Photo Gallery, Αθλητισμός

Μόνη στην 3η θέση η Νίκη, 71-58 το Αιγάλεω

Ένα ακόμη βήμα για την Α2 πραγματοποίησε η Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 71-58 του Αιγάλεω στο κλειστό γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας και πλέον βρίσκονται μόνοι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας στη Β’ Εθνική μπάσκετ, αφού το Ηράκλειο έχασε στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο.

Ρεπορτάζ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΙΣΙΛΑΣ

Εξαιρετικά κύλησε η 26η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ για τη Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» κατέβαλαν το Αιγάλεω με 71-58 και χάρηκαν ιδιαίτερα όταν πληροφορήθηκαν ότι το Ηράκλειο γνώριζε βαριά ήττα (84-65) από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα. Πλέον φιγουράρουν μόνοι στην τρίτη προνομιούχο θέση και βρίσκονται πιο κοντά στην άνοδο.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη συνάντησε προβλήματα απέναντι στο Αιγάλεω κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Οι Αθηναίοι προσπάθησαν να επιβάλλουν αργό ρυθμό, θέλοντας να ανακόψουν το γρήγορο παιχνίδι των γηπεδούχων. Έτσι στο 3’ βρέθηκαν μπροστά με 4-7, με τους «κυανόλευκους» να απαντούν με σερί 14-0 (18-7) και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με 22-11 υπέρ τους.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε μετά το 15’. Το σκορ είχε φτάσει στο 30-14, όταν το συγκρότημα των Δυτικών Προαστίων εκμεταλλεύτηκε την καθίζηση των γηπεδούχων μειώνοντας σε 32-28 στη λήξη του ημιχρόνου με επί μέρους σκορ (2-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» αποφάσισαν να κόψουν την …όρεξη του Αιγάλεω. Έκαναν ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο πετυχαίνοντας 18 πόντους ενώ δέχθηκαν μόλις τρεις. Έτσι το σκορ διαμορφώθηκε στο 50-31 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι.

Στο 30’ το ταμπλό έγραφε 57-41 και το Αιγάλεω δεν επανήλθε ποτέ. Η Νίκη, με τη βοήθεια των φιλάθλων, δεν επέτρεψε ποτέ στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν κρατώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Έτσι έφτασε άνετα στο τελικό 71-58 που την έφερε μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 32-28 (ημίχρονο), 57-41, 71-58 (τελικό)

Διαιτητές: Μήτσιου – Τζιβελεκίδου.

ΝΙΚΗ  (Ζαφειρούδης): Παπούλιας 7 (1), Μαυρογιάννης 6, Σαμαράς 2, Χρηστομάνος, Κουτίνας 16 (2), Τσώλης 4, Φρουσκλιάς 2, Ζαρογιάννης 14, Στάμος 2, Μυστιλιάδης 7 (1), Πολίτης 11 (1).
ΑΙΓΑΛΕΩ (Γούναρης): Μπαλτάς 2, Κυριακόπουλος 2, Ρώης 4 (1), Καράβολας 11, Ατζαμόγλου 11 (2), Χαραλαμπόπουλος, Μουμπάρακ, Διαμαντόπουλος, Μπένος 6, Σημαιόπουλος 3, Τόλιας 17 (2), Πλούμης 2.