Β’ Εθνική μπάσκετ: “Στραγγάλισε με “ζώνη” τη Νίκη ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στο βολιώτικο ντέρμπι κερδίζοντας 78-73 τη Νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» με καταιγισμό τριπόντων στο α’ ημίχρονο και εφαρμόζοντας εξαιρετικά τη «ζώνη» έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση επί των «κυανολεύκων», που φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Πολύς κόσμος βρέθηκε χθες στο ΕΑΚ με τους οπαδούς των γηπεδούχων να δημιουργούν εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με «ραψωδία» από τα 6.75 ενώ από τη β’ περίοδο έπαιξε «ζώνη» εγκλωβίζοντας τη Νίκη, η οποία αντί να μεταφέρει την μπάλα κάτω από το καλάθι όπου υπερτερούσε, αναλώθηκε σε άστοχα σουτ τριών πόντων. Γκοντόπουλος, Ίλτσογλου και Αναγνωστόπουλος ήταν καταπληκτικοί, ενώ κομβικός στην επανάληψη ήταν ο Σιμάκης που πέτυχε κρίσιμα καλάθια. Αντίθετα από τη Νίκη ξεχώρισαν μόνο ο Κουτίνας και ο Λόλας, με τον δεύτερο να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με την κυανόλευκη φανέλα.

«Ερυθρόλευκος βομβαρδισμός» στο α’

Πεντάδα με τρεις γκαρντ παρέταξε ο Γιώργος Βλιώρας με τους Σταθούρο, Γκοντόπουλο και Σιμάκη από το «ένα» μέχρι το «τρία», ενώ το δίδυμο ψηλό αποτέλεσαν οι Αναγνωστόπουλος και Παρασκευάς.. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Ανδρέας Μαύρος και Γιώργος Κοσμάτος άρχισαν το ματς με τους Σαριμπαλίδη (πλέι μέικερ), Βερτζάγια (σούτινγκ γκαρντ), Κουτίνα (σμολ φόργουορντ), Ξενιτίδη (πάουερ φόργουορντ) και Λόλα (σέντερ).

Η Νίκη έκανε καλή αρχή προηγούμενη 2-7 σημειώνοντας όλα της τα καλάθια μέσα από τη ρακέτα. Ήταν εμφανής η πρόθεση να «χτυπήσει» τη «φροντ λάιν» του Ολυμπιακού, που είχε λαβωθεί με την απώλεια του Καραμήτσου λόγω τιμωρίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν από την περιφέρεια ευστοχώντας στις τέσσερις πρώτες προσπάθειες από τα 6.75 (δύο ο Γκοντόπουλος και δύο ο Αναγνωστόπουλος), ενώ με έμμεσο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Παρασκευά πήγαν στο 18-11 στο 6’.

Το πρώτο τρίποντο για τη Νίκη σημείωσε ο Ξενιτίδης μειώνοντας σε 18-14, αλλά απάντησε με το ίδιο «νόμισμα» ο Γκοντόπουλος (21-14). Σ΄ εκείνο το σημείο όμως ο Παρασκευάς χρεώθηκε με το δεύτερό του φάουλ προκαλώντας νωρίς «πονοκέφαλο» στον Γιώργο Βλιώρα.

Η τεχνική ηγεσία της Νίκης επιστράτευσε γρήγορα τον νεαρό Ζησόπουλο τοποθετώντας πάνω στον Γκοντόπουλο που είχε πάρει «φωτιά». Με τη σειρά του ο κ. Βλιώρας έριξε στη «μάχη» τον Ίλτσογλου., ενώ ανέθεσε το μαρκάρισμα του νεοεισελθόντα Καλλέ στον Αναγνωστόπουλο προκειμένου να προφυλάξει τον Παρασκευά από το 3ο φάουλ.

Η Νίκη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 7-0. Το  21-21 σημειώθηκε από τον Ζησόπουλο, ο οποίος έκλεψε την μπάλα απ’ τον Γκοντόπουλο και τελείωσε τη φάση στο ανοικτό γήπεδο.

Με την έναρξη της β’ περιόδου ο Γιώργος Βλιώρας άλλαξε την άμυνα σε «ζώνη» με σκοπό να προφυλάξει την ομάδα του από τα φάουλ ελλείψει εναλλακτικών λύσεων. Από την άλλη μεριά ο Καλλές έδειχνε να κάνει καλή δουλειά αμυντικά απέναντι στον Παρασκευά τον οποίο έκοψε δύο φορές στον αέρα (25-25 στο 13’). Βλέποντάς το αυτό ο Ολυμπιακός άρχισε να απειλεί πάλι με τρίποντα (28-27 με τον Αναγνωστόπουλο).

Οι Ανδρέας Μαύρος και Γιώργος Κοσμάτος δεν δίστασαν μετά τον Ζησόπουλο να ρίξουν στη «μάχη» κι έναν ακόμη νεαρό, τον Χρ. Νίκολη, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Γιώργος Βλιώρας με τον Ευαγγελινό, γεγονός αν μη τι άλλο χαρμόσυνο για το αύριο του βολιώτικου μπάσκετ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν παθητικοί στην περιφερειακή άμυνα και οι γηπεδούχοι τους «τιμώρησαν» με τους Γκοντόπουλο, Αναγνωστόπουλο και Ίλτσογλου (40-34). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τι άλλο από… τρίποντα. Γκοντόπουλος από τη μία και Κουτίνας από την άλλη διαμόρφωσαν το 43-40 στο 20’

Η «ζώνη» του Ολυμπιακού «έπνιξε» τη Νίκη

Με ανταλλαγές καλαθιών άρχισε το β’ ημίχρονο και τον Ολυμπιακό να συντηρεί μικρό προβάδισμα (48-45 στο 23’). Τότε ο Παρασκευάς υπέπεσε στο 3ο φάουλ, με τον Κουτίνα να τον μιμείται στο επόμενο λεπτό (50-45 στο 25’).

Οι «κυανόλευκοι» έδειχναν να «πνίγονται» στη ζώνη των «ερυθρολεύκων», που βρήκαν πολύτιμους πόντους  από τον Σιμάκη δίνοντας «αέρα» 9 πόντων (54-45 στο 27’). Ο Ολυμπιακός κατάφερνε να προστατεύει το καλάθι του αφήνοντας του φιλοξενούμενους να επιδίδονται σε «ρεσιτάλ» άστοχων σουτ από την περιφέρεια.  Ο Ίλτσογλου από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» έδωσε για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (58-48), που ήταν και το σκορ της γ’ περιόδου. Αυτό το διάστημα ανήκε στην ομάδα του Γιώργου Βλιώρα που δέχθηκε μόλις 8 πόντους, γεγονός που «έγειρε την πλάστιγγα» υπέρ της.

Στην τελευταία περίοδο η Νίκη προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή της, αλλά ήταν φανερό πως ήταν εκτός κλίματος σε άμυνα και επίθεση. Ενδεικτική η φάση όπου ο Σταθούρος ανενόχλητος κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο του Σιμάκη και ανέβασε τη διαφορά στο +12 (60-48 στο 31’), ενώ στην επόμενη επίθεση ο Λόλας αστόχησε μόνος κάτω από το καλάθι. Οι οπαδοί των γηπεδούχων παραληρούσαν στις εξέδρες, γεγονός που έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό, ο οποίος κρατούσε τον αντίπαλο σε απόσταση ασφαλείας. (62-50 23’).

Ξαφνικά η Νίκη «ξύπνησε». Ο Λόλας με 3/4 βολές, ο Βερτζάγιας με «γκολ φάουλ» και ο Κουτίνας με λέι απ έδωσαν «οξυγόνο» στην ομάδα τους (62-57 στο 35’), ενώ η διαφορά θα μπορούσε να πέσει κι άλλο αν σε σουτ τριών πόντων του Κουτίνα η μπάλα δεν του έπαιζε άσχημο παιχνίδι. Ο κ. Βλιώρας κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ βλέποντας τους παίκτες του να χάνουν το μυαλό τους, ενώ σίγουρα ρόλο έπαιξε και η κούραση, αφού η ίδια πεντάδα «τράβηξε το κουπί» σχεδόν σε όλο το ματς.

Νέος αιφνιδιασμός από τον Βερτζάγια έγραψε το 62-59, αλλά στην επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Έτσι ο Γκοντόπουλος με μία βολή και ο Παρασκευάς από κοντά έδωσαν «ανάσα» στον Ολυμπιακό (65-59 στο 36’).

Ο Παρασκευάς αποβλήθηκε με 5ο φάουλ αλλά αυτό δεν πτόησε τους συμπαίκτες του, οι οποίοι έβγαλαν την άμυνα και μαζί αιφνιδιασμό με τον Σιμάκη, ο οποίος αστόχησε πιεζόμενος. Ωστόσο ο Σταθούρος κέρδισε παλικαρίσιο επιθετικό ριμπάουντ, με την μπάλα να κυλά στον Ίλτσογλου, που πήρε το φάουλ και με δύο βολές έγραψε το 69-61.

Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ντέρμπι, αφού στα 2.45 που απέμεναν οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Το τρίποντο υπό πίεση του Ίλτσογλου ήταν το «κερασάκι στην τούρτα» (72-60) και πλέον απέμενε να μάθουμε την τελική διαφορά. Με πρέσινγκ η Νίκη μείωσε σε 76-70 αλλά ήταν πλέον αργά. Το τελικό 78-73 διαμορφώθηκε με δύο βολές του Γκοντόπουλου και τρίποντο του Κουτίνα στην εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 21-21, 43-40, 58-48, 78-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Αγκρής, Ροδολάκης, Γκοντόπουλος 20 (5), Ίλτσογλου 19 (3), Αναγνωστόπουλος 12 (4), Ευαγγελινός, Σταθούρος 2, Σιμάκης 19 (1), Παρασκευάς 6, Γιαννίκος, Γ. Νίκολης.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Χρ. Νίκολης, Βερτζάγιας 8, Σαριμπαλίδης 3 (1), Σούλης, Ζησόπουλος 5 (1), Κουτίνας 24 (3), Σπανόπουλος, Μπουσκολίτης, Δελεντζές, Λόλας 18, Καλλές, 6 Ξενιτίδης 9 (3).