Υπόκλιση στη «βασίλισσα του βορρά» – Η Νίκη ηττήθηκε με 3-0 από τη Βέροια εκτός έδρας

Βαθιά υπόκλιση στη «βασίλισσα του βορρά» έκανε η Νίκη. Χθες ηττήθηκε με 3-0 από τη Βέροια εκτός έδρας, αφού δεν είχε εικόνα ανάλογη με εκείνη των τελευταίων αγώνων. Αξίζει να σημειωθεί ότι η «κυανόλευκη» εστία παραβιάστηκε μετά από 446 αγωνιστικά λεπτά που κράτησε το μηδέν, ενώ η χθεσινή ήταν η παρθενική με τον Στάικο Βεργέτη στον πάγκο. Δυναμική η παρουσία των φίλων της βολιώτικης ομάδας στη Βέροια.

Δεν πραγματοποίησε εμφάνιση ανάλογη με εκείνες των τελευταίων αγώνων η Νίκη και μοιραία γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Βέροια. Το συγκρότημα της Ημαθίας ήταν καλύτερο και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση. Πάντως το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης, αφού οι γηπεδούχοι δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά εμφανίστηκαν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και το βροντερό «παρών» των οπαδών της Νίκης που δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν υπέρ της αγαπημένης τους ομάδας.

Τα πλάνα των προπονητών
Μία εσωτερική αλλαγή επιστράτευσε ο Στάικος Βεργέτης, προκειμένου να καλύψει το κενό του Γιάννη Βοσκόπουλου, ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό. Πιο συγκεκριμένα μετατόπισε τον Σωτήρη Μπαλάφα στο κέντρο της άμυνας δίνοντας τη θέση του δεύτερου ανασταλτικού χαφ στον Χορδάν Ντομίνγκεθ που αποθεραπεύτηκε πλήρως. Επίσης υπήρχαν και δύο ακόμη νέα πρόσωπα σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Ασπρόπυργο, με τον Τάσο Παγώνη στη θέση του Κώστα Κυριακίδη και τον Απόστολο Τσιώλη να είναι ο αριστερός εξτρέμ, αφού ο Δημήτρης Καπός πήγε στην κορυφή της επίθεσης αντικαθιστώντας τον τιμωρημένο Αντόνιο Ροχάνο.
Η διάταξη ήταν 4-2-3-1 ως εξής: Την εστία υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Παγώνη, Μπαλάφα, Αλιατίδη και Σ. Κυριακίδη. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Μπιτσάκος και Ντομίνγκεθ, στα άκρα αγωνίστηκαν οι Κρουθ (δεξιά) και Τσιώλης (αριστερά), ενώ ο Γκαρσία κινούταν λίγο πιο πίσω από τον Καπό που ήταν ο βασικός προωθημένος.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Κώστας Γεωργιάδης παρέταξε τη Βέροια με 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Π. Βοσνιάδης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Μουχάλης (δεξιά), Πεταυράκης (αριστερά), Μαραγκός και Μανιώτης (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Πολύζος, Βεργώνης (στον άξονα), Ν. Ζούρκος και Μπλέτσας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με επιθετικό δίδυμο τους Σιμόνι και Πασά.

Ο Σιμόνι στο 27’ έσπασε το απαραβίαστο της Νίκης
Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο. Η κατοχή της μπάλας ήταν στα ίδια επίπεδα για τους δύο «μονομάχους», οι οποίοι είχαν από δύο καλές στιγμές έκαστος.
Από τη μεριά της Νίκης στο 9’ ο Κρουθ γύρισε την μπάλα από τα δεξιά προς τον Καπό. Ο 26χρονος στράικερ σούταρε αμέσως για να μπλοκάρει ο Π. Βοσνιάδης. Στο 19’ ο Γκαρσία κατάλαβε το λάθος της αντίπαλης άμυνας αναγκάζοντας τον Π. Βοσνιάδη να βγει για να διώξει την μπάλα. Εκείνη κατέληξε στον Ντομίνγκεθ, ο οποίος βλέποντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός εστίας θέλησε να τον αιφνιδιάσει χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Στην αντίπερα όχθη στο 7’ ο Βεργώνης φάνηκε να δίνει αγκωνιά στον Μπιτσάκο. Ο κ. Πουλικίδης έδειξε «παίζετε» δίνοντας τη δυνατότητα στον Πασά να βγάλει σέντρα και τον Σιμόνι να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή. Στο 20’ ο Αποστολίδης δεν έκανε καλό υπολογισμό της πορείας της μπάλας, η οποία έφτασε στον Σιμόνι, ο οποίος επιχείρησε να τον «κρεμάσει», αλλά ο πολύπειρος πορτιέρο με το ένα χέρι του είπε «όχι».
Μετά το πρώτο 20λεπτο η «βασίλισσα του βορρά» ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και η ανωτερότητά της επιβραβεύτηκε στο 27’ σε μια αμφισβητούμενη φάση. Αρχικά έγιναν δύο σουτ από Σιμόνι και Μπλέτσα και τον Αλιατίδη να παραχωρεί κόρνερ. Ο Μπλέτσας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντομίνγκεθ έχασε την πρώτη εναέρια «μονομαχία» από τον Μαραγκό και ο Σιμόνι με δεύτερη κεφαλιά παραβίασε την εστία της Νίκης μετά από τέσσερις αγωνιστικές (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον κ. Πουλικίδη θεωρώντας πως έγινε επιθετικό φάουλ από τον Μαραγκό στον Ντομίνγκεθ. Ωστόσο ο διαιτητής έμεινε αμετάπειστος καταλογίζοντας το τέρμα και χρεώνοντας με κίτρινη τον Ισπανό μέσο. Είναι χαρακτηριστικό πως ο κ. Πουλικίδης στο πρώτο ημίχρονο χρέωσε με τρεις κίτρινες τους «κυανόλευκους» έναντι καμίας των Βεροιωτών, όλες για διαμαρτυρία.
Το συγκρότημα του Κώστα Γεωργιάδη είχε πάρει αυτό που ήθελε και στη συνέχεια φρόντισε να «παγώσει» τον ρυθμό, ώστε να αποφύγει τυχόν αντίδραση της Νίκης. Πράγματι τα κατάφερε μια χαρά, αφού μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Μοναδική φάση άξια λόγου ήταν αυτή στο 43ο λεπτό. Ο Κρουθ είδε τους Καπό και Τσιώλη αμαρκάριστους στην «καρδιά» της μεγάλης περιοχής και πραγματοποίησε σέντρα, η οποία όμως ήταν πιο ψηλή απ’ όσο έπρεπε με συνέπεια να περάσει πάνω από τους δύο παίκτες της βολιώτικης ομάδας και να καταλήξει εκτός αγωνιστικού χώρου.
Πάντως ούτε και οι γηπεδούχοι είχαν να επιδείξουν κάτι σ’ αυτό το χρονικό διάστημα. Η μόνη τελική που είχαν ήταν το σουτ του Σιμόνι στο 38, το οποίο έφυγε πολλά μέτρα άουτ.
Ο κ. Πουλικίδης έδειξε πάλι τις… προθέσεις του στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 50’ εφηύρε φάουλ πάνω στον Ντομίνγκεθ, που έδειξε να απορεί μαζί με όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Η μπάλα στήθηκε λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων, με τον Ν. Ζούρκο να εκτελεί και τον Βεργώνη να πιάνει άστοχη κεφαλιά.

Νέο «κατόρθωμα» από τον Δραμινό διαιτητή στο 58’. Ο Σ. Κυριακίδης με ωραίο τρόπο «άδειασε» τον Μουχάλη, ο οποίος έπεσε πάνω του με πολλή δύναμη για να τον εμποδίσει να βγει στην αντεπίθεση. Ωστόσο ο κ. Πουλικίδης καταλόγισε μόνο το φάουλ «ξεχνώντας» να βγάλει την κίτρινη από το τσεπάκι του για τον παίκτη των γηπεδούχων.
Στο επόμενο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια για τη Νίκη στο δεύτερο μέρος. «Δράστης» ο Καπός που σούταρε στην αγκαλιά του Π. Βοσνιάδη.
Ο ίδιος παίκτης πρωταγωνίστησε και στην επόμενη καλή στιγμή της ομάδας του στο 62’. Ο Γκαρσία τροφοδότησε τον Καπό, ο οποίος ενώ ετοιμαζόταν να σουτάρει από πλεονεκτική θέση γλίστρησε στο υγρό τερέν χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία.
Ενδιάμεσα (60’) και η Βέροια είχε τη δική της σημαντική φάση. Ο Πασάς έπιασε σουτ, το οποίο πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι.
Στο 64’ ο κ. Βεργέτης προέβη σε μια αναγκαστική αλλαγή. Ο Αλιατίδης, που είχε τραυματιστεί λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άντεξε άλλο και αντικαταστάθηκε από τον Κ. Κυριακίδη, ο οποίος έπαιξε δεξιός μπακ, ενώ στο κέντρο της άμυνας μετατοπίστηκε ο Παγώνης.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι «κυανόλευκοι» ρίσκαραν προκειμένου να ισοφαρίσουν και το πλήρωσαν ακριβά δεχόμενοι δύο τέρματα. Πρώτα στο 86’ ο Πασάς έδωσε για τον Πολύζο που σέντραρε παράλληλα και ο επερχόμενος Μπλέτσας ήταν εύστοχος με πλασέ (2-0).
Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 91’. Ο Σκαθαρούδης πραγματοποίησε σέντρα, ο Αποστολίδης δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με την μπάλα να στρώνεται στον Ταΐρη, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.
Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας).
Βοηθοί: Δέλλιος (Πέλλας).
Κίτρινες: Πολύζος, Μουχάλης – Γκαρσία, Ντομίνγκεθ, Μπαλάφας, Τσιώλης, Μπιτσάκος
ΒΕΡΟΙΑ: Π. Βοσνιάδης, Μαραγκός, Μπλέτσας, Ν. Ζούρκος (71’ Ταΐρης), Σιμόνι (79’ Σκαθαρούδης), Μανιώτης, Βεργώνης, Πολύζος, Μούχαλης, Πεταυράκης, Πασάς (87’ Μεληκιώτης).
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Παγώνης, Σ. Κυριακίδης, Μπαλάφας, Αλιατίδης (64’ λ.τρ. Κ. Κυριακίδης), Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ (79’ Μασκουνιάν), Κρουθ, Τσιώλης (71’ Ιορδανίδης), Γκαρσία, Καπός.

Ανθοδέσμη στον Σ. Κυριακίδη, αντίπαλοι οι αδελφοί Βοσνιάδη
Τον Σάββα Κυριακίδη τίμησε πριν την έναρξη της χθεσινής συνάντησης η Βέροια. Ο αρχηγός της, Αλέξης Βεργώνης, πρόσφερε ανθοδέσμη στον αριστερό μπακ της Νίκης για την προσφορά του στο συγκρότημα της Ημαθίας την περσινή σεζόν.
Τέλος, θα πρέπει να αναφερθεί ότι χθες τέθηκαν αντίπαλοι δύο αδέλφια. Ο λόγος για τον αμυντικό της Νίκης Βασίλη Βοσνιάδη και τον τερματοφύλακα της Βέροιας, Παναγιώτη, οι οποίοι είναι γιοι του παλιού προπονητή της βολιώτικης ομάδας, Αλέκου Βοσνιάδη.