Ξεκίνημα με το δεξί για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ Κ21 του Ολυμπιακού Βόλου

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα Κ21 του Ολυμπιακού Βόλου στο πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών της ΕΣΚΑΘ. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επιβλήθηκε με 64-56 του Αίολου Τρικάλων στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, με τα νεαρά κορίτσια του Ολυμπιακού να παίζουν ωραίο μπάσκετ και να κατακτούν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στη πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 20-10, παίζοντας πιεστική άμυνα και έχοντας καλές επιλογές στη επίθεση. Στη συνέχεια ο Αίολος βρήκε τρόπο να φτάνει πιο εύκολα στο καλάθι του Ολυμπιακού, ωστόσο, οι γηπεδούχες διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων για τον Ολυμπιακό (37-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε αμφίρροπο παιχνίδι, με τον Αίολο να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά και να διεκδικήσει τη νίκη, με τον Ολυμπιακό να μην έχει καλή παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα όπου ο αντίπαλος πέτυχε 15 πόντους και ο Ολυμπιακός 11, μην μπορώντας οι «ερυθρόλευκες» να βρουν εύκολες λύσεις στην επίθεση.

Στην τελευταία περίοδο ο Αίολος έφτασε να μειώσει στους δύο πόντους τη διαφορά από τον Ολυμπιακό, όμως οι «ερυθρόλευκες» δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, κατάφεραν στο τέλος να ελέγξουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη με 64-56.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Σταματία Διαμαντοπούλου με 22 πόντους, ενώ η Νένα Παγκαλίδου πέτυχε 18. Από τον Αίολο η Μπούζια σημείωσε 15 πόντους και η Πανοπούλου 14.

Διαιτητές: Ι. Μπουγλός, Π. Μπουγλός
Δεκάλεπτα: 20-10, 37-28, 48-43, 64-56
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: (Παπαθανασίου, Ράμμου) Παγκαλίδου 18 (1), Χούτα 6, Κανελλοπούλου, Λιόλιου, Στάμου, Τότση 6, Αρτεμισίου 6, Βογιατζάκη 2, Μοδέα 2, Διαμαντοπούλου 22, Σιμιτζή 2.
ΑΙΟΛΟΣ ΤΡ.: (Αλεξοπούλου) Σιμορέλη 2, Παπαδημητρίου 3, Πανοπούλου 14, Αναστογιάννη 5 (1), Κατσίκη 2, Καράση 5 (1), Μπούζια 15, Δριβάλα 10, Σταυροπούλου, Τσομπανίδου, Κωστάπαππα.