Βολιώτικο ντέρμπι με συγκλονιστικό φινάλε

Στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Α1 ΕΣΚΑΘ έγινε το ματς της χρονιάς καθώς ο ΓΣ Βόλου επικράτησε 93-88 της ΑΕΒΔ ύστερα από δύο παρατάσεις. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Ανάληψης, ενώ νίκη παραμονής σημείωσε η Αγριά BC επί του Φοίβου.

ΑΕΒΔ-ΓΣ Βόλου 88-93

Το κορυφαίο ίσως ματς της σεζόν, κρίθηκε ύστερα από δύο παρατάσεις (παραφωνία… οι διαιτητικές αποφάσεις). Ο Καλογερόπουλος με 0/2 βολές δεν έδωσε τη νίκη στον Γυμναστικό (1,3” πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας), ο Καρπέτης αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη της α’ παράτασης (όταν οι ομάδες έμειναν 2 λεπτά χωρίς πόντο) και ο ΓΣΒ κέρδισε όντας πιο εύστοχος στις βολές.

Η ΑΕΒΔ (χωρίς Ντίκα-Κοντάκη αλλά με πολύ καλούς τους νεαρούς της παίκτες) και ο Γυμναστικός συμβάδιζαν σε όλο το ματς. Ο Ζαρογιάννης με «μπάζερ μπίτερ» τρίποντο έκανε το 13-15 και το ημίχρονο έκλεισε 33-36 με καλάθι του Καρπέτη κι αφού προηγουμένως ο Γυμναστικός για πρώτη φορά είχε ξεφύγει με πέντε. Ο νεαρός Μαντζουράνης σημείωσε δύο σερί εντυπωσιακά καλάθια με δυναμικό ανάποδο λέι απ και φόλοου με το ένα χέρι ύστερα από μεγάλο άλμα κάνοντας το 38-39. Οι «πορτοκαλί» προηγήθηκαν 44-43 κι ακολούθησε σερί 0-8 (έξι πόντοι ο Ζαρογιάννης και δύο βολές ο Κωστούλας) για το 44-51 στο 26:52 (μέγιστη διαφορά στον αγώνα). Ο Στύλας την κρίσιμη στιγμή  σκόραρε τρίποντο και ο Αναστασιάδης με νέο σουτ έξω από τα 6,75 το 52-51 στο 27:45. Ισόπαλο στους 55 πόντους το ματς στο 30′.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καλογερόπουλος είχε τους 9 από τους 14 πόντους του Γυμναστικού αλλά στάθηκε μοιραίος στο φινάλε. Με έξι σερί δικούς τους πόντους έγινε το 65-68, ακολούθησε τάπα του Τσινίκα στον Ζαρογιάννη, τρίποντο του Αναστασιάδη και βολή του Στύλα (69-68). Ο Καλογερόπουλος ισοφάρισε με 1/2 βολές, από μία άστοχη επίθεση οι Λουκίδης, Ζαρογιάννης και η ΑΕΒΔ είχε την τελευταία επίθεση. Η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Στύλα όταν σηκώθηκε να σουτάρει (ή να πασάρει), ο Ζαρογιάννης την μάζεψε και πάσαρε στον Καλογερόπουλο που κέρδισε φάουλ, 1,3” πριν τη λήξη. Μετρούσε 5/6 βολές, όμως αστόχησε και στις δύο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δύο τρίποντα την πρώτη παράταση και είχαν σταθερό προβάδισμα: 75-71, αργότερα 77-72 και 80-74. Ο Παυλόπουλος με βολές και ο Κωστούλας με δίποντο το 80-78 στο 43′, ο Στύλας με μία βολή το 81-78 κι ακολούθησε γκολ-φάουλ του Καλογερόπουλου με το οποίο το σκορ έγινε 81-81 στο 43:04. Για τα επόμενα δύο λεπτά δεν σημειώθηκε πόντος. Στις τελευταίες φάσεις, ο Ζαρογιάννης δέχθηκε τάπα από τον Τσινίκα και ο Καρπέτης έχασε το σουτ που θα χάριζε τη νίκη στην ομάδα του Πάρη Λότφι.

Στη δεύτερη παράταση, με το σκορ στο 87-87 στο 48ο λεπτό, ο Καλογερόπουλος είχε 1/2 βολές, ο Βλάχος στη συνέχεια 1/4, ο Σιδερής με μία βολή το 88-89 και ακολούθησαν δύο άστοχες του Χρηστομάνου. Ο Στύλας δεν μπόρεσε να βάλει μπροστά την ΑΕΒΔ, αλλά ο Παυλόπουλος υπέπεσε σε λάθος και έτσι, οι «πορτοκαλί» είχαν επίθεση ενώ απέμεναν 28”. Ο Στύλας πήρε φάουλ, ωστόσο δεν αποδείχθηκε ψύχραιμος (0/2 β.), από την άλλη ο Κωστούλας είχε 2/2 με τις οποίες έγινε το 88-91, ο Στύλας είχε τρίποντο που δεν κατέληξε στο καλάθι και ο Παυλόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 13-15, 33-36, 55-55, 69-69 (κ.α.), 81-81 (α’ παρ.), 88-93 (β’ παρ.)

ΑΕΒΔ (Λότφι-Σιδηρόπουλος): Στύλας 19 (4/10 β., 4/7 δ., 2/12 τρ., ριμπ. 3-2), Ζαμπέτογλου, Αναστασιάδης 19 (5/6 β., 1/5 δ., 4/12 τρ., ριμπ. 5-2), Καρπέτης 16 (1/2 β., 3/8 δ., 3/12 τρ., ριμπ. 8-2), Κουτσομπόρης, Μαντζουράνης 6 (3/3 δ., ριμπ. 1-1), Τσινίκας 12 (3/6 β., 3/4 δ., 1/10 τρ., ριμπ. 8-2), Λουκίδης (0/1 τρ.), Νίκολης, Βλάχος 6 (3/6 β., 1/3 τρ.), Αυλογιάρης, Χαρχαρής 10 (2/2 β., 4/8 δ., ριμπ. 6-5).

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος (ριμπ. 1-0), Καλογερόπουλος 26 (7/12 β., 8/13 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 11-2), Τάσος, Κυριαζής, Μούτσιος, Χρηστομάνος 6 (0/2 β., 3/6 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 4-1), Παυλόπουλος 17 (6/7 β., 4/6 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 4-0), Τσίρος 12 (4/7 β., 4/7 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 6-1), Σιδερής 2 (2/4 β., 0/1 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 3-1), Κωστούλας 10 (4/5 β., 3/5 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 3-2), Ζαρογιάννης 20 (3/7 β., 7/20 δ., 1/3 τρ., ριμπ. 5-2).

Ανάληψη-Ολυμπιακός 61-90

Kανένα πρόβλημα για τον Ολυμπιακό, κέρδισε εύκολα κάνοντας συντήρηση δυνάμεων. Η Ανάληψη προηγήθηκε 8-6, αλλά ο Παρασκευάς είχε 4/5 δίποντα στη συνέχεια και μαζί με ένα τρίποντο του Παπούλια, το σκορ έγινε 10-19. Από εκεί και πέρα, το ματς εξελίχθηκε σε μονόλογο για την ομάδα του Γ. Βλιώρα που «έγραψε» επιμέρους σκορ β’ περιόδου 9-29… Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο +29 για τον Ολυμπιακό που αρκέστηκε στο να συντηρήσει τη διαφορά στο υπόλοιπο μισό.

Δεκάλεπτα: 10-19, 19-48, 44-75, 61-90

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Κ. Κουτσονοβάκης, Μανωλόπουλος 2, Γαλανάκης 8 (2), Παπαϊωάννου 4, Γ. Κουτσονοβάκης 15 (1), Κολτσιδόπουλος 2, Ευαγγελινός 3, Τύμπας 8, Κωλέτσης, Μωυσίδης 14, Κλείτσας 2, Βούλγαρης 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Βλασταρίδης 10, Τζήμας 8 (1), Παπούλιας 12 (2), Αλεξίου 1, Σκαμάγκας 8 (2), Μπόγδανος 3, Ίλτσογλου 9 (1), Καραθάνος 4, Αναστασόπουλος 5 (1), Λουλούδης 16, Παρασκευάς 14.

Αγριά BC-Φοίβος 69-62

Nίκη παραμονής για την Αγριά, η οποία κέρδισε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, έβαλε από κάτω της τον Φοίβο και του πήρε τη διαφορά υπερτερώντας πλέον σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία (κέρδισε με 7 ενώ είχε χάσει με 3 στον α’ γύρο). Έγινε ματς κλειστό αναφορικά με το σκορ. Η μέγιστη διαφορά που πήραν οι αντίπαλοι ήταν οκτώ πόντοι: οι γηπεδούχοι στην α’ περίοδο και οι φιλοξενούμενοι στην γ’. Πιο ψυχωμένοι οι παίκτες του Λ. Κατσαλή στο φινάλε, με αρκετό κόσμο στο πλευρό τους, έκαναν επιμέρους 17-7 και πανηγύρισαν διπλή νίκη: ροζ φύλλο και διαφορά. Ο Διακομής με τρίποντο και ο Καραμανλής με δίποντο, σημείωσαν καθοριστικούς πόντους στο τελευταίο δίλεπτο. Να σημειωθεί ότι ντεμπούτο με την Αγριά BC έκανε ο 40χρονος Αντώνης Θεοχάρης που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση για να βοηθήσει τους νεοφώτιστους καλύπτοντας το κενό του τραυματία Παλάντζα.

Δεκάλεπτα: 23-23, 38-40, 52-55, 69-62

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 10 (2), Τσιβγιούρας 2, Καραμανλής 14, Ξυπνητός 1, Σκουμής, Διακομής 10 (1), Κοψιαλής 7 (1), Θεοδώρου 4, Καλιντζέος 7, Θεοχάρης 6, Μητρουλάς 8 (2), Γαλάτης 2.

ΦΟΙΒΟΣ (Αντωνόπουλος): Καραγιάννης 5 (1), Τουρναβίτης 9, Καλτσούνας 3, Κρικώνης 21, Β. Φαρμάκης, Δραγατογιάννης 12, Κουρής 6, Γουμενόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης 5.

ΓΣ Αλμυρού-Σπάρτακος 77-64

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο ΓΣ Αλμυρού, καλύπτοντας επιπλέον τη διαφορά ήττας του α’ γύρου και ανέβηκε στην 3η θέση της κατάταξης. Ο Γιάννης Καραγιώργος ήταν καταπληκτικός και σταμάτησε στους 40 πόντους (μετράει 290 πόντους σε δέκα ματς)… Συνεχώς μπροστά οι «κυανόλευκοι» με διαφορά από 3 έως 7 πόντους (έχοντας πολύ καλή άμυνα πάνω στον Αθανασόπουλο), μετέτρεψαν το 58-50 σε 64-50 με συνεχόμενα τρίποντα των Κοντοστάθη, Καραγιώργου και «καθάρισαν» το ματς περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Δεκάλεπτα: 18-14, 31-28, 49-44, 77-64

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 15 (3), Καραγιώργος 40 (5), Μαμούρας 5, Συνάζος, Ράπτης 3, Θέος 10, Χατζόπουλος, Βαλαμούτης 4.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Αθανασόπουλος 7 (1), Καλέτσιος 5, Μπουσκολίτης 5 (1), Τσούλκας 20 (3), Μπάρμπας 18 (4), Ντόνας 7 (1), Γκαγκανάτσιος 2.

Κεραυνός-Ίωνας 59-54

Παρά τους μόλις 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Ίωνας έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Χαμηλό σκορ για αμφότερες τις ομάδες σε πρώτη και δεύτερη περίοδο (24-15 ημίχρονο), οι Βολιώτες μείωσαν κάπως και όταν βρέθηκαν να χάνουν με επτά στο φινάλε, έκαναν την αντεπίθεσή τους. Ισοφάρισαν 54-54 κι ενώ απέμεναν 40 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Πανάγου σημείωσε τρίποντο (57-54 στο 39:35), ο Μπεκρής δεν μπόρεσε να απαντήσει και με βολές, οι Λαρισσαίοι τελείωσαν το ματς χωρίς να πάρουν όμως τη διαφορά (είχε +10 ο Ίωνας στο ματς του πρώτου γύρου).

Δεκάλεπτα: 12-9, 24-15, 36-30, 59-54

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Ζαχαρέλης): Ευθυμίου 3, Χαχόπουλος 5 (1), Πανάγος 15 (4), Νασίκας 5, Αγαπίου 11 (1), Χανέλλι 2, Πάσχος 14 (2), Καρατάσιος 3, Καραβασώνης 1.

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 4, Κέτουλας 9, Φαρμάκης, Τέγος, Γεωργόπουλος 6 (2), Τζικόπουλος, Μπεκρής 10 (2), Βασιλείου 2, Γκόγκου, Μαυροφώτης 9, Ευθυμίου 14.