Βόλος για μεγάλα πράγματα

Ο φετινός Βόλος είναι για μεγάλα πράγματα στη Σούπερ Λιγκ. Η ομάδα δείχνει σταθερότητα, έχει εξαιρετικό ρόστερ, υπάρχει «χημεία» μεταξύ των παικτών κι αυτό αποτυπώνεται με τα αποτελέσματα μέσα στο γήπεδο. Οι «κυανέρυθροι» μετά από πολύ καλή εμφάνιση νίκησαν και τον Άρη με 2-0 και φιγουράρουν στα πρώτα σκαλοπάτια της βαθμολογίας της Σούπερ Λιγκ.

Απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο, όπως είναι ο Άρης, ο Βόλος δεν… μάσησε. Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού σταδίου για να πάρει τη νίκη κα την κατέκτησε πέρα για πέρα δίκαια, βάσει της απόδοσης των παικτών του. Όταν βρήκε την ευκαιρία… χτύπησε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας ισάριθμα γκολ, βάζοντας τις βάσεις για την επιτυχία. Δεν πτοήθηκε, όταν στο 55’ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής το Νικολάι Άλχο, διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, ακόμη κι όταν ο Άρης έπαιξε με τέσσερις επιθετικός και παίζοντας ψύχραιμα κράτησε το 2-0, υποχρεώνοντας τους «κίτρινους» στη δεύτερη φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Όγκνιεν Οζέγκοβιτς μπορεί να μην σκόραρε αυτή τη φορά, είχε όμως συμμετοχή στο πρώτο γκολ και κέρδισε το πέναλτι από το οποίο προήλθε το δεύτερο γκολ του Βόλου. Για την ιστορία το σκορ άνοιξε στο 26’ με κεφαλιά ο Μίλος Ντέλετιτς (σημείωσε το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα), ενώ το 2-0 έγραψε ο Ζαν Μπαριέντος με πέναλτι στο 30’.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Βόλος δεν δέχθηκε γκολ, ενώ αξίζει να σημειώσουμε, πως όποτε φέτος η ομάδα προηγήθηκε στο σκορ δεν έχασε (τρεις νίκες με ΑΕΚ, Ιωνικό, Άρη και μία ισοπαλία με Ολυμπιακό).

Τακτικά η ομάδα ήταν πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να περιορίσει την επιθετική δραστηριότητα των παικτών του Άρη, μιας ομάδας με πολύ μεγάλη ποιότητα μεσοεπιθετικά, ενώ ο Κλέιμαν ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια, όντας από τους καλύτερους παίκτες του Βόλου.

Αυτές οι νίκες δίνουν ψυχολογία για τη συνέχεια, ενώ όπως φάνηκε στο παιχνίδι, η διακοπή του πρωταθλήματος δεν επηρέασε την εικόνα της ομάδας του Βόλου. Οι «κυανέρυθροι» αντιμετώπισαν προβλήματα στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, διάστημα στο οποίο ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε την άμυνα των γηπεδούχων, όμως στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό, αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και όπως προαναφέραμε δεν επέτρεψαν στον Άρη να σκοράρει και να ξαναμπεί στο ματς, παρότι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα σχεδόν ένα ημίχρονο.