Β’ Εθνική βόλεϊ γυναικών: Δεύτερος ο Ολυμπιακός Β. μετά το 3-0 επί του Γ.Σ. Νίκαιας

Από νίκη σε νίκη «πετά» η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού Βόλου. Αν και νεοφώτιστη στη Β’ Εθνική κατηγορία, πανηγύρισε το τρίτο στη σειρά επιτυχημένο αποτέλεσμα, επικρατώντας με 3-0 του Γ.Σ. Νίκαιας στο κλειστό γυμναστήριο Αγριάς. Έτσι, φιγουράρει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μόλις έναν πόντο λιγότερο από τον πρωτοπόρο ΣΠΑ Καρδίτσας.

Ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα της πρεμιέρας στην έδρα του Φοίβου Γιάννουλης με 3-2, που του απέφερε έναν πόντο διότι το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ, πανηγύρισε στη συνέχεια τρεις «καθαρές» νίκες με εξαιρετικές εμφανίσεις.

Επιβλήθηκε 3-0 του Σπάρτακου Λάρισας εντός, 3-1 της Νίκης στη Νέα Ιωνία, ενώ τελευταίο του… θύμα ήταν ο Γ.Σ. Νίκαιας με 3-0. Στο παιχνίδι αυτό οι «ερυθρόλευκες» δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο σετ το οποίο πήραν με 25-23 μετά από «μάχη». Ακολούθως επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έτσι τα άλλα δύο σετ ήρθαν πιο εύκολα με 25-18 και 25-11.

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Ξύδη, Μανικάκη, Ζαφειρίου, Πανταζή, Παπαθανασίου, Μητσογιάννη, Κούτε, Σταμάτη, Τσατσαρέλη, Παπανικολάου, Γιαννακουδάκη, Παπαδοπούλου, Γκόντα, Καρακασίδου.

Πρώτη επιτυχία η Νίκη

Γούρικες αποδείχθηκαν οι νέες εμφανίσεις για τη Νίκη που κατέκτησε το πρώτο της «τρίποντο», αφού επιβλήθηκε 3-0 σετ του Γ.Σ. Αλμυρού στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό ότι απώλεσαν μόλις 43 πόντους και στα τρία σετ. Ελαφρυντικό για τον ΓΣΑ το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς την έμπειρη πασαδόρο Παπαγιώργου και την κεντρική Κυρίτση.

Τα σετ: 25-18, 25-14, 25-11.

ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας, Ντελής): Κεφαλά, Πίσσα, Γαργάλα, Ευαγγελινού, Πολυζώη, Μέλιου, Τρυπίλα, Κουφογεώργου, Χαλκιά, Γιαγκουνίδου, Σταυρινάκη, Μουραντιάν, Μπαζιώτη, Κύρκου.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Καραγιάννη, Μπουκουβάλα, Κωνσταντίνου, Τσιγάνη, Βελέη, Μαυρογέννη, Τόπα, Μποτού, Τσιάτσιου, Τζίμα, Λιάπη.

«Καθαρές» νίκες χωρίς απώλεια σετ είχαμε για τις γηπεδούχες ομάδες στην 4η αγωνιστική της Β’ Εθνικής βόλεϊ γυναικών. Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Ολυμπιακός Β.-Γ.Σ. Νίκαιας 3-0
Νίκη-Γ.Σ. Αλμυρού 3-0
ΣΠΑ Καρδίτσας-Φοίβος 3-0
ΑΕΛ-Γ.Σ. Τυρνάβου 3-0
Ασκληπιός-Σπάρτακος 3-0