Ξέσπασε ο Μαγνησιακός συνέτριψε με 9-0 την ΑΕ 2002 (photos)

Πρωταθλητής χειμώνα στην Α’ ΕΠΣΘ αναδείχθηκε ο Μαγνησιακός μετά το εμφατικό 9-0 επί της Α.Ε. 2002 στο «Κιούπι». Οι «κυανόλευκοι» πανηγύρισαν την 11η φετινή τους νίκη, που παράλληλα είναι και η μεγαλύτερη σε έκταση τη φετινή σεζόν γι’ αυτούς. «Καρέ» τερμάτων πέτυχε ο Σιώμος (27’, 35’, 51’, 68’), δύο γκολ σημείωσε ο Νούσιας (7’, 40’) και από ένα οι Ψιάνος (25’), Καρμαγάλος (49’), Κέκιας (70’).

Η ολοκλήρωση του α’ γύρου στην Α’ κατηγορία βρίσκει τον Μαγνησιακό στην κορυφή, με το συγκρότημα του Θάνου Θεοδώρου να δίνει μία εξαιρετική ποδοσφαιρική παράσταση απέναντι στην Α.Ε. 2002. Η ομάδα των Καλών Νερών ήταν πραγματικά άτυχη που αντιμετώπισε τον πρωτοπόρο μία εβδομάδα μετά την μοναδική του ήττα στο πρωτάθλημα. Οι «κυανόλευκοι» ξέσπασαν πάνω της με το τελικό αποτέλεσμα να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Με σύστημα 3-5-2 παρέταξε τον Μαγνησιακό ο Θάνος Θεοδώρου. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βρονταράς, με τους Γαλανόπουλο, Βέρτζο, Σιάτρα στα μετόπισθεν. Δεξιός φουλ-μπακ ήταν ο Δημητριάδης και αριστερός ο Ζάχος. Οι Αγιασιώτης, Λάμπος, Ψιάνος αγωνίστηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ενώ οι Νούσιας και Σιώμος συνέθεσαν το επιθετικό δίδυμο. Ντεμπούτο με τη φανέλα του Μαγνησιακού έκαναν οι νεοαποκτηθέντες Βρονταράς, Λάμπος και ο Λουκάι που έπαιξε στο β’ μέρος.

Η Α.Ε. 2002 ήταν λογικό να έχει αμυντικούς προσανατολισμούς, με τον προπονητή της Άρη Γιαννούτσο να επιλέγει σχήμα σε διάταξη 5-4-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Σαρρής, τρεις στόπερ οι Παπαϊωάννου, Βεργοζήσης, Σταθόπουλος, με δεξιό οπισθοφύλακα τον Βερντόβα και αριστερό τον Γαλάνη. Κεντρικοί χαφ ήταν οι Γώγος και Προβιάς, από τα δεξιά επιχειρούσε ο Κακάλιας και από τα αριστερά ο Παρίσης, ενώ ο Σουλάι τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο του Μαγνησιακού που στο 5ο λεπτό είχε την πρώτη του ευκαιρία όταν από κόρνερ του Αγιασιώτη ο Νούσιας πήρε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο. Όμως το 1-0 δεν άργησε να έλθει. Ήταν στο 7’ όταν ο Ψιάνος εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της Α.Ε. 2002, πάσαρε στον Νούσια και ο έμπειρος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εύστοχο πλασέ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν τους αντιπάλους τους. Στο 24’ ο Ζάχος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά «νικήθηκε» από τον Σαρρή που παραχώρησε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα είχαμε την εκτέλεση του κόρνερ από τον Ψιάνο ο οποίος έδωσε πολλά φάλτσα στη μπάλα και αυτή κατέληξε εντός της εστίας για το 2-0.

Πριν συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν και τρίτο γκολ. Ήταν στο 27’ όταν ο Δημητριάδης έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Σιώμος με προβολή πέτυχε το πρώτο από τα τέσσερα γκολ του στο ματς (3-0). Ο Μαγνησιακός συνέχισε να έχει το πόδι στο… γκάζι και στο 35’ ο Ψιάνος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Σιώμος με σουτ έγραψε το 4-0. Σουτ του Ζάχου στο 39’ αποκρούστηκε από τον Σαρρή, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 5-0. Ο Ζάχος τροφοδότησε τον Νούσια που με διπλή προσπάθεια «νίκησε» τον γκολκίπερ της Α.Ε. 2002.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην επανάληψη. Στο 49’ ο Ψιάνος εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ και ο Καρμαγάλος με ωραίο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0. Δύο λεπτά αργότερα (51’) ο Λάμπος έκανε το γύρισμα και ο Σιώμος, ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, σημείωσε το 7-0.

Η μοναδική φορά που φάνηκε απειλητική η Α.Ε. 2002 ήταν στο 63’ όταν ο Ντίνος Κουβαράς έπιασε ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ και ανάγκασε τον Βρονταρά να εκτιναχθεί στη δεξιά του γωνία για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Στο 68’ αρκετοί παίκτες του Μαγνησιακού άλλαξαν τη μπάλα, με τον Λάμπο να δίνει την ασίστ για τον Σιώμο, ο οποίος πέτυχε το 8-0 με πλασέ.

Γρήγορα έγινε και το 9-0 με ένα τέρμα αρκετά θεαματικό. Ήταν στο 70ό λεπτό όταν ο Σιώμος βρήκε με μπαλιά ακριβείας τον Κέκια, που από τα δεξιά με φοβερό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι». Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν και 10 τα τέρματά τους, αφού απώλεσαν καλές ευκαιρίες με τους Σιάτρα, Ζαρκαδή και Λουκάι.

Η ομάδα του Θάνου Θεοδώρου έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με απολογισμό 11 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα και φυσικά φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 34 βαθμούς. Όσο για το συγκρότημα του Άρη Γιαννούτσου, παρέμεινε στους 10 πόντους με τρεις νίκες, μία ισοπαλία και εννέα ήττες. Βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και θα επιδιώξει να κρατηθεί μακριά από αυτή στο δεύτερο μισό της σεζόν.

Για τον Μαγνησιακό αξίζει ακόμη να αναφέρουμε ότι με τα γκολ των Ψιάνου, Καρμαγάλου και Κέκια, ο αριθμός των ποδοσφαιριστών του που έχουν σκοράρει στο φετινό πρωτάθλημα ανέβηκε στους 19, κάτι που είναι όντως εντυπωσιακό και δείχνει τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βρονταράς, Δημητριάδης (46’ Κρανιάς), Ψιάνος, Σιάτρας, Βέρτζος (56’ Κέκιας), Αγιασιώτης (46’ Ζαρκαδής), Λάμπος, Γαλανόπουλος, Νούσιας (56’ Λουκάι), Σιώμος, Ζάχος (46’ Καρμαγάλος).

Α.Ε. 2002: Σαρρής, Βερντόβα, Γαλάνης, Παπαϊωάννου, Βεργοζήσης, Σταθόπουλος (46’ Βέργος), Παρίσης, Σουλάι (60’ Κουβαράς), Γώγος (46’ Ιντζόγλου), Κακάλιας (60’ Βαρελόπουλος), Προβιάς.