Βαριά ήττα 5-2 για τον Ολυμπιακό Β. από τον Μακεδονικό Φούφα

Η τελευταία έξοδος του Ολυμπιακού Βόλου στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας συνοδεύτηκε με βαριά ήττα από τον Μακεδονικό Φούφα με 5-2 στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας, για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι “ερυθρόλευκοι” για πρώτη φορά φέτος δέχθηκαν πέντε γκολ στο πρωτάθλημα, καθώς στα προηγούμενα 24 ματς μόλις τρεις φορές οι αντίπαλες ομάδες πέτυχαν δύο γκολ εις βάρος του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Κωνσταντίνου, με τον Μαργαρίτη να παίζει στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Θεοδωρόπουλο στο αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σιουμουρέκης και Παπαϊωάννου. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κόλα, Σκύφτας και Σκοπελίτης. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Καρβούνης και Διαμαντόπουλος, με τον Αναστασίου να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.
Οι “ερυθρόλευκοι” δεν απέφυγαν τα λάθη στην άμυνα, τα οποία στοίχισαν πέντε γκολ και στη βαριά ήττα από τον Μακεδονικό. Πολύ νωρίς στο ματς, στο 13’, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ. Ο Διαμαντόπουλος υπέπεσε σε πέναλτι, ανατρέποντας αντίπαλο μέσα στην περιοχή, με τον Χάιτα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 1-0 για τον Μακεδονικό Φούφα.
Οι παίκτες του Σωτήρη Πετσιμέρη προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο, σε ένα πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δεύτερο γκολ.
Μετά από τραγικό λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, καθώς για ακόμη μία φορά ένα βολέ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα μετατράπηκε σε ασίστ, με τον Μωϋσιάδη να κάνει με πλασέ το 2-0.

Πέντε γκολ στο β’ μέρος
Στην επανάληψη οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως το σουτ του Αναστασίου στο 49′ εξουδετέρωσε ο Δημητριάδης. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία με τον Θεοδουλίδη στο 56′, ο οποίος σούταρε με το αριστερό για να αποκρούσει την μπάλα ο Κωνσταντίνου.
Στο 64′ ο Μακεδονικός Φούφα “σφράγισε” τη νίκη με σουτ του Καρασιούνα μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 3-0.
Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 67’, ο Ντινόπουλος με ωραίο διαγώνιο σουτ μείωσε σε 3-1, με τους γηπεδούχους να απαντούν στο 73′ με τον Θεοδουλίδη, πετυχαίνοντας το 4-1. Οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν το δεύτερο τέρμα τους στο 85′ με πλασέ του Καρατσόλη, όμως με τη σέντρα οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με το δεύτερο τέρμα του Θεοδουλίδη, με σουτ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.
Διαιτητής: Τζόβας (Ηπείρου).
Βοηθοί: Ευαγγέλου, Πασιάς (Ηπείρου).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ: Δημητριάδης, Καρασιούνας (73’ Πολυχρονίδης), Παπάς, Μωυσιάδης (66’ Μητσόπουλος), Σεκουλίδης, Σερσέμης (73’ Λιάμης), Κοντογουλίδης, Θεοδουλίδης, Χάιτας (63’ Σπανδωνίδης), Βασάκης, Καλογιαννίδης (63’ Ρωσσίδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κωνσταντίνου, Μαργαρίτης (46’ Καμπέρης), Θεοδωρόπουλος, Σιουμουρέκης, Παπαϊωάννου (46’ Καρατσόλης), Σκύφτας, Καρβούνης (56’ Ντινόπουλος), Κόλα, Σκοπελίτης, Αναστασίου (72’ Σταμπουλής), Διαμαντόπουλος (46’ Γιαρλελής.