Υποχώρησε στην 4η θέση ο Ολυμπιακός Βόλου

Μετά το παιχνίδι με τη Βέροια, ο Ολυμπιακός έχασε άλλο ένα ντέρμπι στη Νεάπολη. Αυτή τη φορά ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που έφυγε νικητής από τον Βόλο, επικρατώντας με 1-0, με γκολ του Πράντο στο 54’. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, μετά τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα, υποχώρησαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του Βορείου ομίλου.

Από τη στιγμή που οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου δεν κατάφεραν να σκοράρουν, χρειάστηκε μία φάση ο Πανσερραϊκός να πετύχει τέρμα και να πάρει ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο», σπάζοντας μια δυσμενή γι’ αυτόν παράδοση, καθώς είχε να κερδίσει τον Ολυμπιακό στον Βόλο από το μακρινό 1970. Βέβαια, την περίοδο 2015-16 ο Πανσερραϊκός είχε πάρει τη νίκη στο ματς με τον Ολυμπιακό Βόλου στα «χαρτιά» με 0-3, μετά την αποχώρηση των «ερυθρολεύκων» από το πρωτάθλημα, λόγω χρεών.

Ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε την ίδια ενδεκάδα μ’ αυτή του περασμένου παιχνιδιού με τον Αλμωπό στην Αριδαία και με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ξενοδόχοφ, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Φιλίποβιτς και Γιαννίτσης. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Αγρόδημος και Κόλα, με τους Σκοπελίτη και Βουκελάτο να επιχειρούν στις πτέρυγες. Ο Τσαγκαλίδης κινούνταν πίσω από τον προωθημένο Παπαδημητρίου.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Πανσερραϊκού, Πέτρος Στοΐλας, παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Καβουσάκη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Βολιώτης Ζέρης και το αριστερό ο Πίντο. Οι Κασμερίδης και Γιανναράκης ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κρητικός και Ψάλτης. Στις πτέρυγες έπαιξαν οι Μέσι και Γεωργιάδης, ο Όλαϊτάν είχε ρόλο οργανωτή με τον Πράντο να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Άτεχνο, χωρίς φάσεις και δίχως ανάπτυξη και από τις δύο ομάδες κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Τόσο οι παίκτες του Ολυμπιακού, όσο και της Βέροιας, δεν μπορούσαν να αλλάξουν ούτε μια μπαλιά, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παίζεται στον αέρα, ενώ υπήρχαν πολλά φάουλ και πλάγια άουτ, που επηρέαζαν τον ρυθμό του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός πίεζε ψηλά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως για ένα ακόμη παιχνίδι αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα στο δημιουργικό τομέα. Το ματς πήγε στη δύναμη, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να δίνουν πολλές «μάχες», κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να διασπάσουν από τα άκρα την άμυνα του Πανσερραϊκού, παίζοντας κυρίως από την πλευρά που κινούνταν ο Βουκελάτος. Από τον Ολυμπιακό λείπει ο δημιουργικός παίκτης στο χώρο της μεσαίας γραμμής, καθώς αυτό τον ρόλο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τον παίξει ο Παναγιώτης Τσαγκαλίδης. Ένας πολύ φιλότιμος παίκτης, ο οποίος είναι αριστερός μπακ και χρησιμοποιείται στο χώρο του κέντρου, χωρίς βέβαια να είναι «10ρι».

Από την πλευρά του ο Πανσερραϊκός φρόντιζε να κρατά μακριά από τα καρέ του, τους παίκτες του Ολυμπιακού και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός, πως μετά την πρώτη αγωνιστική στο ματς με την Καβάλα, οι Σερραίοι δεν έχουν δεχθεί τέρμα.

Η διαιτησία του Αλέξανδρου Τσαμούρη ήταν κακή, με τα σφυρίγματα του Πειραιώτη ρέφερι να ευνοούν τον Πανσερραϊκό, χωρίς πάντως να κάνει το μεγάλο λάθος. Έδειχνε, όμως, να προστατεύει τους φιλοξενούμενους και να παίζει αυστηρά τον Ολυμπιακό, δίνοντας όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις υπέρ του Πανσερραϊκού, ενώ ανέκοψε πολλές επιθέσεις των «ερυθρολεύκων», με ανύπαρκτα φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακό έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια βγήκε στην επίθεση με στόχο να πιέσει για την ισοφάριση, με τον Στέφανο Ξηροφώτο να ρίχνει στο ματς τους Στέφαν Τζούριτς και Στάθη Βασιλούδη, στις θέσεις των Σκοπελίτη και Βουκελάτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Καβουσάκη.

Ο Ολυμπιακός παρά την προσπάθεια που κατέβαλε δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Πανσερραϊκό να φεύγει με ένα σπουδαίο «διπλό» από τον Βόλο.