Βαριά ήττα με 83-63 για τη Νίκη από τον Φίλιππο στη Βέροια

Στην εξαιρετική εμφάνιση και στον θρίαμβο επί του Έσπερου Λαμίας έμεινε η Νίκη και μοιραία γνώρισε βαριά ήττα με 83-63 από τον Φίλιππο στη Βέροια για τη 19η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Αυτή ήταν μια σπουδαία επιτυχία για το συγκρότημα της Ημαθίας, αφού το φέρνει πιο κοντά στα πλέι οφ. Από την άλλη πλευρά οι «κυανόλευκοι» γνωρίζουν πλέον ότι το όνειρο αυτό αρχίσει να δυσκολεύει.

Η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου δεν θύμισε σε τίποτα εκείνη που κατατρόπωσε τον ένα εκ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας. Η «ατσάλινη» άμυνα του συγκεκριμένου αγώνα μετατράπηκε σε «χάρτινη» επιτρέποντας στον αντίπαλο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ.

Αδιάψευστο μάρτυρα αποτελεί το σκορ της α’ περιόδου, το οποίο ήταν 19-8 υπέρ των γηπεδούχων. Η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη στο β’ δεκάλεπτο, όπου ο Φίλιππος επιτάχυνε και ξέφυγε με 19 πόντους (46-27).

Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε. Η βολιώτικη ομάδα δεν έδειχνε να πιστεύει ότι μπορεί να πλησιάσει τους Βεροιώτες, οι οποίοι διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα παίρνοντας το ροζ φύλλο με 83-63.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Κοθράς): Αποστολίδης 18(1), Ιγγλέζος, Καραγιώργος 13 (1), Νικάι 1, Δημαλής, Ελευθεριάδης 20 (1), Ξενιτίδης 8 (2), Κωνσταντινίδης, Κάτζος 5, Μπένας 18 (2), Πολυμένης, Αμανατίδης.

ΝΙΚΗ (Μαύρος): Βρεττάς 9 (1), Κωστούλας 7, Βερτζάγιας 2, Σιπητάνος 22 (1), Κουτίνας 2, Βλαχογιάννης 4, Παπαδόπουλος 4, Ιντό 7, Δελεντζές, Σπανόπουλος 5, Τσεσμετζίδης 1.