Βεργέτης: Είχαμε ψυχή αλλά όχι τύχη

Στο ότι η Νίκη έδειξε περισσότερη ψυχή στο δεύτερο ημίχρονο και κυνήγησε την ανατροπή στάθηκε ο Στάικος Βεργέτης. Ωστόσο η ήττα 1-2 από το Αιγάλεω ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα και μάλιστα στην εκπνοή, γεγονός που δυσαρέστησε τον προπονητή της βολιώτικης ομάδας.

Έντονη πικρία ένιωσε ο Στάικος Βεργέτης για την άσχημη πρεμιέρα της Νίκης. Δεν ήταν μόνο η εντός έδρας ήττα με 1-2 από το Αιγάλεω, αλλά κυρίως ο τρόπος με τον οποίο προήλθε.

Το βολιώτικο συγκρότημα ήταν πολύ ανώτερο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο τέλος δεν πήρε ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο 44χρονος προπονητής μίλησε στο κανάλι της ΠΑΕ Νίκη στο You Tube για το ματς με το Αιγάλεω τονίζοντας τα εξής:

«Κατ’ αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ πρωτίστως για την ομάδα μας και μετά για όλες τις ομάδες της κατηγορίας. Δυστυχώς ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα με αρνητικό αποτέλεσμα μέσα στην έδρα μας.

Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα δεν είχε βρει ρυθμό. Της έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμός, γιατί της έλειπαν παιχνίδια. Έχουμε κάποιους μήνες χωρίς αγώνες. Προσπαθήσαμε να διατηρήσουμε αγωνιστικό ρυθμό μέσα από την προπόνηση και από το δίτερμα που κάναμε κάποιες φορές, αλλά χρειάζονται και αγώνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο βγάλαμε λίγο παραπάνω κυκλοφορία της μπάλας, τα παιδιά έβγαλαν λίγο παραπάνω ψυχισμό. Καταφέραμε αφενός να ισοφαρίσουμε, αφετέρου να έχουμε το μομέντουμ για να γυρίσουμε το παιχνίδι.

Είχαμε δύο καλά σουτ, τα οποία απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας και δύο δοκάρια. Δυστυχώς θέλεις και την τύχη με το μέρος σου, αλλά δεν την είχαμε.

Κυνηγώντας την ανατροπή η ομάδα ανοίχθηκε, βγήκε μπροστά και σε μία αντεπίθεση στο 91ο λεπτό δεχθήκαμε γκολ, το οποίο μας «έκοψε τα πόδια».

Όσον αφορά τον επόμενο αγώνα ο κ. Βεργέτης υπογράμμισε: «Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα τόσο σωματικά κυρίως, όσο και πνευματικά, είναι να «καθαρίσουμε». Να κάνουμε μία καλή αποκατάσταση και να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το επόμενο παιχνίδι».