Ξέσπασε στο β’ ημίχρονο η Αγριά – Νίκησε 40-71 την ΑΕΒΔ για το Κύπελλο της ΕΣΚΑΘ

Με τον αγώνα ΑΕΒ Διμηνίου-Αγριά ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου για το Κύπελλο της ΕΣΚΑΘ. Τη νίκη πήραν οι φιλοξενούμενοι με σκορ 40-71, σε ένα παιχνίδι που είχε δύο όψεις.
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΑΕΒΔ να έχει μικρό προβάδισμα με 13-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και 27-25 στο δεύτερο.
Όμως στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η Αγριά επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και ξέφυγε στο σκορ. Έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δεχόμενη μόνο τρεις πόντους στην τρίτη περίοδο και συνολικά 13 σε όλο το β’ μέρος. Έτσι, έφτασε σε μία πολύ άνετη νίκη με 31 πόντους διαφορά (40-71).
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σκαμάγκας με 14 πόντους, ενώ 11 πέτυχε ο Καλογερόπουλος. Από τους γηπεδούχους μόνο ο Γκιοκάι είχε διψήφιο αριθμό πόντων, φτάνοντας τους 12.

Δεκάλεπτα: 13-12, 27-25, 30-44, 40-71.
Διαιτητές: Παπαγιώτης-Καραθάνος.
ΑΕΒΔ (Τζούμας): Κουτσομπόρης 9 (1), Χ Νίκολης 4, Γκιοκάι 12 (1), Ντελής, Πάντος 2, Πουλίτσης 2, Στρατάκης 2, Γ. Νίκολης, Χαρχαρής, Βλάχος 9 (3), Ζούρης, Καλιντζέος.
ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος): Κουρατίδης 6 , Καλογερόπουλος 11 (1), Καραμανλής 6 (1), Παλάσκας 7, Καρασάββας, Γεωργαντζής 8 (1), Σκαμάγκας 14 (1), Ρόσσιος 7, Σταυροθεόδωρος 6, Στάμος 6.