Βολιώτικες επιτυχίες στη Θεσσαλονίκη – Οκτώ μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές του Α.Ο Ταεκβοντό Ν. Ιωνίας

Στο γήπεδο της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη διεξήχθη το 1ο Προκριματικό Πρωτάθλημα της ΕΤΑΒΕ στο ταεκβοντό, το οποίο σκοπό έχει τη συγκρότηση των κλιμακίων για το έτος 2018.

Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 1243 αθλητές από 102 συλλόγους. Ο Α.Ο Ταεκβοντό Ν. Ιωνίας Βόλου με προπονητή τον κ. Ιωάννη Σταματίου συμμετείχε με 10 αθλητές και κατέκτησε 8 μετάλλια.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια Ζαχαράκη Μαρία Χριστίνα στην κατηγορία -68 κιλών στις νεανίδες.
Ασημένιο μετάλλιο κέρδισαν οι αθλητές Ευσταθίου Ελένη στην κατηγορία -44 νεανίδων, Φραδέλος Χρήστος στην κατηγορία -49 παίδων και Τεμπέλη Μαρία στην κατηγορία -59 κιλά στις νεάνιδες. Χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γκάγκας Απόστολος στην κατηγορία- 48 εφήβων.

Τη δεύτερη ημέρα αγωνίστηκαν οι κάτωθι αθλητές και απέσπασαν τις εξής διακρίσεις: Χάλκινο μετάλλιο ο Τσάπουρνας Ιωάννης στην κατηγορία -63κιλών ανδρών και η Τεμπέλη Μαρία η οποία αγωνίστηκε επίσημα για πρώτη φορά στην κατηγορία- 57 κιλών στις γυναίκες. Επίσης εκπληκτική ήταν η εμφάνιση από τους αθλητές Πασιούδη Θεόδωρο ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία -63 κιλών στους άνδρες όπως και των αθλητών Ράπτη Δημοσθένη και Σερινύι Άγγελο οι οποίοι επίσης έκαναν μια εξαιρετική εμφάνιση.

Υπενθυμίζουμε ότι οι αθλητές Τεμπέλη Μαρία και Ζαχαράκη Μαρία Χριστίνα είναι στα κλιμάκια της ΕΤΑΒΕ για τρεις συνεχόμενες χρονιές, ενώ για πρώτη φορά εντάχθηκε ο αθλητής Φραδέλος Χρήστος για το έτος 2017. Το Δ.Σ. του βολιώτικου συλλόγου και ο προπονητής συγχαίρουν τους αθλητές για τη συμμετοχή και τις διακρίσεις τους.