Βόλεϊ: Πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ολυμπιακός Βόλου πανηγυρίζει για την άνοδο στην Β’ Εθνική βόλεϊ Γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία του. Το συγκρότημα του Περικλή Ξύδη κατέκτησε την 1η θέση στον Φάιναλ 4 του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΚΕΛ, το οποίο φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς, κάνοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει τρεις ομάδες από τον νομό Λάρισας, που κατάφεραν να προκριθούν και αυτές στο Φάιναλ 4. Έγιναν αγώνες υψηλού επιπέδου για τα δεδομένα της κατηγορίας, με το βολιώτικο συγκρότημα να αποδεικνύει την ανωτερότητά του και δίκαια να κατακτά τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας και την άνοδο στην παραπάνω κατηγορία. Την επόμενη περίοδο θα αγωνίζεται στη Β’ Εθνική ξεφεύγοντας για πρώτη φορά από τα στενά όρια του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΚΕΛ.

Στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Φοίβο Γιάννουλης τον οποίο κέρδισε με σχετική άνεση 3-0 (25-16, 25-19, 25-18). Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 6-2, αλλά ένα «νεκρό» διάστημα έφερε την ισοφάριση 8-8. Όμως, στη συνέχεια επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και αφού βρέθηκαν στο +5 (17-12) και στο +7 (22-15), έκλεισαν το πρώτο σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Βόλου είχε συνεχώς την πρωτοπορία και αύξανε τη διαφορά. Ξέφυγε με 7-2, 12-5, 17-8, 23-14. Εκεί επήλθε μία χαλάρωση που έφερε τη μείωση σε 23-19, αλλά το 2-0 έγινε με 25-19. Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ. Από τους πρώτους έξι πόντους κατέκτησε τους πέντε (5-1), ενώ το σκορ έγινε στη συνέχεια 9-3, 16-7, για να λήξει το σετ με 25-18 και ο αγώνας με 3-0.

Το δεύτερο παιχνίδι για το συγκρότημα του Περικλή Ξύδη ήταν με τον Γ.Σ. Τυρνάβου που και αυτό ήταν νικηφόρο με 3-0 (25-19, 25-10, 25-14). Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 9-9. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε καλύτερες επιλογές και ξέφυγε με πέντε πόντους, 16-11, ενώ διατήρησε αυτό το προβάδισμα κλείνοντας το σετ με 25-19. Το δεύτερο σετ ήταν ένας «ερυθρόλευκος» περίπατος, με την ομάδα του Βόλου να βρίσκεται μπροστά με 10-5 και λίγο αργότερα με 18-10, ενώ με επτά σερί πόντους έφτασε και στο 25-10. Ίδια περίπου εικόνα και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να υπερτερεί σε όλους τους τομείς, να προηγείται 10-4, 18-10 και να ολοκληρώνει με 25-14 και 3-0 στα σετ.

Ο αγώνας που έκρινε τον τίτλο και την άνοδο ήταν αυτός με τον Σπάρτακο Λάρισας, αφού και οι δύο ομάδες μετρούσαν από δύο νίκες σε εκείνο το σημείο. Το ματς ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-2 (25-17, 25-22, 20-25, 20-25, 15-8).

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες στα πρώτα δύο σετ. Στο πρώτο είχαν από την αρχή προβάδισμα δύο-τριών πόντων, μέχρι το 19-17, αλλά με έξι συνεχόμενους πόντους έφτασαν στο 25-17 και στο 1-0. Αρκετές διακυμάνσεις είχαμε στο δεύτερο σετ, με τον Σπάρτακο να προηγείται στο ξεκίνημα, τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 15-11, αλλά να βρίσκεται ξανά πίσω στο σκορ με 16-18. Ωστόσο, με περίσσια ψυχραιμία έκανε την ανατροπή (21-20) και με 25-22 έφτασε στο 2-0.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ένα σετ μακριά από την άνοδο, αλλά… άργησαν να το πάρουν. Και αυτό διότι ο Σπάρτακος αντέδρασε. Πήρε το τρίτο σετ με 20-25, ανατρέποντας το εις βάρος του 18-15, ενώ κατέκτησε και το τέταρτο, επίσης με 20-25, γράφοντας το 2-2.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, δηλαδή στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Εδώ είχαμε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Τότε βρέθηκε στο σερβίς του Ολυμπιακού η Σοφία Παπαθανασίου και οι «ερυθρόλευκες» πήραν επτά συνεχόμενους πόντους, με το 15-8 να διαμορφώνεται με το καρφί της Πανταζή.

Με τη λήξη οι «ερυθρόλευκες» ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, ενώ στη συνέχεια έγιναν και οι βραβεύσεις από τον πρόεδρο της ΕΣΠΕΚΕΛ Αστέριο Πατσιαούρα, τον ομοσπονδιακό προπονητή Μαρίνο Κουτσογιάννη, αλλά και τον πρόεδρο του Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937 Νίκο Τσεκούρα.

Στο Φάιναλ 4 ο προπονητής του Ολυμπιακούς Βόλου Περικλής Ξύδης χρησιμοποίησε 13 αθλήτριες που είναι οι: Μαρία-Ξένια Ξύδη (πασαδόρος), Σοφία Παπαθανασίου (ακραία), Ειρήνη Γκισγκίνη (κεντρική), Άννα Μανικάκη (πασαδόρος), Ιωάννα Πανταζή (ακραία), Στεργιανή Γκλαβίνη (ακραία), Ελίνα Στεργιοπούλου (κεντρική), Βασιλεία Μάντσιου (διαγώνια), Χριστίνα Μανικάκη (κεντρική), Μαρία Σταμάτη (ακραία), Έφη Γκόντα (λίμπερο), Φένια Μαργαρίτη (λίμπερο), Ελεάνα Κούτε (διαγώνια). Στο ρόστερ της ομάδας ανήκει και η Ειρήνη Ζαλώνη, που λόγω του τραυματισμού της στον αγώνα της β’ φάσης με τον Α.Ο. Σουφλαρίων δεν μπόρεσε να βοηθήσει στο Φάιναλ 4.

Τα αποτελέσματα του Φάιναλ 4
Τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν στο τριήμερο του Φάιναλ 4 είναι τα κάτωθι:
1η αγωνιστική: Φοίβος-Σπάρτακος 0-3, Γ.Σ. Τυρνάβου-Ολυμπιακός 0-3.
2η αγωνιστική: Σπάρτακος-Γ.Σ. Τυρνάβου 3-1, Ολυμπιακός-Φοίβος 3-0.
3η αγωνιστική: Φοίβος-Γ.Σ. Τυρνάβου 0-3, Σπάρτακος-Ολυμπιακός 2-3.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός Βόλου 8, Σπάρτακος Λάρισας 7, Γ.Σ. Τυρνάβου 3, Φοίβος Γιάννουλης 0.

Η «ερυθρόλευκη» πορεία προς τον τίτλο

Δέκα νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου για να πανηγυρίσει την άνοδο στη Β’ Εθνική βόλεϊ Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» μετείχαν στον 3ο όμιλο του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΚΕΛ όπου έκαναν το «έξι στα έξι», χάνοντας μόλις ένα σετ. Τα αποτελέσματα ήταν:

Γ.Σ. Βόλου-Ολυμπιακός 0-3, Ολυμπιακός-Γ.Σ. Φαλάνης 3-0 α.α., Ολυμπιακός-Α.Ο. Σκοπέλου 3-1, Ολυμπιακός-Γ.Σ. Βόλου 3-0, Γ.Σ. Φαλάνης-Ολυμπιακός 0-3, Α.Ο. Σκοπέλου-Ολυμπιακός 0-3.

Ως πρώτος στον όμιλο ο Ολυμπιακός είχε πλεονέκτημα έδρας στη δεύτερη φάση που περιελάμβανε «νοκ άουτ» αγώνα με τον δεύτερο του 2ου γκρουπ που ήταν ο Α.Ο. Σουφλαρίων. Οι παίκτριες του Περικλή Ξύδη ξεπέρασαν αυτό το εμπόδιο με 3-1 σετ και προκρίθηκαν στην τελική φάση που φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς. Όπως γράψαμε και πιο πάνω, στο Φάιναλ 4 κατέκτησαν τρεις ακόμη νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Επιβλήθηκαν με 3-0 του Γ.Σ. Τυρνάβου και του Φοίβου Γιάννουλης και με 3-2 του Σπάρτακου Λάρισας, με το αποτέλεσμα αυτό να σφραγίζει την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο του Ολυμπιακού Βόλου στη Β’ Εθνική.