Ξεκίνημα με το… αριστερό για Γ.Α. Αλμυρού – Έχασε με 2-0 από τον Ατρόμητο Παλαμά

Ξεκίνημα με το… αριστερό για τον Γ.Σ. Αλμυρού στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και για τον 3ο όμιλο. Οι «κυανόλευκοι» ηττήθηκαν με 2-0 από τον Ατρόμητο Παλαμά στο Προάστιο Καρδίτσας, με τους τυπικά γηπεδούχους να σημειώνουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.
Η ομάδα του Στέλιου Αρσένου προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο, το πρώτο γκολ που δέχθηκε λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους αποδείχθηκε καθοριστικό για τη συνέχεια, με τους «κυανόλευκους» να πληρώνουν και την απειρία τους.
Ο ΓΣΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε την αντίπαλη άμυνα με στόχο το γκολ, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των γηπεδούχων. Οι προσπάθειες όμως, ήταν ημιτελείς και μετά το 20’ ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι και ανέλαβε σταδιακά την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Πάντως, η ομάδα που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ ήταν ο Αλμυρός. Στο 33’ ο Βουρδάκης με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι, για να χαθεί η ευκαιρία για το 0-1.
Ο Ατρόμητος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 40’ όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Μπασιάκας βρέθηκε τετ α τετ με τον Πολυμέρου, πλάσαρε προς το τέρμα και με κοντινή προβολή ο Κατσιγιάννης έγραψε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, στο 42’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Αλμυρού, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΓΣΑ πίεσαν για την ισοφάριση, όμως η υπεροχή τους ήταν άκαρπη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν το τέρμα του ΓΣΑ με δεύτερο γκολ στο 60’. Ο Μπασιάκας με ψηλοκρεμαστό πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πολυμέρου, με τον τερματοφύλακα του Αλμυρού να διώχνει σε κόρνερ.

Τελικά, το 2-0 έγινε στο 81’. Ο Κόκκινος βρέθηκε μέσα στην περιοχή του ΓΣΑ, έκανε συρτή σέντρα και από κοντά ο Κατσιγιάννης και πάλι σκόραρε, σημειώνοντας το 2-0 για τον Ατρόμητο Παλαμά, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΛΑΜΑ: Κούτσικος, Μπαντής, Ζάρρας (87’Αλεξόπουλος), Εκίζογλου, Λιάπης, Οικονόμου Χ., Οικονόμου Γ. (57’ Ζάγκος), Βαγγελάκος, Μπασιάκας, Κατσιγιάννης, Κόκκινος (80’Αντωνίου).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Λάμπος, Αγγελής (73’ Αϊδής), Παπακώστας, Πατσής, Ζενούνης, Δερμιτζάκης, Φούκης (65’ Δήμος), Βουρδάκης, Μπέικος (80’ Τζαφλέρης), Αναστασίου.