Βαριά ήττα με 4-0 του Ολυμπιακού Β. στην Καρδίτσα

Βαριά ήττα με 4-0 γνώρισε σήμερα το απόγευμα στην Καρδίτσα ο Ολυμπιακός Βόλου από την Αναγέννηση. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν απέφυγαν τα λάθη, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να… δωρίσουν και τα τέσσερα γκολ στον αντίπαλο, παρότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική και είχε ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού κάθισε κανονικά ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού Μανού Γκαγιέχα, ο οποίος μετά το τέλος του παιχνιδιού ήταν στενοχωρημένος από τη βαριά ήττα και τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε η ομάδα του στην επανάληψη.
Η Αναγέννηση πολύ νωρίς στο ματς κέρδισε πέναλτι στο 7’, με τον Μαρκοπουλιώτη να ανατρέπει τον Γκίνη μέσα στην περιοχή, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Φίτσα. Ο Πλέγας ανέλαβε να το εκτελέσει, με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει και στη συνέχεια της φάσης το νέο σουτ του Μπραμπίγια μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.
Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε ορισμένες καλές στιγμές στο ματς με τους Σιαφά στο 11’ και στο 15’, ενώ στο 19’ ο Βερνάρδος έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να σουτάρει και τον Γκέκα να αποκρούει σε κόρνερ.
Η Αναγέννηση στη συνέχεια είχε ευκαιρίες για γκολ με τους Λαρέα στο 29’, Μπραμπίγια στο 30’ και Γκίνη στο 31’ για να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 38’ από μια στατική φάση. Ο Μπεγκόα εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση και πολύ πλάγια, η μπάλα έσκασε μέσα στην περιοχή του Ξενοδόχοβ, ο οποίος αιφνιδιάστηκε βλέποντα την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.
Στο 41’ ο Μπάτοβιτς εκτέλεσε φάουλ με τον Γκέκα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Τραγικά λάθη έφεραν τη βαριά ήττα
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε με στόχο να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και στο 51’ ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε φάουλ, με τον Γκέκα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Και αφού δεν έγινε το 1-1, στο 55’ η Αναγέννηση πέτυχε δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκίνη με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.
Από το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, με την Αναγέννηση να φτάνει σε τρίτο τέρμα στο 67’. Ο Φιλίποβιτς έκανε λάθος διώξιμο της μπάλας, αυτή στρώθηκε στον Κοτσώνη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-0.
Στο 89’ ήρθε και το τέταρτο τέρμα για την Αναγέννηση, όταν ο Ξενοδόχοφ έκανε «τσαφ», καθώς απέτυχε να διώξει την μπάλα και από πλάγια θέση μέση στην περιοχή ο Βιδάλ πέτυχε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του.

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας-Λευκάδας)
Βοηθοί: Παραφέστας, Μάνος (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων)
Κίτρινες: Πλέγας-Σκοπελίτης, Ναά
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Κ.: Γκέκας, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Λαρέα (44’ Κοτσώνης), Γκίνη, Λαγός (68’ Μπάλλας), Πλέγας, Μπραμπίγια (78’ Μάνιος), Μπενγκόα (78’ Βιδάλ), Αθανασιάδης (46’ Γκουγκούδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Ναά, Μαρκοπουλιώτης, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης, Κόλα (61’ Ντουάρτε), Κουντουριώτης (61’ Σουλεϊμάν), Βερνάρδος (85 Χάσεκ), Μπάτροβιτς (69’ Κατσούκης), Σιαφά.