Βόλεϊ: Πρώτη επιτυχία στη Β’ Εθνική Γυναικών για τον Ολυμπιακό Βόλου

Με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής συνεχίστηκε και η Β’ Εθνική Γυναικών στο βόλεϊ. Από τις τρεις ομάδες της Μαγνησίας μόνο ο Ολυμπιακός κέρδισε. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν καταπληκτική εμφάνιση στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς και επιβλήθηκαν άνετα του Σπάρτακου Λάρισας με 3-0 σετ. Η νίκη τους αυτή έχει και ιστορική σημασία μια και είναι η πρώτη που πετυχαίνει η ομάδα στη Β’ Εθνική, κατηγορία στην οποία φέτος μετέχει για πρώτη φορά.
Τα κορίτσια του Περικλή Ξύδη μπήκαν αποφασισμένα στον αγωνιστικό χώρο για να «καθαρίσουν» το ματς. Υπερείχαν σε όλους τους τομείς και πήραν με άνεση το πρώτο σετ με 25-12. Στο δεύτερο η ομάδα της Λάρισας προσπάθησε να αντιδράσει και να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και έκανε το 2-0 με 25-18. Όσο για το τρίτο σετ αποδείχθηκε ότι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Από την αρχή οι «ερυθρόλευκες» είχαν το προβάδισμα με τη διαφορά συνεχώς να αυξάνει μέχρι το τελικό 25-11.
Σημαντική ήταν και η στήριξη των φίλων του Ολυμπιακού που έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην κερκίδα του κλειστού γυμναστηρίου Αγριάς. Με ανακοίνωση της η διοίκηση του συλλόγου ευχαριστεί τους φιλάθλους.
Τα σετ: 25-12, 25-18, 25-11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ξύδης): Ξύδη, Μανικάκη, Ζαφειρίου, Πανταζή, Παπαθανασίου, Μητσογιάννη, Κούτε, Σταμάτη, Τσατσαρέλη, Παπανικολάου, Γιαννακουδάκη, Παπαδοπούλου, Γκόντα, Καρακασίδου.
Όσον αφορά τις άλλες ομάδες της Μαγνησίας, η Νίκη ηττήθηκε με 3-2 σετ στην έδρα του Φοίβου Γιάννουλης, αλλά τουλάχιστον πήρε έναν πόντο, αφού το ματς οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ.
Αντίθετα, ο Γ.Σ. Αλμυρού έχασε με 3-0 σετ εκτός έδρας από την ΑΕΛ. Ωστόσο, υπάρχουν πολλά ελαφρυντικά για την ήττα αυτή. Η βασική πασαδόρος Παπαγιώργου δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού, ενώ η δεύτερη πασαδόρος Μαυρογένη, που επίσης είχε πρόβλημα τραυματισμού, ταξίδεψε στη Λάρισα και αρχικά έμεινε στον πάγκο, αλλά προς τιμήν της «έσφιξε τα δόντια» και αγωνίστηκε στη συνέχεια.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Μπουκουβάλα, Καουνά, Τσιγιάννη, Καραγιάννη, Κωνσταντίνου, Μαυρογένη, Μποτού, Βελεή, Τσιάτσιου.
* Τα αποτελέσματα της 2ης ημέρας στη Β’ Γυναικών είναι τα κάτωθι: Ολυμπιακός Βόλου-Σπάρτακος Λάρισας 3-0, Φοίβος Γιάννουλης-Νίκη 3-2, ΑΕΛ-Γ.Σ. Αλμυρού 3-0, ΣΠΑ Καρδίτσας-Ασκληπιός Τρικάλων 3-0, Γ.Σ. Νίκαιας-Γ.Σ. Τυρνάβου 3-1.
Η βαθμολογία: ΑΕΛ 6, ΣΠΑ Καρδίτσας 6, Φοίβος Γιάννουλης 4, Ολυμπιακός Βόλου 4, Γ.Σ. Νίκαιας 3, Σπάρτακος Λ. 3, Ασκληπιός Τρ. 2, Γ.Σ. Αλμυρού 1, Νίκη 1, Γ.Σ. Τυρνάβου 0.