Βοσνιάδης: Σημαντικός παράγοντας για το αήττητο σερί η καλή ψυχολογία

Από επιτυχία σε επιτυχία πετά η Νίκη και όπως είναι λογικό στις τάξεις της ομάδας επικρατεί κλίμα ευφορίας. Μάλιστα η καλή ψυχολογία αποτελεί σημαντικό παράγοντα για την κατάκτηση θετικών αποτελεσμάτων, κάτι που επεσήμανε ο Αλέκος Βοσνιάδης μετά την κατάκτηση του «τριπόντου» στο ματς με τον ΠΑΟΚ Β’.

Το αήττητο σερί της Νίκης έχει φτάσει στα εννέα παιχνίδια, με την ομάδα να ανεβαίνει συνεχώς στη βαθμολογία. Αυτή τη στιγμή φιγουράρει στην 3η θέση του βορείου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2 και θέλει ανάλογη συνέχεια, όπως τόνισε ο Αλέκος Βοσνιάδης. Ο προπονητής των «κυανολεύκων» δεν θα μπορούσε να μην είναι ευχαριστημένος από τη νέα επιτυχία της ομάδας του -εις βάρος του ΠΑΟΚ Β’ αυτή τη φορά- επισημαίνοντας ότι η καλή ψυχολογία είναι βασικός παράγοντας των θετικών αποτελεσμάτων:

«Κατακτήσαμε άλλους τρεις βαθμούς απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, η οποία στο πρώτο ημίχρονο μας δημιούργησε προβλήματα με την κατοχή, αλλά και το συνδυαστικό της παιχνίδι. Μπορεί εμείς να είχαμε φάσεις που κλέβαμε και φεύγαμε στη μετάβαση, αλλά γενικά ήταν μία ομάδα μας προβλημάτισε πολύ με τον τρόπο παιχνιδιού της. Αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε σχηματισμό και να κάνουμε αλλαγές στο ημίχρονο, από την ώρα που είχαμε προηγηθεί για να μπορούμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις. Νομίζω ότι τα πηγαίναμε καλά στο β’ ημίχρονο, χάσαμε και τετ-α-τετ αλλά σε μία ανύποπτη φάση από μία κακή συνεννόηση φάγαμε ένα γκολ που δυσκόλεψε τα πράγματα. Αλλάξαμε και πάλι σχηματισμό με την είσοδο του Βλαχομήτρου, ήρθε η στατική φάση του Μιράντα, οπότε πήραμε άλλους τρεις βαθμούς.

Πλέον η ομάδα έχει πάρει «αέρα». Αν συνέβαινε στην αρχή του πρωταθλήματος αυτό που συνέβη στο παιχνίδι με την ισοφάριση που δεχθήκαμε θα είχαμε προβλήματα. Τώρα βλέπετε πόσο σημαντικός παράγοντας είναι η καλή ψυχολογία σε μία ομάδα. Ψύχραιμα βρήκαμε τη φάση και πήραμε το παιχνίδι. Συνεχίζουμε με το ίδιο πνεύμα και στο επόμενο ματς. Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του ΠΑΟΚ για το καλό της ποδόσφαιρο. Έχει καλούς παίκτες με τρεξίματα και αυτό μας δημιούργησε προβλήματα. Συγχαρητήρια και στα δικά μας παιδιά που είχαν την ψυχραιμία και αντέδρασαν μετά το γκολ της ισοφάρισης».

Για το πρώτο γκολ της Νίκης που προήλθε από στατική φάση, ο Έλληνας προπονητής είπε: «Δουλεύουμε πολύ τέτοιες φάσεις. Εκεί ήταν ο χώρος που κινείται ο τελευταίος μας παίκτης, ο Μιράντα ο οποίος και εκτέλεσε, αφού του βγήκε η φάση. Νομίζω ότι έχουμε ψηλά κορμιά και καλά χτυπήματα, θέμα χρόνου ήταν να βρούμε τέρματα από στατικές φάσεις. Πρέπει να βελτιώνουμε και τις αμυντικές μας τοποθετήσεις σε τέτοιες φάσεις, που τα έχουμε σε καλό επίπεδο».

Ερωτηθείς για τους τραυματισμούς των Κάσσου και Ροχάνο, απάντησε: «Ο Κάσσος έχει ένα σφίξιμο. Θα κάνει εξετάσεις θα δούμε. Πιστεύω ότι δεν θα τον χάσουμε για πολύ. Για τον Ροχάνο έχουμε ανθρώπους από πάνω του. Αυτός θέλει να γυρίσει, αλλά δεν θα βιαστούμε».

Τέλος, ο κ. Βοσνιάδης δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τους φιλάθλους για τη στήριξη:  «Όταν η ομάδα έχει πρόβλημα ο κόσμος την κρατάει με την εμψύχωση απ’ έξω και την επαναφέρει. Έτσι θέλουμε τον κόσμο μας. Να πολλαπλασιάζεται και να έχει αυτήν τη συμπεριφορά. Τους ευχαριστούμε όλους».

Τον προπονητή του ΠΑΟΚ Πάμπλο Γκαρσία εκπροσώπησε ο βοηθός του Μίροσλαβ Σνάουτσνερ που είπε τα εξής: «Νομίζω ότι κάναμε καλό παιχνίδι. Αντιμετωπίσαμε μία ισχυρή ομάδα. Η Νίκη έχει πολύ καλούς και έμπειρους ποδοσφαιριστές. Στο α’ ημίχρονο η Νίκη είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση. Εμείς είχαμε το δοκάρι του Κουλούρη, αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό έγινε κατά λάθος διότι ο παίκτης μας προσπάθησε να βγάλει σέντρα.

Στο β’ μέρος και ιδιαίτερα από το 60’ έως το 80’ είχαμε πολύ καλή αγωνιστική εικόνα. Δημιουργήσαμε φάσεις, σκοράραμε, είχαμε και δύο γκολ που δεν μέτρησαν γιατί οι παίκτες μας ήταν οφσάιντ. Τις φάσεις αυτές δεν τις είδαμε στο βίντεο για να τις σχολιάσω. Από εκεί και πέρα δεχθήκαμε το 2-1 από μία στατική φάση. Δυστυχώς φέτος έχουμε δεχθεί πολλά τέρματα με αυτόν τον τρόπο και αυτό μας προβληματίζει. Θέλω να σταθώ σε κάτι ακόμη. Στο τελευταίο λεπτό βγήκαμε στην κόντρα και είδαμε πως οι παίκτες της Νίκης μας σταμάτησαν κάνοντας φάουλ. Εμείς αντίστοιχα δεν κάναμε το ίδιο για να γλυτώσουμε το γκολ και αυτό δείχνει την έλλειψη εμπειρίας που έχουμε. Πρέπει να μάθουν οι νεαροί παίκτες μας ότι αν χρειαστεί πρέπει να κάνουμε και φάουλ. Είναι και αυτό μέρος του παιχνιδιού».