Ανέβηκε πρώτος ο Ολυμπιακός Βόλου μετά το “διπλό” στην Αριδαία

Ο Ιάσων Παπαδημητρίου σκόραρε στο 68’, πέτυχε το πέμπτο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ και οδήγησε τον Ολυμπιακό Βόλου στη νίκη επί του Αλμωπού στην Αριδαία με 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον τέσσερις νίκες σε πέντε ματς και με 12 βαθμούς «συγκατοικούν» στην κορυφή του βορείου ομίλου με Βέροια και Καβάλα.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να μην έπιασε σπουδαία απόδοση, εκμεταλλεύτηκε, ωστόσο, την εκτελεστική δεινότητα του Παπαδημητρίου και έφυγε με τρεις πολύτιμους βαθμούς από την Αριδαία.

Την τεχνική ηγεσία θα πρέπει να προβληματίσει η αδυναμία που υπάρχει στο δημιουργικό κομμάτι και να δουλέψει στις προπονήσεις στη βελτίωση της ανάπτυξης του παιχνιδιού. Γιατί αυτό παρατηρείται σε όλα τα μέχρι τώρα παιχνίδια του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ξενοδόχοφ, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Φιλίποβιτς και Γιαννίτσης. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Αγρόδημος και Κόλα. Στη δεξιά πτέρυγα επιχειρούσε ο Σκοπελίτης, στην αριστερή ο Βουκελάτος, με τον Τσαγκαλίδη να παίζει πίσω από τον προωθημένο Παπαδημητρίου.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Αλμωπού Γιώργος Τυριακίδης παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-5-2. Ο Καραγιαννίδης υπερασπίστηκε την εστία, ενώ η τριάδα των στόπερ αποτελούνταν από τους Μουτζούρη, Ρογγότη και Βενέτη. Ως φουλ μπακ αγωνίστηκαν οι  Κιουλτζόπουλος (δεξιά) και Προκοπίου (αριστερά). Ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Γκαγιέγκος και Κολτσίδας, πιο μπροστά τους κινούνταν ο Πέτττας, με τους Μανιό και Γκέσιο να είναι οι δύο επιθετικοί της ομάδας της Αριδαίας.

Μέτριος στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε για ένα ακόμη ματς προβλήματα στη δημιουργία φάσεων, απέναντι σε μια ομάδα που είχε πολύ καλή τακτική, ήταν εξαιρετικά στημένη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους για το τέρμα του Καραγιαννίδη.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να απειλήσει από τα άκρα, ενώ και από τον άξονα η δημιουργία του παιχνιδιού ήταν προβληματική. Αποτέλεσμα η μπάλα να μην φτάνει στον Παπαδημητρίου, ο οποίος δεν μπόρεσε στο πρώτο μέρος να έχει ούτε μία επιθετική προσπάθεια.

Ο Αλμωπός σε ορισμένες περιπτώσεις βρήκε τον τρόπο να αναπτυχθεί επιθετικά και δημιούργησε αναστάτωση στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους», πάντως, να γλιτώνουν τα χειρότερα.

Στο 10’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέττα και γύρισμα από τα δεξιά, ο Ξενοδόχοφ με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γκαγιέγκος μέσα από την περιοχή επιχείρησε να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει σε πόδι αμυνόμενου του Ολυμπιακού και να απομακρύνεται από την περιοχή των «ερυθρολεύκων».

Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 18’. Ο Γκέσιος, ο οποίος έχει φορέσει στο παρελθόν την φανέλα του Ολυμπιακού και ήταν χθες από τους πιο δραστήριους παίκτες του Αλμωπού, έγινε κάτοχος της μπάλας, προχώρησε και μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Ξενοδόχοφ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 20’. Ο Τσαγκαλίδης έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ, με τον Καραγιαννίδη να αποκρούει σωτήρια και να κρατά το μηδέν για την ομάδα του.

Στο διάστημα 21’-45’ ο Αλμωπός στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 23’ ο Γκαγιέγκος σούταρε άουτ.

Στο 28’ ο Βουκελάτος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή του Αλμωπού, όμως ενήργησε θετικά ο Μουτζούρης ανακόπτοντας τον επιθετικό του Ολυμπιακού.

Σε σύγχυση που δημιουργήθηκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού στο 37’ ο Μανιός δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ όπως θα ήθελε, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Γιαννίτση και κατέληξε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός στη δεύτερη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, βρέθηκε κοντά στο γκολ, με τον Θωμά Γραικό να μην μπορεί με σουτ μέσα από την περιοχή να νικήσει τον τερματοφύλακα Καραγιαννίδη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια.

Σκόραρε για τέταρτο παιχνίδι ο Παπαδημητρίου
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να ασκήσει πίεση στα καρέ του Αλμωπού Με την έναρξη του β’ μέρους ο Τζούριτς πήρε τη θέση του Σκοπελίτη, με τον Παπαδημητρίου να παίζει πίσω από τον Σέρβο φορ. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν αρκετά φάουλ γύρω από την περιοχή της ομάδας της Αριδαίας, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν γήπεδο στους παίκτες του Ολυμπιακού και προσπαθούσαν να παίξουν με αντεπιθέσεις. Στο 65’ ο Χαντζάρας βρέθηκε σε θέση βολής, με τον Ξενοδόχοφ να αποκρούει την μπάλα στο σουτ του παίκτη του Αλμωπού.

Για να φτάσουμε στο 68’ όπου ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Τσαγκαλίδης εκτέλεσε κόρνερ πλασαριστά στον Κόλα, αυτός γέμισε στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον αμαρκάριστο Παπαδημητρίου, ο οποίος από κοντά έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός, έχοντας το σκορ υπέρ του, προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη και δεύτερου τέρματος, καθώς ο Αλμωπός ρίσκαρε, βγήκε στην επίθεση και άφηνε κενά στην άμυνα.

Στο 76’ ο Τζούριτς βρέθηκε απέναντι από τον Καραγιαννίδη που έκανε έξοδο και κατάφερε να κλείσει το οπτικό πεδίο του Σέρβου επιθετικού, αποκρούοντας το πλασέ που επιχείρησε.

Στο επόμενο λεπτό, στο 77’, ο Αλμωπός αναπτύχθηκε ωραία επιθετικά, ο Πέττας μπήκε στην περιοχή, όμως πριν κάνει το σουτ απέναντι από τον Ξενοδόχοφ, πρόλαβε ο Αγρόδημος, έκοψε και του πήρε την «μπουκιά από το στόμα».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήλεγξε το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Αλμωπό και στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Διαιτητής: Σιντόρης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας-Λευκάδας), Θανασιάς (Ηπείρου)
4ος δαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Κίτρινες: Ρογγότης, Μουντζούρη- Μπουτζικος, Γιαννίτσης
ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ: Καραγιαννίδης, Μουζούρης, Προκοπίου (46’ Χαντζάρας), Μανιός, Ρογγότης, Γκαγιέγκος (56’ Έππας), Κιουλτζόπουλος (56’ Κοζάκης), Βενέτης (46’ Τούφας), Κολτσίδας (76’ Λουσέρο), Πέττας, Γκέσιος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Γραικός, Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς, Γιαννίτσης, Αγρόδημος, Κόλα, Σκοπελίτης (46’ Τζούριτς), Βουκελάτος (66’ Βασιλούδης), Τσαγκαλίδης (93’ Κολέλα), Παπαδημητρίου (86’ Παπακώστας).