Υπολογίζουν τον Απόλλωνα Σμύρνης στον Βόλο

Το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, το οποίο θα διεξαχθεί την Κυριακή στο Πανθεσσαλικό στάδιο, απασχολεί τους παίκτες του Βόλου, οι οποίοι θα επιδιώξουν την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα και την τρίτη εντός έδρας.

Ως γηπεδούχος ο Βόλος νίκησε για τελευταία φορά στις 4 Ιανουαρίου, όταν και είχε επικρατήσει με 1-0 του Ατρομήτου. Έκτοτε, πανηγύρισε άλλες δύο νίκες στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και τις δύο εκτός έδρας, με ΠΑΣ Γιάννινα (0-1) και ΟΦΗ (1-2), την περασμένη αγωνιστική.

Αυτή τη στιγμή οι «κυανέρυθροι», τέσσερις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, βρίσκονται στην 7η θέση με 27 βαθμούς, όσους είχαν πέρυσι πριν αγωνιστούν στα πλέι οφ και με την ολοκλήρωση των 26 αγωνιστικών της κανονικής περιόδου.

Θυμίζουμε, πως ο Βόλος είχε τερματίσει στην 10η θέση, έχοντας ωστόσο, καλύτερα στατιστικά εντός έδρας, σε σχέση με φέτος, αλλά χειρότερες επιδόσεις μακριά από τον Πανθεσσαλικό, σε σύγκριση με τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Στο ίδιο χρονικό διάστημα (22η αγωνιστική).

Πέρυσι οι «κυανέρυθροι» έκλεισαν την κανονική περίοδο με πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες εντός έδρας, ενώ φέτος και ενώ εκκρεμούν τρία ακόμη παιχνίδια στο Πανθεσσαλικό (με Απόλλωνα Σμύρνης, Ολυμπιακό και ΑΕΚ), μετρούν δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Επίσης, την περσινή χρονιά ο Βόλος είχε σημειώσει 23 γκολ σε 26 παιχνίδια (πριν τα πλέι άουτ), ενώ ήδη φέτος έχει πετύχει 22 τέρματα και υπολείπονται ακόμη τέσσερα παιχνίδια. Η διαφορά, ωστόσο, έγκειται στο γεγονός, πως στο πρωτάθλημα της περίοδου 2019-20 είχε πετύχει 13 γκολ στο Βόλο, ενώ φέτος έχει σημειώσει, μέχρι στιγμής μόλις έξι, έχοντας άλλα τρία ματς στο Πανθεσσαλικό.

Αντίθετα, εκτός έδρας είχε πετύχει συνολικά 10 γκολ στην κανονική περίοδο, ενώ ήδη τη φετινή χρονιά έχει σημειώσει 16 και υπολείπεται και η αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Να τονίσουμε, πως τα 22 γκολ του Βόλου την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο έχουν σημειώσει εννέα ποδοσφαιριστές και συγκεκριμένα: Οι Τάσος Δουβίκας 8, Χουάν Περέα 3, Μπαριέντος 3, Μπαρτόλο 2, Ουάρντα 2, Κολόμπο, Δημόπουλος, Φεράρι και Κιάκος από ένα.