Βόλος: Ανταγωνιστικός με Ολυμπιακό

Το δυσκολότερο, θεωρητικά, παιχνίδι της χρονιάς εντός έδρας δίνει την προσεχή Δευτέρα ο Βόλος, με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο Πανθεσσαλικό. Τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, οι «κυανέρυθροι» βρίσκονται στην 7η θέση, την οποία θέλουν να κρατήσουν μέχρι τέλους.

Αυτή τη στιγμή έχουν μια διαφορά τεσσάρων βαθμών από τον Ατρόμητο Αθηνών που ακολουθεί στη βαθμολογία, ο οποίος έχει δύσκολο έργο στο «Κλ. Βικελίδης» με τον Άρη.

Θυμίζουμε, πως στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι» θα αντιμετωπίσουν για το πρωτάθλημα τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και η κανονική περίοδος θα ολοκληρωθεί με την αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό.

Πέρυσι ο Βόλος, στο παιχνίδι έδρας με τον Ολυμπιακό, είχε καταφέρει να κρατήσει τους «ερυθρόλευκους» στο μηδέν και να τους κόψει δύο βαθμούς (0-0). Βέβαια, το φετινό παιχνίδι θα είναι τελείως διαφορετικό, αν και ο Βόλος παρουσιάζεται καλύτερος και πιο δυνατός την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Καραϊσκάκη, στις 5/12/2020, ο Βόλος μπορεί να ηττήθηκε με 4-1, ωστόσο, το αποτέλεσμα τον αδικεί. Ήταν άκρως ανταγωνιστικός για 65 λεπτά, για να δεχθεί στη συνέχεια τρία τέρματα από τον Ολυμπιακό. Μάλιστα, ο Ζαν Μπαριέντος με πέναλτι είχε ανοίξει το σκορ για τον Βολο, με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν σ’ ένα κομβικό χρονικά σημείο, στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Μασούρα. Στο δεύτερο ημίχρονο πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Γιουσούφ Ελ Αραμπί, ο οποίος σημείωσε «χατ τρικ», σκοράροντας στο 66’, 80’ και 92’.

Διαθέσιμος και ο Μπουένο
Με εντατικούς ρυθμούς συνεχίζεται η προετοιμασία των παικτών του Βόλου για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, στο οποίο ο Άνχελ Λόπεθ θα μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες και του Αλμπέρτο Μπουένο. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε για μεγάλο χρονικά διάστημα από πελματιαία απονευρωσίτιδα (για ενάμιση μήνα), προπονείται, πλέον, κανονικά και έχει τεθεί στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας.

Ο Αντώνης Ντεντάκης σύντομα θα είναι έτοιμος να βοηθήσει εκ νέου την ομάδα, με την αποθεραπεία του να πηγαίνει πολύ καλά, καλύτερα από τις προβλέψεις του ιατρικού επιτελείου. Ο νεαρός αμυντικός θα είναι απόλυτα έτοιμος για να αγωνιστεί στα πλέι άουτ, ενώ δεν αποκλείεται να προλάβει τα τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Ο Χουάν Περέα θα απουσιάσει από την αναμέτρηση της Δευτέρας, καθώς θα εκτίσει τη μία από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του. Ο Κολομβιανός επιθετικός, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες, θα απουσιάσει και από το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Παραμένει άγνωστο, αν ο Άνχελ Λόπεθ θα προβεί σε ορισμένες αλλαγές στην ενδεκάδα, δίνοντας «ανάσες» σε ορισμένους βασικούς ποδοσφαιριστές, καθώς ακολουθεί, τρεις μέρες μετά, η αναμέτρηση του Κυπέλλου με την ΑΕΚ στο Πανθσσαλικό, με το κίνητρο να είναι πολύ μεγάλο για τους «κυανέρυθρους».

Ο Ολυμπιακός είναι μακράν η καλύτερη, αυτή τη στιγμή ελληνική ομάδα, έχοντας μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα, από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Με 58 βαθμούς οι «ερυθρόλευκοι» έχουν διαφορά 12 βαθμών από τον δεύτερο της κατάταξης ΠΑΟΚ. Διαθέτουν την καλύτερη επίθεση (56 γκολ) και την καλύτερη άμυνα (11 τέρματα), σκοράροντας σε όλα τα παιχνίδια μακριά από το Καραϊσκάκη. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έχει δεχθεί μόλις οκτώ γκολ εκτός έδρας (σε 11 παιχνίδια), ενώ σε τέσσερα ματς κράτησε το μηδέν (με ΟΦΗ, Λαμία, Αστέρα Τρίπολης και Ατρόμητο).