Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή στην Β’ ΕΠΣΘ

Με τα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΘ. Οι Μυρμηδόνες κατάφεραν, έστω και δύσκολα, να πάρουν τη νίκη με 2-0 επί της Ένωσης Λεχωνίων Νηλέας και να διατηρηθούν στην πρώτη θέση της κατάταξης με 51 βαθμούς. Οι Μακρής και Κλουκουτάρας πέτυχαν τα δύο τέρματα των νικητών στο δεύτερο ημίχρονο.
Η Δήμητρα με χατ-τρικ του Μπιρμπίλη νίκησε άνετα με 5-0 τον Άνθιμο Γαζή και έφτασε τους 48 βαθμούς. Οι νικητές «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 3-0.
Η Δάφνη χρειάστηκε ένα γκολ του Νικολούλη για να κάμψει την αντίσταση του Πρωτεσίλαου και να πάρει τη νίκη με 1-0 και με 48 βαθμούς βρίσκεται στη 2η θέση μαζί με τη Δήμητρα.
Ο Ατρόμητος Νέας Ιωνίας με τέσσερα γκολ του Δημόπουλου επιβλήθηκε στο Αχίλλειο του Αχιλλέα με 5-2.
Νίκες εντός έδρας σημείωσαν η Σκόπελος, η οποία επικράτησε με 2-1 του Διαγόρα Στεφανοβικείου και η ΑΕ 2002, που επιβλήθηκε με 3-2 των Νέων Αγίας Άννας.
Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι των Ν.Α. Νίκη με την Α.ΠΟ.Β. στο γήπεδο «Π. Μαγουλάς»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής στη Β’ ΕΠΣΘ:
Αχιλλέας Αχ.-Ατρόμητος Ν.Ι. 2-5
(48’ Κλίντον Κιόσκου, 55’ Κατσαβριάς-10’, 35’, 45’, 71’ Δημόπουλος, 15′ Γιαννακούρας)

Σκόπελος-Διαγόρας Στεφ. 2-1

(22’ Μηνάς, 53’ Τσουπαρέλος-18’ Γιαννιός)

Α.Ε. 2002-Νέοι Αγ. Άννας 3-2

(15’, 73’ Γαλάνης Ευαγ., 65’ Τζοβάρας-27’ Ζαρίφης, 52’ Κορέντης)

Δήμητρα-Άνθ. Γαζής 5-0

(5’ Νικηφοράκης, 25’ Νικοβιώτης, 36’, 71’, 77’ Μπιρμπίλης)

«Πολυβόλο» η Αγ. Παρασκευή στην Γ’ ΕΠΣΘ

Στην Γ’ κατηγορία η Αγία Παρασκευή συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα. Έτσι, μετά τα 11 γκολ που είχε σημειώσει στο ματς της περασμένης αγωνιστικής με τον Πηλέα, πέτυχε οκτώ τέρματα στην αναμέτρηση με το Α.Ο. Άνω Λεχωνίων (8-1), με τρία τέρματα από τον Χρήστο Μακάκα.

Με χατ-τρικ του Κωστή οι Μικροθήβες επικράτησαν του Ελευθεριακού με 0-5 εκτός έδρας και παρέμειναν στη δεύτερη θέση και στο μείον τρία από την κορυφή.

Πολλά γκολ είχαμε και στα παιχνίδια Σκιάθος Β’-Απόλλων Καναλίων, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν πέντε φορές (5-1) και Πηλέας-Τοξότης Β’ με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν επίσης πέντε τέρματα (2-5).

Ο τυπικά γηπεδούχος Ιάσων Α.Μ. αντιμετώπισε τη Νίκη Βόλου Β’ στο «Π. Μαγουλάς», με το ματς να λήγει ισόπαλο 1-1. Η Νίκη κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής στην Γ’ ΕΠΣΘ:

Σκιάθος Β’-Απόλλων Καν. 5-1

(7’, 55’ Χίντρι, 15’ Μικουλάε, 22’ Ιτζές, 72’ Τσομπάι-40’ πεν. Τσάντος)

Πηλέας-Τοξότης Β’ 2-5

(2’ , 75’ Μπαρμπαγεωργόπουλος-21’, 24’ Λαθουράς, 30’, 57’ Οικονομίδης, 34’ Ιμέρ)

Ιάσων Α.Μ.-Νίκη Β. Β’ 1-1

(93’ Νασιούλας-35’ Τσιτσιρίκης)

Ελευθεριακός-Μικροθήβες 0-5

(1’, 25’, 70’ Κωστής, 32’ πεν. Λανάι, 44’ Νιφόρος)

Ανω Λεχώνια-Αγ. Παρασκευή 1-8

(16’, 30’, 49’ Χ. Μακάκας, 34’ Αλιβάνιστος, 40’ Ζήτρας, 42’ Κύρκος, 62’ Παπασακελλαρίου, 83’ Λαλιώτης)

* Ο Μαγνησιακός Β αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα

**Η Χλόη αποβλήθηκε για 6 μήνες από το πρωτάθλημα με απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής.