Ξεμούδιασμα με επτά γκολ για τον Ολυμπιακό Βόλου

Φιλική νίκη με 7-0 επί του Σαρακηνού σημείωσε ο Ολυμπιακός χθες στο Πανθεσσαλικό στάδιο, με τον Λάκη Μπακάλη να χρησιμοποιεί 15 παίκτες, όσους είχε στη διάθεσή του. Δεν έπαιξαν οι στρατευμένοι Τόσκας, Μέμμος, ο Ευθυμιάδης, ο οποίος κλήθηκε στην Εθνική Ενόπλων, οι Ρόκας, Σέττος που είχαν πάρει άδεια από τη διοίκηση, καθώς και ο Καραγκιολίδης.
Με τον Ολυμπιακό αγωνίστηκε, έστω και σε φιλικό παιχνίδι ο Κλεβί Κόλα, ο οποίος λόγω της έφεσης του Ρήγα εξακολουθεί να μην αγωνίζεται στο πρωτάθλημα. Τέσσερα γκολ σημείωσε ο Αντώνης Καμπλιώνης και από ένα οι Χρήστος Νόνης, Δήμος Κόκας και Πέτρος Διβανές.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρα από τα επτά τέρματα, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Ήταν διαρκώς στην επίθεση από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, δείχνοντας όρεξη και διάθεση στο παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε στο 9’ ο Νόνης με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Σάββα από τα δεξιά. Το δεύτερο τέρμα των «ερυθρολεύκων» ήρθε στο 18’, όταν ο Διβανές ανατράπηκε από τον Μελίσση μέσα στην περιοχή και ο Δ. Κόκας εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-0. Ακολούθησαν δυο ευκαιρίες με τους Καμπλιώνη στο 24’ και Δ. Κόκα στο 26’, για να γίνει το 3-0 στο 27’ με κεφαλιά του Καμπλιώνη, ύστερα από σέντρα του Διβανέ. Το σκορ δεν άλλαξε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι Λούγκος στο 29’, Χρήστου στο 34’ και Καμπλιώνης στο 39’ δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα, με τον Ολυμπιακό να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.
Ο Σαρακηνός στη μοναδική στιγμή που φάνηκε απειλητικός ήταν στο 37ο λεπτό, όταν ο Μελίσσης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κούτσικος μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 53’ ο Διβανές εκτέλεσε φάουλ κι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία, κάνοντας το 4-0. Στο 55’ ο Διβανές και πάλι σούταρε, αλλά ο Γράντας μπλόκαρε αυτή τη φορά και στο 63’ ο Καμπλιώνης μέσα από την περιοχή με σουτ πέτυχε το 5-0. Στο 67’ μετά από σουτ του Ζάχου η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων, στρώθηκε στον Καμπλιώνη, ο οποίος εύκολα έγραψε το 6-0.
Στο 80’ ο Μπέικος έχασε πολύ καλή ευκαιρία, σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά έδιωξε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, στο 84’σέντρα- σουτ το Καμπλιώνη έδιωξε ο Πλιάγκας στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του και στο 87’ ο Καμπλιώνης εκτέλεσε φάουλ, γράφοντας το 7-0.

Διατητής: Σαμαράς
Βοηθοί: Τρυφωνίδης, Παπαδημητρίου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Κούτσικος (46’ Κωνσταντίνου), Σάββας (60’ Αγγελής), Γελαδάρης, Νόνης (60’ Πατσής), Παπαϊωάννου, Λούγκος, Κόλα, Δ. Κόκας, Χρήστου (60’ Ζάχος), Διβανές (60’ Μπέικος), Καμπλιώνης
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας (60’ Πρέζας, 80’ Πλιάγκας), Ρέλλος, (46’ Στεργιόπουλος), Γ. Μαστασκούλης, Ηλ. Ρακής, Τσαρδακάς, Μελίσσης, Σιγαλάκος, Χρ. Γκάμπας, Β. Ρακής (80 Ανδρεόυ), Αγερώτης (46’ Τζήμας).