Υποκλίθηκε στην ανώτερη ΑΕΚ ο Βόλος

Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της ΑΕΚ ο Βόλος. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 4-0 στο Πανθεσσαλικό, με την «Ένωση» να δίνει ποδοσφαιρική παράσταση στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε τρία γκολ, καθοδηγούμενοι από 8.000 φιλάθλους της που έκαναν έδρα το στάδιο. Φοβερή ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα από περίπου 13.000 φιλάθλους.

Ο Βόλος δεν κατάφερε να σκοράρει για τρίτο σερί επίσημο παιχνίδι, μετά από αυτά με Παναθηναϊκό για το Κύπελλο και Αστέρα στην Τρίπολη για το πρωτάθλημα. Δημιουργικά αντιμετώπισε προβλήματα, ενώ και στο ανασταλτικό τομέα οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν, απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα, όπως είναι η ΑΕΚ.

Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε τον Βόλο με τερματοφύλακα των Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο  της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Ουές. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Πίρινεν και Σιέλης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ματίγια και Μπαριέντος. Στη δεξιά πτέρυγα επιχειρούσε ο Νοκέρ, στην αριστερή ο Ντέλετιτς, με τον Μεσκίδα να παίζει πίσω από τον προωθημένο Οζέγκοβιτς.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής της ΑΕΚ, Ματίας Αλμέιδα, παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Αθανασιάδη. Στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά αγωνίστηκαν οι Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί και Χατζισαφί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Σιμάνσκι και Γιόνσον. Στα άκρα έπαιξαν οι Αραούχο (αριστερά) και Γκαρσία (δεξιά), με του Φαν Βέερτ και Πινέδα στην επίθεση.

Ποδοσφαιρική παράσταση της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος
Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο, κυρίως μετά το 15’, με την ΑΕΚ να είναι σαφώς ανώτερη από τον Βόλο, να πετυχαίνει τρία γκολ και να δημιουργεί φάσεις για μεγαλύτερο σκορ. Από τη πλευρά τους οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου μετά το πρώτο γκολ του Μήτογλου επηρεάστηκαν ψυχολογικά, δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, για να δεχθούν μέχρι το 35’ άλλα δύο γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 4’. Ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει στην αριστερή του γωνία, στην πρώτη προειδοποιητική βολή της ΑΕΚ.

Η «Ένωση» δημιουργούσε ρήγματα από τη δεξιά πλευρά με τον Λιβάι Γκαρσία, καθώς ο Ουές είχε πολύ δύσκολο έργο. Οι φιλοξενούμενοι στο 12’ είχαν νέα καλή στιγμή να ανοίξουν το σκορ, με τον Γκαρσία να πασάρει στον Ρότα και τον ακραίο οπισθοφύλακα της ΑΕΚ να σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Τελικά το γκολ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήρθε στο 16’. Από τον Γκαρσία η μπάλα πήγε δεξιά στον Αραούχο, αυτός επιχείρησε ωραία σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Βόλου και ο προωθημένος Μήτογλου με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Ο κεντρικός αμυντικός σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα, δίχως να πανηγυρίσει το γκολ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι καταιγιστική και στο 17’ ο Αραούχο έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Αργεντινό να σουτάρει άουτ από καλή θέση. Ο Βόλος προσπάθησε να βγει στην επίθεση, δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει το τέρμα του Αθανασιάδη, για να φτάσουμε στο 30’ όπου η ΑΕΚ πέτυχε ένα φανταστικό γκολ. Ο Λιβάι Γκαρσία από τα δεξιά πάσαρε στον Πινέδα με τον Μεξικανό να πιάνει φοβερό σουτ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κλέιμαν για το 0-2. Στο 33’ ο Φαν Βέερτ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα για την ΑΕΚ, με τον Ολλανδό να πλασάρει άουτ μέσα από την περιοχή. Τελικά, ο Φαν Βέερτ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο λεπτά αργότερα, στο 35’. Δέχθηκε την ασίστ από τον Αραούχο, γύρισε το σώμα του και με σουτ έγραψε το 0-3, «πληγώνοντας» και αυτός την πρώην του ομάδα.

Στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους δεν είχαμε κάποια σημαντική ευκαιρία για γκολ, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει το στόχο της και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα «καθαρό» σκορ.

Έπεσε ο ρυθμός στην επανάληψη
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έκανε συντήρηση δυνάμεων, έχοντας ένα σκορ ασφαλείας από το πρώτο μέρος. Ωστόσο, κατάφερε να πετύχει και τέταρτο τέρμα, ενώ έχασε και ορισμένες ακόμη καλές ευκαιρίες για γκολ.

Ο Βόλος δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα το τέρμα του Αθανασιάδη, παρότι πίεζε ψηλά την «Ένωση», απέναντι σε μια ΑΕΚ που άφησε το πόδι από τον γκάζι, αλλά ήταν επικίνδυνη, όποτε αποφάσιζε να επιτεθεί.

Στο 53’ ο Σιμάνσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ύστερα από σέντρα του Γκαρσία, ενώ στο 67’ η ΑΕΚ πέτυχε και τέταρτο τέρμα. Ο Άμραμπατ μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λιβάι Γκαρσία με εντυπωσιακό άλμα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν, βάζοντας και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στο τελευταίο 20λεπτο η Ένωση ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες του Βόλου απογοητευμένοι από την εξέλιξη του σκορ να αποδέχονται τη μοίρα τους.

Στο 71’ ύστερα από εξαιρετική μπαλιά του Σιμάνσκι ο Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και απέναντι από τον Κλέιμαν δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να σκοράρει, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Στο 77’ ο Αραούχο ευνοήθηκε από τις κόντρες και από κοντά επιχείρησε να νικήσει τον Κλέιμαν, ο οποίος με τα πόδια έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο 87’ ο Αραούχο και πάλι με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Βόλου, στην τελευταία καλή προσπάθεια της ΑΕΚ στο παιχνίδι.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Δημητριάδης, Πάτρας (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Κίτρινες: Άλχο, Κλέιμαν, Νοκέρ
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Ουές, Πίρινεν, Σιέλης, Ματίγια (76’ Μεταξάς), Μπαριέντος, Νοκέρ, Ντέλετιτς, Μεσκίδα (46’ Κούτσιας), Οζέγκοβιτς (72’ Τάχατος).
ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (75’ Σιντιμπέ), Μουκουντί (75’ Τζαβέλλας), Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (65’ Γαλανόπουλος), Γκαρσία, Πινέδα (65’ Άμραμπατ), Αραούχο, Φαν Βέερτ (65’ Τσούμπερ).