπιακού.

Παπαδόπουλος: Καταπληκτικός ο κόσμος του Ολυμπιακού
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σούλης Παπαδόπουλος, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι τόνισε: «Πρώτα από όλα θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συνεργάτες μου. Γινόμαστε μία πολύ καλή και επαγγελματική ομάδα. Γιατί αν έχεις άξιους συνεργάτες, μπορείς να προχωρήσεις σωστά. Μετά τον Νίκο Ορφανίδη στο τεχνικό τιμ προστέθηκε και ο Σάββας Καρυπίδης, προπονητής και συνεργάτες μου. Του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη, γιατί είχαμε υπάρξει συμπαίκτες στην Προοδευτική. Είναι ένας πολύ καλός και άξιος τεχνικός. Θέλουμε μία ακόμα προσθήκη με έναν καλό προπονητή τερματοφυλάκων για να κλείσει το κομμάτι της τεχνικής ηγεσίας.

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και στον κόσμο μας. Χαίρομαι που οι αντίπαλοι προπονητές στις δηλώσεις τους λένε τα καλύτερα λόγια για τον Ολυμπιακό και ότι είναι ομάδα μεγαλύτερου επίπεδο για την κατηγορία.

Όσον αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την ίδια σκέψη, την ίδια ταχύτητα, την ίδια φιλοσοφία, τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού, όπως και στο παιχνίδι με την Καλαμάτα. Μου άρεσε πάρα πολύ η ομάδα στο πρώτο ημίωρο, παρότι δεν είχε σκοράρει. Κάναμε πέντε-έξι τελικές στα πρώτα 20 λεπτά, παρότι αλλάξαμε το σχηματισμό μας, με τους παίκτες μου να ανταποκρίνεται πάρα πολύ καλά. Νομίζω ότι έπρεπε να είχαμε πετύχει κι άλλο ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Δεν τα καταφέραμε, ο αντίπαλος άλλαξε το σχηματισμό του και έγινε πιο απειλητικός, όταν έμεινε πίσω στο σκορ και ρίσκαρε.

Θέλαμε και στο δεύτερο ημίχρονο να πιέσουμε, να βάλουμε δεύτερο γκολ, αλλά πάνω απ’ όλα επιδιώκουμε να έχουμε ηρεμία ως ομάδα. Με την είσοδο του Κόλα στο δεύτερο ημίχρονο, διορθώσαμε το πρόβλημα που είχαμε στον άξονα και με την ταχύτητα που είχαμε κόντρα στην πλάτη του αντιπάλου, ήμασταν αρκετά καλοί. Πετύχαμε δεύτερο γκολ και όλα τελειώσαμε καλά και χωρίς άγχος στο τέλος.

Είναι μία μεγάλη νίκη, γιατί είναι η τρίτη στη σειρά και είναι δύσκολο στη Φούτμπολ Λιγκ μία ομάδα να κάνει συνεχόμενες νίκες. Γιατί όλες οι ομάδες είναι πάρα πολύ κοντά.

Κοιτάζουμε πλέον το επόμενο παιχνίδι που είναι με μία δύσκολη ομάδα, όπως είναι η Νίκη Βόλου. Είναι τοπικό ντέρμπι, αλλά είτε παίζεις εντός, είτε εκτός έδρας, όλα τα παιχνίδια δίνουν τρεις βαθμούς. Εμείς θα παίξουμε όπως ξέρουμε, με σεβασμό στον αντίπαλο και η φιλοσοφία μας παραμένει ίδια, κοιτάζοντας κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Συγχαρητήρια στον κόσμο του Ολυμπιακού. Είναι καταπληκτικός… Θα το πω για ακόμα μία φορά, ήρθα στην ομάδα για να ζήσω αυτές τις καταπληκτικές στιγμές με τον κόσμο. Μου αρέσει πάρα πολύ η ατμόσφαιρα. Είναι ατμόσφαιρα Σούπερ Λιγκ και είναι πάρα πολύ καλό για ένα προπονητή να έχει αυτή τη στήριξη από τον κόσμο. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι χαίρονται πάρα πολύ που τους στηρίζει ο κόσμος».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ιάλυσου Νίκος Καραμπετάκης τόνισε στη συνέντευξη Τύπου: «Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, σε μία πολύ καλή ατμόσφαιρα. Ήρθαμε να παίξουμε κόντρα σε μία ιστορική ομάδα και είπα στους παίκτες μου πώς θα πρέπει να χαρούμε το παιχνίδι. Αγωνιστήκαμε σε ένα πολύ όμορφο γήπεδο και σε συνθήκες που πραγματικά ήταν μεγαλύτερης κατηγορίας. Αξίζουν συγχαρητήρια στη διοίκηση του Ολυμπιακού Βόλου, στον προπονητή και στους παίκτες του, για την εικόνα που παρουσιάζει και εύχομαι τα καλύτερα για τη συνέχεια.

Εμείς δεν αρχίσαμε καλά το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μας πίεσε πολύ και νομίζω πως το πρώτο τέταρτο δικαιούταν ένα γκολ. Στη συνέχεια αλλάξαμε το σχηματισμό μας, νομίζω ότι ισορροπήσαμε το παιχνίδι και βγάλαμε στο γήπεδο τα στοιχεία που έχουμε ως ομάδα. Όμως, τη στιγμή που είχαμε ισορροπήσει το παιχνίδι, από ένα λάθος δεχθήκαμε το γκολ. Αλλά και το λάθος είναι μέσα στο ποδόσφαιρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε αρκετά καλά και θα μπορούσαμε να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσια. Δυστυχώς, δεν σκοράραμε και στο τέλος δεχθήκαμε δεύτερο γκολ. Το παιχνίδι μας αφήνει μία πικρία, γιατί μετά το 20ο λεπτό, βάσει της απόδοσης μας, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι καλύτερο. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την καλή προσπάθεια που έκαναν. Η ομάδα δείχνει αρκετά καλά στοιχεία και με την επιστροφή των ποδοσφαιριστών, που είναι τραυματίες και έχουμε απουσίες στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, θα μπορέσουμε να λύσουμε το πρόβλημα του γκολ».