Υπάρχουν ελαφρυντικά στον Ολυμπιακό Β. για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο

Ο αποκλεισμός στο Κύπελλο Ελλάδος από μια ομάδα Γ’ Εθνικής, όπως είναι ο Αχέρων Καναλακίου, στενοχώρησε όλους στον Ολυμπιακό Βόλου και είναι γεγονός πως αυτή η ήττα θα αποτελέσει μελανό σημείο στην ιστορία του συλλόγου.
Δικαιολογίες, βέβαια, υπάρχουν πολλές. Η ομάδα είναι ακόμη στο στάδιο του μονταρίσματος, καθώς φέτος έχει αλλάξει όλο σχεδόν το ρόστερ. Στο βασικό σχήμα αγωνίστηκαν ορισμένοι παίκτες που πρόσφατα αποκτήθηκαν και είχαν μόλις λίγες προπονήσεις στα πόδια τους, όπως οι Στάμου και Σιαφάς, ενώ αρκετοί ποδοσφαιριστές ταλαιπωρήθηκαν για ένα 15νθήμερο από κορωνοϊό, χάνοντας πολλές προπονήσεις.
Αιτία η ομάδα να μην δώσει δυνατά φιλικά παιχνίδια στο διάστημα αυτό και επί της ουσίας, αν εξαιρέσουμε το φιλικό με τη Δήμητρα, η τελευταία δυνατή φιλική αναμέτρηση ήταν στις 4 Σεπτεμβρίου με την Καλαμάτα στην πρωτεύουσα στης Μεσσηνίας.
Συν τοις άλλοις, δεν αγωνίστηκαν οι Σαλίμ Ντιαμπί, Κυριάκος Ασλανίδης, Ρίτσι Κιτόκο, καθώς τα δελτία τους δεν έχουν ακόμη εκδοθεί, με τον τελευταίο να έχει κάνει μόλις μία προπόνηση με την ομάδα. Τραυματίας ήταν ο Γιώργος Ξύδας (αισθάνθηκε σφίξιμο στον προσαγωγό) και δεν ταξίδεψε με την αποστολή, ενώ τιμωρημένος από πέρυσι ήταν ο Ζοσέφ Ναά. Επίσης, ο Φιλίποβιτς ήταν στην αποστολή (αγωνίστηκε ένα λεπτό στην παράταση), όμως, λόγω έλλειψης προπονήσεων δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό από την αρχή του παιχνιδιού. Από τραυματισμό προερχόταν και ο Ανδρέας Κόκας, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 84’.
Αν ρίξουμε μια ματιά στην ενδεκάδα, τέσσερις παίκτες αγωνίστηκαν από το περσινό ρόστερ και συγκεκριμένα οι Γκενάντι Ξενοδόχοβ, Φίλιππος Σκοπελίτης, Θωμάς Γραικός (έπαιξε για πρώτη φορά σε επίσημο ματς ως αριστερός μπακ) και Κλεβί Κόλα.
Η ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, με τον Ξενοδόχοβ να πραγματοποιεί ορισμένες σωτήριες επεμβάσεις. Ωστόσο, θα μπορούσε ο Ολυμπιακός να είχε «καθαρίσει» στο πρώτο ημίχρονο την υπόθεση πρόκριση, χάνοντας ορισμένες καλές ευκαιρίες, τόσο στο 0-0, όσο και μετά το γκολ που πέτυχε στο 27’ ο Στάμου με κεφαλιά, με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν… κεφάλι στο σκορ.
Όλες οι επιθετικές προσπάθειες του Ολυμπιακού ξεκινούσαν από τον Χρήστο Κουντουριώτη από τα δεξιά. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός είχε πολύ καλή παρουσία και ήταν εκ των κορυφαίων παικτών του Ολυμπιακού.
Ο Αχέρων κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα ήταν αυτογκόλ από τον Μαρκοπουλιώτη, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα (την έστειλε στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ).
Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ της νίκης, με τον Ολυμπιακό να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Βερνάρδο, καθώς ο νεαρός επιθετικός με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Βλάχου στο 85’.
Αξίζει να αναφέρουμε, πως ο Βερνάρδος είχε σαφώς καλύτερη παρουσία παίζοντας ως αριστερός εξτρέμ (συνέκλινε και προς τα μέσα), σε σχέση με τον Χατζηπιρπιρίδη, ο οποίος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και δεν βοήθησε την ομάδα.
Στην παράταση ο Ολυμπιακός δέχθηκε το γκολ της ήττας από στατική φάση στο τρίτο λεπτό του έξτρα χρόνου. Ο Παπανίκου εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ.
Παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού στο υπόλοιπο διάστημα της παράτασης και τη τεράστια ευκαιρία του Βερνάρδου στο 110’ (σε ανεπανάληπτο τετ α τετ δεν μπόρεσε νικήσει τον τερματοφύλακα Βλάχο), το σκορ δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό από τον Αχέροντα.