«Βλέπει» Λαμία ο Βόλος… Για το παιχνίδι της προσεχούς Δευτέρας προετοιμάζονται οι «κυανέρυθροι»

Πολύς λόγος έχει γίνει τελευταία περί πώλησης του πλειοψηφικού πακέτου μετοχών της ΠΑΕ Βόλος. Ωστόσο, επίσημα, η διοίκηση της ΠΑΕ, μέσω ανακοίνωσης, διέψευσε τα δημοσιεύματα που είδαν το φως της δημοσιότητας.
Πρώτος ο ιδιοκτήτης της ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας, ανέφερε πως πουλήθηκε το πλειοψηφικό πακέτο μετοχών της ΠΑΕ Βόλος σε ομογενή που μένει στο Βέλγιο. Στη συνέχεια, ακολούθησαν δημοσιεύματα σε αθηναϊκά σάιτ, πως ο Δημήτρης Χειρίδης είναι αυτός που βρίσκεται κοντά στο να αγοράσει την ομάδα.
Η διοίκηση της ΠΑΕ απάντησε την περασμένη Δευτέρα με ανακοίνωση, σε όλα όσα ακούγονται γύρω από την πώληση της ομάδας. Ξεκαθάρισε, πως εάν και εφόσον υπάρξει εξέλιξη στο θέμα μεταβίβασης των μετοχών, τότε θα ενημερωθεί η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού και αφού δοθεί η έγκριση τότε θα υπάρξει επίσημη ενημέρωση του φίλαθλου κόσμου. Χαρακτήρισε μυθεύματα όλα όσα βλέπουν το φως της δημοσιότητας και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Από την ανακοίνωση που εξέδωσε η ΠΑΕ γίνεται αντιληπτό, πως το πωλητήριο της εταιρείας υφίσταται και εφόσον βρεθεί αγοραστής, ο οποίος θα συμφωνήσει με τους ιδιοκτήτες για την αγορά του πακέτου μετοχών, θα υπάρξει επίσημη ενημέρωση και αφού πρώτα υπάρχει η έγκριση της μεταβίβασης της εταιρείας από την ΕΕΑ.
Στη παρούσα φάση όλα είναι ανοιχτά και κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει ποιες θα είναι οι εξελίξεις γύρω από το θέμα.

Πικρία για την ήττα από την ΑΕΛ
Στην ομάδα υπάρχει πικρία για τον τρόπο με τον οποίο ο Βόλος ηττήθηκε στο παιχνίδι με την ΑΕΛ, σ’ ένα ματς όπου οι «κυανέρυθροι» ήταν σαφώς καλύτεροι, βάσει απόδοσης θα έπρεπε να είχαν «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη και στο τέλος έφυγαν ηττημένοι από το γήπεδο.
Πάντως, θα μπορούσαν να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, αν ο διαιτητής Κουτσιαύτης δεν άφηνε με εννέα παίκτες τον Βόλο στο 66’, αποβάλλοντας με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Λευτέρη Λύρατζη. Έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα η ΑΕΛ το εκμεταλλεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε δύο τέρματα και πήρε τη νίκη με 3-1.
Όπως τόνισε και ο Αλέξανδρος Κυζιρίδης, το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Ο νεαρός επιθετικός, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή, στο δεύτερο ημίχρονο, καταγράφοντας τη δεύτερη συμμετοχή του φέτος στη Σούπερ Λιγκ τόνισε: «Στο πρώτο ημίχρονο, θεωρώ, πως η ομάδα έπαιξε πάρα πολύ καλό ποδόσφαιρο και το σκορ θα έπρεπε να είναι 0-3. Αλλά στο ποδόσφαιρο, όπως ξέρουμε, δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Σίγουρα καθοριστικό ρόλο έπαιξαν οι κόκκινες κάρτες που δεχθήκαμε. Αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν και ένας βασικός λόγος που η ομάδα ηττήθηκε».
Για το πόσο καθοριστική ήταν η φάση του γκολ της ισοφάρισης της ΑΕΛ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και η κόκκινη κάρτα του Οικονόμου, ο νεαρός επιθετικός απάντησε: «Θεωρώ πως ήταν μια άτυχη στιγμή για την ομάδα. Γιατί αν πηγαίναμε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ μας και με τον αντίπαλο να παίζει με παίκτη λιγότερο, το ματς στο β’ μέρος θα ήταν τελείως διαφορετικό».
Ο Αλέξανδρος Κυζιρίδης αναφέρθηκε και στο γεγονός πως στην ομάδα αγωνίζονται πολλοί νεαροί Έλληνες παίκτες: «Είναι πολύ όμορφο, όταν ένας προπονητής εμπιστεύεται νεαρούς Έλληνες ποδοσφαιριστές και αυτό το βλέπουμε στο Βόλο».

Αρκετές οι απουσίες
Οι «κυανέρυθροι» αφήνουν πίσω τους την ήττα από την ΑΕΛ στη Λάρισα και βλέπουν την αναμέτρηση της προσεχούς Δευτέρας με τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ. Ο αγώνας θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών, καθώς η υγειονομική επιτροπή του υπουργείου υγείας απάντησε αρνητικά, ως γνωστόν, στο αίτημα της Σούπερ Λιγκ για παρουσία κόσμου στα γήπεδα.
Στόχος της ομάδας είναι η επιστροφή στις νίκες, απέναντι σε έναν αντίπαλο αξιόλογο, ο οποίος ξεκίνησε με νίκη τα πλέι άουτ (επιβλήθηκε με 2-0 του Παναιτωλικού), συνέχισε με ισοπαλία στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο (1-1), για να γνωρίσει την ήττα εντός έδρας την περασμένη Δευτέρα με 1-0 από τον Πανιώνιο.
Ο Στέφανος Ξηροφώτος δουλεύει καθημερινά με τους παίκτες του, ενόψει της αναμέτρησης της Δευτέρας, με τους «κυανέρυθρους» να στερούνται των υπηρεσιών των Βαγγέλη Οικονόμου και Λευτέρη Λύρατζη, οι οποίοι αποβλήθηκαν στο παιχνίδι με τη Λάρισα. Μέσα στην εβδομάδα θα ξεκαθαρίσει, αν θα είναι στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας οι Αντώνης Ντεντάκης, Θανάσης Γκαραβέλης και Έρικ Γέντρισεκ, οι οποίοι προέρχονται από τραυματισμό.

Επαγγελματίας ο Μπάλλας
Το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο με την ΠΑΕ Βόλος υπέγραψε χθες ο 19χρονος ποδοσφαιριστής του συλλόγου Γιώργος Μπάλλας.
Ο Γιώργος Μπάλλας ο οποίος αγωνίζεται στη θέση του επιθετικού, αποτελούσε βασικό στέλεχος της ομάδας Κ-19 της ΠΑΕ Βόλος.