Ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα για τη Νίκη

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό η Νίκη, που υπέστη νέα ήττα στην Κατερίνη από τον Πιερικό/Αρχέλαο με 88-80 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Φ. Μαυρομιχάλη μπορεί να έχανε μέχρι και 16 πόντους στο μετριότατο πρώτο μέρος και 14 στις αρχές του δευτέρου, αλλά γύρισε το ματς, μειώνοντας μέχρι και στους τρεις. Τελικά δεν τα κατάφερε να επιστρέψει με ένα υπερπολύτιμο διπλό στον Βόλο.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Η Νίκη στα πρώτα πεντέμισι λεπτά λόγω της πολύ κακής αμυντικής συμπεριφοράς είχε δεχτεί 22 πόντους (οι δώδεκα απ’ αυτούς με δύο γκολ φάουλ από Ασημάκη και Σακελλαρίου και δύο απανωτά τρίποντα του Γκοντόπουλου) και είχε βάλει 14. Έτσι ο Φ. Μαυρομιχάλης πήρε τάιμ-άουτ και με τρεις συνεχόμενες καλές άμυνες, κατά τις οποίες οι γηπεδούχοι έβγαλαν μόνοι τους την μπάλα εκτός μετά από κακές πάσες, οι κυανόλευκοι έτρεξαν ένα μίνι σερί 0-6 και μείωσαν στους δύο (22-20). Όμως ήρθε ο Γκοντόπουλος με το τρίτο του τρίποντο να κάνει το 25-20, με την πρώτη περίοδο να λήγει με 27-22.

Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν καταστροφικό για τη Νίκη, αφού ο Πιερικός/Αρχέλαος ανάγκασε τους Βολιώτες σε πολλές κακές επιλογές και λάθη στην επίθεση και συνεχίζοντας παράλληλα οι γηπεδούχοι να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι πήγαν το σκορ 5.35’ πριν το ημίχρονο στο 42-28 (+14).

Οι Κατερινιώτες αυτό το διάστημα έβαλαν ακόμη δυο τρίποντα με  τον Γκοντόπουλο (το τέταρτο προσωπικό), που αναδείχθηκε από τη Νίκη, και τον Τσαμπούρη. Ο δεύτερος, με ύψος 2.15 και γεννηθείς το 1996, αποτελεί μεγάλη ελπίδα του ελληνικού μπάσκετ και μάλιστα η σωματική του δομή παρά το ύψος που έχει, του επιτρέπει να χρησιμοποιείται όχι ως σέντερ, αλλά ως 3αρι και 4αρι. Να σημειωθεί ότι στη β’ περίοδο πέρασε στο παρκέ και ο Μπόγδανος, που φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.

Μετά το 42-28 οι φιλοξενούμενοι πήραν ακόμη ένα τάιμ-άουτ, χωρίς θεαματικά αποτελέσματα, κάτι που αποδεικνύει το γεγονός ότι στο 16.30’ ο Τσαμπούρης με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έδωσε αέρα 16 πόντων στην ομάδα του (46-30, +16). Ακολούθως με εννιά συνεχόμενους πόντους του Τσώλη και ενδιάμεσα νέο τρίποντο του Τσαμπούρη η διαφορά μειώθηκε στους δέκα (49-39), χωρίς να πέσει ακόμη περισσότερο. Αντίθετα, το σκορ του πρώτου εικοσαλέπτου ήταν το 52-40 και πρόδιδε τις μεγάλες αμυντικές αδυναμίες της Νίκης.

Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βολιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να … πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους και κάνοντας αυτό που δεν έκαναν στο πρώτο μέρος, δηλαδή να παίξουν άμυνα, ανέτρεψαν τα δεδομένα. Έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς τη ρακέτα, έδωσαν τα μακρινά σουτ στον αντίπαλο, που δεν είχε πλέον την εκνευριστική αστοχία του πρώτου ημιχρόνου, και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, με τον Μπόγδανο να έχει βρει πλέον ρυθμό. Μάλιστα παρά το ότι στο 23’ το ταμπλό έγραφε 61-47 (+14 υπέρ του Πιερικού), στη συνέχεια και μέχρι το 30’ οι παίκτες του Φ. Μαυρομιχάλη έδωσαν ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν με το τέλος της περιόδου να κάνουν το σκορ 65-62, με σερί 0-8 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό με ισάριθμους πόντους του Τσιώλη (δύο τρίποντα και ένα δίποντο με coast to coast).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά τα τρία συνεχόμενα τρίποντα πάλι από τον εκπληκτικό Τσιώλη η διαφορά δεν έπεσε κι άλλο, αντίθετα λόγω του επιθετικού οίστρου του Τσαμπούρη και του Γκοντόπουλου ήταν στο 34’ στους έξι (79-73). Ο Μανδαλάκης και ο Τάσσος την έφεραν πάλι στους τρεις δύο φορές (81-78 και 83-80) στο 36.30’, αλλά τότε ανέλαβαν δράση οι διαιτητές. Καθαρή τάπα του Μπόγδανου στον Ασημάκη χρεώθηκε με φάουλ κι αυτός με 1/2 βολές έκανε το 84-80. Η Νίκη δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι μέχρι το φινάλε, μένοντας άποντη στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά και μοιραία έχασε το ματς με 88-80. Τουλάχιστον έμεινε ως highlight η εκπληκτική τάπα του Φωσσέ με το σκορ στο 84-80 στον πανύψηλο Τσαμπούρη, ο οποίος όμως έκανε το 86-80, ενώ απέμεναν 36΄΄ πριν το φινάλε, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Γκοντόπουλος με 2/2 βολές.

Tα δεκάλεπτα: 27-22, 52-40, 65-62, 88-80

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Αμπάρας, Κοντσές, Γκοντόπουλος 24 (5), Τσαμπούρης 21 (2), Σακελλαρίου 21, Πέτκος 2, Σκαμπαρδώνης, Πέτκος, Γαζέτης, Ασημάκης 16 (1), Γεωργούλας, Παπαδόπουλος 4, Οικονόμου.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Ξύδης, Γεωργίου 4, Μπόγδανος 9 (1), Στάμος 2, Τσώλης 28 (6), Φωσσές 2, Τάσσος 11, Μανδαλάκης 24 (1), Τοκατλίδης