«Βλέπει» ΠΑΟΚ ο Βόλος – Αφήνει πίσω του την ήττα από τον Άρη και σκέφτεται το αυριανό ματς

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα έκανε ο Βόλος στο παιχνίδι με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 2-0, δίχως να καταφέρουν να βγάλουν αντίδραση, μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκαν στο 18’ από τον Σάσα.
Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ αυτή ήταν η δεύτερη ήττα μακριά από το Πανθεσσαλικό. Οι «κυανέρυθροι» έχουν ηττηθεί εκτός έδρας από τους δύο πρωτοπόρους του πρωταθλήματος, Ολυμπιακό και Άρη.
Οι τελικές προσπάθειες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, με τους παίκτες του Βόλου να μη μπορούν να αναπτυχθούν επιθετικά, ενώ και αμυντικά αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα, κυρίως από τη δεξιά πλευρά, από τους ταχύτατους παίκτες που διαθέτει ο Άρης.

Λόπεθ: Δεν τα καταφέραμε
Ο τεχνικός του Βόλου, Άνχελ Λόπες, παραδέχτηκε ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο Άρης. «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς και δεν πρέπει να ξεχνάμε ποιος είναι ο Άρης. Είναι ο δεύτερος της βαθμολογίας και παίζαμε στην έδρα του. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερη κατοχή της μπάλας, περισσότερες πάσες, και να ψάξουμε το δεκάρι μας στα μεσοδιαστήματα, αλλά δεν το κάναμε».
Για το αν ήταν καθοριστικό το γρήγορο γκολ του Άρη: «Σίγουρα, γιατί γνωρίζαμε από την αρχή πως ο Άρης είναι πολύ δυνατός στην άμυνα, και όταν δέχεσαι πρώτος γκολ είναι δύσκολο να τους διασπάσεις. Παρόλα αυτά, αλλάξαμε και το σύστημα σε 4-4-2 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν τα καταφέραμε. Σημασία τώρα έχει να συγκεντρωθούμε στο επόμενο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ».
Από την πλευρά το ο Αντώνης Ντεντάκης, δεν κρύφτηκε μετά την ήττα της ομάδας του, εκτιμώντας πως η εμφάνιση που έκαναν οι «κυανέρυθροι» ήταν μία από τις χειρότερες φέτος: «Δεν κάναμε καλό παιχνίδι, ήταν ένα από τα χειρότερα της σεζόν. Ήμασταν κουρασμένοι αλλά δε ψάχνουμε δικαιολογίες. Κάναμε λάθη και γι’ αυτό χάσαμε».
Για το αν έπαιξε ρόλο το γρήγορο γκολ του Άρη: «Όλα παίζουν ρόλο, και το γρήγορο γκολ ασφαλώς αλλά η αλήθεια είναι πως δεν κάναμε και όσες τελικές έπρεπε».
Για το αγώνα που ακολουθεί ενάντια στον ΠΑΟΚ: «Θα είναι ένα δύσκολο ματς, όμως εμείς θα κάνουμε το παιχνίδι μας και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε».
Για τον στόχο της ομάδας αλλά και του ίδιου: «Σίγουρα ο στόχος μας είναι να τα πάμε καλύτερα από πέρυσι και να μπούμε στην εξάδα. Προσωπικά θέλω να βελτιωθώ αλλά θα χρειαστεί πολλή δουλειά».
Ο κεντρικός αμυντικός του Βόλου, Γεράσιμος Μήτογλου, σημείωσε πως αν δεν έμπαινε το πρώτο γκολ, το παιχνίδι θα ήταν ισορροπημένο και ανέφερε πως δεν πέτυχαν κάποιο γκολ, λόγω της καλής άμυνας των «κίτρινων».

«Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο πρώτο γκολ του Άρη. Ο Σάσα στάθηκε τυχερός γιατί η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια. Πιστεύω ότι αν δεν έμπαινε αυτό το γκολ, θα είχαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, που ήταν ήδη δυνατό. Εμείς δεν μπορέσαμε να βρούμε γκολ καθώς ο Άρης ήταν πολύ καλός αμυντικά».
Όσον αφορά το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ ανέφερε: «Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Θα ακολουθήσουμε το πλάνο του προπονητή και όλα θα πάνε καλά. Η ομάδα είναι έτοιμη για να ανταποκριθεί στο δύσκολο πρόγραμμα. Έχουμε προπονηθεί πολύ καλά κι έχουμε πολλούς παίκτες για να βοηθήσουν».
Από την πλευρά του ο προπονητής του Άρη, Άκης Μάντζιος, στάθηκε στην καλή εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του και τόνισε πως η ομάδα του πρέπει να συγκεντρωθεί για το επόμενο ματς. «Συγχαρητήρια στα παιδιά, έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση, σε καμία στιγμή δεν απειληθήκαμε ήμασταν κατά κράτος καλύτεροι, θα μπορούσαμε να σημειώσουμε και νωρίτερα ένα γκολ και να κλειδώσουμε το παιχνίδι, ξεπεράσαμε την ήττα από τη Λαμία, που οφειλόταν μόνο στον αγωνιστικό χώρο. Τώρα ξεκούραση γιατί ακολουθεί και το παιχνίδι στα Γιάννενα. Βγάλαμε αντίδραση, τρέξαμε καλά, αμυντικά δεχθήκαμε μόνο ένα σουτ στο τέλος. Ήταν άμεσο παιχνίδι, με μεγάλες μπάλες, κάναμε καθαρές φάσεις.
Οι αγώνες είναι δύσκολοι, υπάρχουν καταστάσεις που δεν μπορείς να υπολογίσεις, η ομάδα δείχνει υγεία και σταθερότητα, είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα και την προσπάθεια, έχουμε ακόμη δρόμο, έχουμε παιχνίδια συνεχόμενα και πρέπει να κοιτάμε το επόμενο».

Άρεσε ο Ρενάτο Σάντος
Στο παιχνίδι με τον Άρη ντεμπούτο με την φανέλα του Βόλου έκανε ο Αλμπέρτο Μπουένο, παίζοντας ένα ημίχρονο (το πρώτο), με τον Ισπανό να μην έχει ακόμη προσαρμοστεί – και είναι λογικό- στον τρόπο παιχνιδιού της νέας του ομάδας. Αγωνίστηκε πίσω από τον Δουβίκα, δίχως ωστόσο να κάνει αισθητή την παρουσία του.
Αυτός που έδειξε πως είναι περισσότερο έτοιμος να βοηθήσει την ομάδα, είναι ο Ρενάτο Σάντος. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 46’ στη θέση του Μπουένο και αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της επίθεσης. Ήταν κινητικός, δραστήριος, βοήθησε οργανωτικά την ομάδα και είχε και ένα πολύ καλό σουτ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.
Ο Φαούστο Γκρίλο έπαιξε στα τελευταία λεπτά, όπως και στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο και δεν μπορούμε να τον κρίνουμε.

Αύριο με ΠΑΟΚ στην Τούμπα
Το πρωτάθλημα για τον Βόλο συνεχίζεται αύριο στην Τούμπα, όπου οι «κυανέρυθροι» θα κληθούν να αντιμετωπίσουν μια πολύ δυνατή ομάδα, όπως είναι ο ΠΑΟΚ. Η αναμέτρηση θα αρχίσει στις 15.00 και για τον Βόλο είναι το δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς.
Ο Άνχελ Λόπεθ δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες βασικών ποδοσφαιριστών. Συγκεκριμένα, οι Ζαν Μπαριέντος και Ροντρίγκο Κολόμπο έχουν συμπληρώσει κάρτες και έχουν δηλωθεί να μην αγωνιστούν στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Επίσης, στο στάδιο της αποθεραπείας βρίσκονται οι Τάσος Τσοκάνης και Τάσος Κρητικός, οι οποίοι θα μείνουν εκτός αποστολής.
Όσον αφορά τον Σέρτζιο Τέκιο, αναμένεται να συμπεριληφθεί στην αποστολή, καθώς ο γιατρός της ομάδας έχει ανάψει το «πράσινο φως» για την επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Ισπανού αμυντικού. Θυμίζουμε, πως ο Τέκιο έχει να αγωνιστεί από την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, καθώς σ’ εκείνο το ματς είχε τραυματιστεί.
Όσον αφορά τον Σωτήρη Νίνη, ο οποίος δεν αγωνίστηκε κόντρα στον Άρη, ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε και θα τεθεί στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας.
Όπως είναι φυσικό και με βάση τα παραπάνω, η ενδεκάδα του Βόλου αναμένεται να έχει ορισμένες αλλαγές. Είναι πολύ πιθανό να δούμε τον Ρενάτο Σάντος να ξεκινά ως βασικός, ενώ με δεδομένη την απουσία του τιμωρημένου Ζαν Μπαριέντος, ίσως στο βασικό σχήμα ξεκινήσει ο Γιάννης Κιάκος.
Η προετοιμασία των «κυανέρυθρων» ολοκληρώνεται σήμερα και στη συνέχεια η αποστολή θα αναχωρήσει για τη Θεσσαλονίκη.