Υψηλές διακρίσεις από τους αθλητές του ΓΣ Βόλου στην ενόργανη

Στις 21-22 Απριλίου στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας στη Θεσσαλονίκη διεξήχθη το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής παμπαίδων-παγκορασίδων. Η ομάδα παμπαίδων του Γ.Σ. Βόλου κατέλαβε την 5η θέση στο σύνθετο ομαδικό.
Στους αγώνες αυτούς είχαμε και ατομικές διακρίσεις. Συγκεκριμένα ο Βαγγέλης Καρανάσιος κατέλαβε την 1η θέση (χρυσό μετάλλιο) στον ίππο με λαβές, τη 2η θέση στο άλμα (ασημένιο μετάλλιο), την 3η θέση στο δίζυγο (χάλκινο μετάλλιο), την 4η θέση στο έδαφος και την 7η στους κρίκους.
Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση των πρωτοεμφανισθέντων αθλητών Αλέξανδρου Χουλιαρά, Κωνσταντίνου Δημακόπουλου, Αγαθοκλή Δούσκα και Απόστολου Ψυχογιού.
Στις παγκορασίδες η Δήμητρα Σωτηρίου κατέλαβε την 6η θέση στο άλμα και η Μαρία-Σοφία Λιβογιάννη την 7η θέση στους ασύμμετρους ζυγούς και ήταν στην τελική οκτάδα.
Στο μεταξύ στις 5 Μαρτίου διεξήχθη το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας στη Θεσσαλονίκη.
Από τον Γ.Σ. Βόλου οι μαθητές-αθλητές Αδαμάντιος Πανταζής και Αθηνόδωρος Νανόπουλος κατέλαβαν τη 2η θέση (ασημένιο μετάλλιο) στο μονόζυγο και κρίκους αντίστοιχα, ο δε Αναστάσιος Αγγλογάλλος κατέκτησε την 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο) στον ίππο με λαβές.
Προπονητές του αγωνιστικού τμήματος αγοριών είναι οι Βαγγέλης Βυζιώτης και Νίκος Βυζιώτης, του αγωνιστικού τμήματος των κοριτσιών η Βασιλική Κορδελά και η Άννα Νικήτα στα τμήματα της Ακαδημίας. Τις δύο αποστολές συνόδευσε η έφορος των τμημάτων ενόργανης γυμναστικής Άντα Αλεξίου-Βογιατζάκη.