Βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός Β. νίκησε 2-3 τον ΓΣΑ στο Κύπελλο της ΕΣΠΕΚΕΛ

Άνοιξε η αυλαία του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών της ΕΣΠΕΚΕΛ στο οποίο μετέχουν ομάδες της Β’ Εθνικής και του τοπικού πρωταθλήματος. Στην 1η αγωνιστική πραγματοποιήθηκε σπουδαίο παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του Αλμυρού, με τον Ολυμπιακό Βόλου να επικρατεί με 2-3 σετ του τοπικού Γυμναστικού.

Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν με… φόρα από την κατάκτηση του τίτλου στο τοπικό πρωτάθλημα και κατάφεραν να επικρατήσουν εκτός έδρας απέναντι σε μία  ομάδα που όχι μόνο μετείχε φέτος σε παραπάνω κατηγορία, αλλά έκανε και εξαιρετική πορεία αφού τερμάτισε στην 4η θέση της Β’ Εθνικής.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-10, αλλά ο Γ.Σ. Αλμυρού με σερί 7-0 προσπέρασε με 15-10. Διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στο υπέρ του 25-18 και στο 1-0. Όμως με το ίδιο σκορ, 18-25, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στην ισοφάριση, αφού στο δεύτερο σετ είχαν καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία. Αρχικά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, αλλά με έξι συνεχόμενους πόντους για τον Ολυμπιακό το 14-13 υπέρ των γηπεδούχων έγινε 14-19 και ουσιαστικά σε αυτό το σημείο κρίθηκε το σετ και έγινε το 1-1.

Καλύτερος ο Γ.Σ. Αλμυρού στο τρίτο σετ, προηγήθηκε 8-5, 13-8, 20-12 και το πήρε με 25-20, γράφοντας το 2-1. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε ψύχραιμα. Ήλεγξε το τέταρτο σετ, έχοντας συνεχώς προβάδισμα δύο-τριών πόντων μέχρι το 14-16. Στο σημείο αυτό κατάφερε να πάρει επτά συνεχόμενους πόντους (14-23) και τελικά έφτασε 16-25 και στο 2-2.

Έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του ο Ολυμπιακός έφτασε μάλλον άνετα στην κατάκτηση του πέμπτου και τελευταίου σετ. Μπορεί ο Γυμναστικός να πήρε τον πρώτο πόντο στο τάι μπρέικ, αλλά οι παίκτριες του Περικλή Ξύδη κατέκτησαν τους έξι επόμενους (1-6) και δεν άφησαν τις γηπεδούχες να πλησιάσουν, με το 7-15 να τους δίνει τη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 25-18, 18-25, 25-20, 16-25, 7-15.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Χρήστος Μακρής): Παπακωνσταντίνου, Καραγιάννη, Κωνσταντίνου, Καουνά, Τσομπάνογλου, Τσιγάνη, Μαυρογέννη, Αραμπατζή (λ.), Κωτούλα, Μπουκουβάλα, Κυρίτση, Τσανή (λ.), Τσιάτσιου, Μποτού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Περικλής Ξύδης): Ξύδη, Α. Μανικάκη, Παπαθανασίου, Πανταζή, Μάντσιου, Κούτε, Χ. Μανικάκη, Γκόντα (λ.), Στεργιοπούλου, Γκισγκίνη, Μαργαρίτη.