Photo Gallery, Αθλητισμός

Επτάψυχος ο Ολυμπιακός Βόλου μπήκε στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ

Νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση

Φωτό: Π. ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ

Η χθεσινή επιτυχία του Ολυμπιακού Βόλου θα γραφτεί με «χρυσά» γράμματα στην ιστορία του συλλόγου. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-2 τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, τερμάτισαν στην 5η θέση της κατάταξης (στην κανονική περίοδο της Σούπερ Λιγκ) και «σφράγισαν» το εισιτήριο της συμμετοχής στο πλέι οφ του πρωταθλήματος. Ύστερα από συγκλονιστική εμφάνιση τα παλικάρια του Μάκη Κατσαβάκη έφτασαν απόλυτα δίκαια στη νίκη, απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο και ο δρόμος της Ευρώπης ανοίγεται διάπλατα για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Περίπου 10.000 Βολιώτες φίλαθλοι έδωσαν δυναμικό «παρών» στο Στάδιο, «έσπρωξαν» με τις εκδηλώσεις τους την ομάδα στη νίκη και στο τέλος γιόρτασαν μαζί με τους ποδοσφαιριστές, τη διοίκηση και την τεχνική ηγεσία τη μεγάλη επιτυχία.

Ήταν η δικαίωση της προσπάθειας που ξεκίνησε στις 28 Αυγούστου από το γήπεδο της Ν. Σμύρνης και τη νίκη με 1-0 επί του Πανιώνιου, μέχρι τη σπουδαία χθες νίκη επί του Παναθηναϊκού, που έφερε την ομάδα μεταξύ των κορυφαίων συλλόγων του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0, με τέρματα των Μαρτίν (πέναλτι) και Μπρέσκα, στη συνέχεια δέχθηκε δύο γκολ από τον Παναθηναϊκό από τους Κατσουράνη και Σισέ, όμως την τελευταία λέξη στο ματς την είχε το βολιώτικο συγκρότημα, το οποίο με τον Μαρτίν στο 85’ πήρε μια σπουδαία νίκη με 3-2.

Πώς έπαιξαν

οι δύο ομάδες

Δεν επεφύλαξε εκπλήξεις ο Μάκης Κατσαβάκης, όσον αφορά την ενδεκάδα που παρέταξε στη χθεσινή αναμέτρηση, καθώς οι επιλογές ήταν περιορισμένες, λόγω των απουσιών που είχε η ομάδα. Από τη στιγμή που ο Γιακούποβιτς ήταν τιμωρημένος και ο Ρόκα τραυματίας, ο νεαρός Ηλίας Μαρούλης κλήθηκε να υπερασπιστεί την «ερυθρόλευκη» εστία. Ο Σέλεζι αγωνίστηκε ως δεξιός οπισθοφύλακας, ενώ ο Ρόκας έπαιξε στο αριστερό άκρο της άμυνας. Οι Ντολεζάι και Τομάς αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των «ερυθρολεύκων». Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μητρόπουλος και Ακόστα (ο Άλβαρεζ κάθισε στον πάγκο καθώς δεν ήταν έτοιμος να βγάλει ολόκληρο το 90λεπτο), ενώ στις δύο πτέρυγες έπαιξαν οι Ουμπίντες (δεξιά) και Μπρέσκα (αριστερά). Οι Σολάκης και Μαρτίν ήταν οι δύο επιθετικοί της ομάδας.

Από την άλλη πλευρά ο Ζεσουάλδο Φερέιρα παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-1-2-3. Ο Τζόρβας κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ενώ η τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτελούνταν από τους Βύντρα, Καντέ, Μπουμσόνγκ και Σαριέγκι. Στη μεσαία γραμμή ο Ζιλμπέρτο αγωνίστηκε ως αμυντικός χαφ, ενώ ο Κατσουράνης έπαιξε μέσα δεξιά και ο Καραγκούνης μέσα αριστερά. Την επιθετική τριπλέτα του Παναθηναϊκού αποτέλεσαν οι Λέτο (δεξιά), Χριστοδουλόπουλος (αριστερά) και Σισέ στην κορυφή της επίθεσης.

Κυρίαρχος

στο α’ μέρος

ο Ολυμπιακός

Η Δύναμη, το πάθος, η ένταση εντός αγωνιστικού χώρου, αλλά και στις κερκίδες, ήταν τα στοιχεία που συνέθεσαν το σκηνικό του πρώτου ημιχρόνου της χθεσινής αναμέτρησης του Ολυμπιακού Βόλου με τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και αγωνίστηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες ήταν σαφώς ανώτεροι από τους «πράσινους», προηγήθηκαν με 1-0, είχαν δοκάρι λίγο πριν την εκπνοή με τον Σολάκη για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, ενώ δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο του α’ μέρους από τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πίεσαν σε όλους τους χώρους του γηπέδου, πήγαιναν πρώτοι πάνω στη μπάλα και δεν επέτρεπαν στους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Μαρούλη.

Οι Σέλεζι και Ρόκας έκαναν σπουδαία δουλειά στην άμυνα, περιορίζοντας την επιθετική δραστηριότητα των Χριστοδουλόπουλου και Λέτο αντίστοιχα. Αποτέλεσμα, η μπάλα μην φτάνει στον Σισέ, ενώ και οι Κατσουράνης και Καραγκούνης δεν μπορούσαν να βρουν κενούς χώρους, από τη στιγμή που οι Ακόστα και Μητρόπουλος φρόντιζαν να μαρκάρουν σωστά.

Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός δεν είχε ούτε μια αξιόλογη προσπάθεια για γκολ, ενώ ο Ολυμπιακός είχε την ατυχία να χάσει στο 13’ τον Ουμπίντες, ο οποίος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Άλβαρεζ.

Ο Αργεντινός αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον μηνίσκο, γεγονός που σημαίνει ότι χάνει τα πλέι οφ.

Ο Άλβαρεζ αγωνίστηκε στον άξονα μαζί με τον Μητρόπουλο, ο Μπρέσκα πέρασε στη δεξιά πλευρά και ο Ακόστα στην αριστερή.

Ο Ολυμπιακός στο 4’ έχασε πολύ καλή ευκαιρία να ανοίξει στο σκορ, όταν ο Ουμπίντες βρέθηκε μόνος έξω από την περιοχή του Τζόρβα, σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού του Παναθηναϊκού, με τον τερματοφύλακα των «πρασίνων» να διώχνει σωτήρια τη μπάλα.

Στο 19’ σε σέντρα σουτ του Ακόστα ο Τζόρβας έβγαλε τη μπάλα κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα το Πανθεσσαλικό πήρε «φωτιά» όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Μαρτίν σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε το χέρι του Μπουμσόνγκ με το διαιτητή Μάνταλο να υποδεικνύει την παράβαση. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα δύο λεπτά αργότερα ο Μαρτίν, ανοίγοντας το σκορ (1-0), σημειώνοντας το έκτο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Στο διάστημα 25’-45’ ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλύτερος από τον Παναθηναϊκό, καθώς οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με τους «ερυθρόλευκους» να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός στο 36’ προσπάθησε να απειλήσει το τέρμα του Μαρούλη, όμως η εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μαρούλη.

Στο 42’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Μπρέσκα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Καντέ τον έσπρωξε και ο Μάνταλος έβγαλε κόκκινη κάρτα στον Γάλλο αμυντικό, καθώς ο Μπρέστα έβγαινε μόνος του απέναντι από τον Τζόρβα.

Το φάουλ εκτέλεσε ο Σολάκης με την μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκαριών του Τζόρβα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Έντονες συγκινήσεις

στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλαξε έντονες συγκινήσεις στους φιλάθλους, καθώς το παιχνίδι τα είχε όλα. Τέσσερα γκολ, αποβολή, χαμένο πέναλτι και «χιτσκοκικό» φινάλε. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, κατάφερε να φτάσει στο 2-0, όμως πολύ γρήγορα ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση μέσα σε δέκα λεπτά (55’-65’) δείχνοντας καλύτερα στοιχεία, ως ομάδα, στο διάστημα αυτό, με τις αλλαγές του Φερέιρα (Σιμάο και Γκαρσία) να αλλάζουν την εικόνα των «πρασίνων» προς το καλύτερο, παρότι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο.

Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο γκολ, όμως από τη στιγμή που δεν έγινε το 2-3, ο Ολυμπιακός ανέλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα από το 75’ έως το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας στο 3-2 στο 85’.

Το 2-0 έγινε στο 54’ όταν ο Μπρέσκα έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή μετά από εξαιρετική πάσα του Σολάκη, έπιασε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Τζόρβα.

Δεν πρόλαβαν να χαρούν το γκολ οι παίκτες του Ολυμπιακού και στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός μείωσε το σκορ σε 2-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη ο Κατσουράνης έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντάς την προς την εστία του Μαρούλη. Ο νεαρός γκολκίπερ προσπάθησε να διώξει την μπάλα, αλλά την έστειλε στο βάθος της εστίας του.

Η ισοφάριση για τους «πράσινους» ήρθε στο 65’. Ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ, ο Σαριέγκι έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Σισέ από κοντά έκανε το 2-2. Μάλιστα, στο 68’ μετά από ατομική ενέργεια και σουτ του Χριστοδουλόπουλου, ο Μαρούλης ενήργησε σωτήρια, αποκρούοντας και διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ, κρατώντας το 2-2.

Για να φτάσουμε στο 77’ όπου ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, ενώ αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Μπουμσόνγκ. Ο Ακόστα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βύντρα, πέρασε την μπάλα από τον Τζόρβα και πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα την έδιωξε με το χέρι ο Μπουμσόνγκ. Την «εσχάτη» των ποινών ανέλαβε τρία λεπτά αργότερα ο Σολάκης, όμως ο Τζόρβας έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία, αποκρούοντας τη μπάλα.

Το παιχνίδι, ωστόσο, δεν τελείωσε εκεί. Στο 85’ ο Μαρτίν εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην περιοχή του Παναθηναϊκού έστειλε με κοντινό σουτ την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα και τους φιλάθλους του Ολυμπιακού Βόλου στους… επτά ουρανούς.

Οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν στο τελευταίο πεντάλεπτο, συν τα επιπλέον πέντε λεπτά των καθυστερήσεων, να κρατήσουν το υπέρ γι’ αυτούς σκορ και να πάρουν μια σπουδαία νίκη που τους φέρνει στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός Β.-Παναθηναϊκός 3-2