Β’ Εθνική μπάσκετ: Έμεινε στις δάφνες του ντέρμπι ο Ολυμπιακός Β. και έχασε από τον Πρωτέα

Στις δάφνες του βολιώτικου ντέρμπι έμεινε ο Ολυμπιακός με συνέπεια να χάσει 85-89 από τον Πρωτέα Γρεβενών στο ΕΑΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι είχαν μείνει στον θρίαμβο του βολιώτικου ντέρμπι, , καθώς στα πρώτα λεπτά ήταν σε άλλο γήπεδο (2-7 στο 3’). Οι φώνές του Γιώργου Βλιώρα τους αφύπνισαν (9-9 στο 5’), ενώ το καλό νέο ήταν πως ο Σιπητάνος χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ. Παρόλα αυτά ο κ. Χασιώτης δεν τον απέσυρε και εκείνος τον δικαίωσε απόλυτα πετυχαίνοντας τους 14 από τους πρώτους 18 πόντους της ομάδας του (12-18 στο 7’). Ο Γ. Βλιώρας γύρισε την άμυνα σε «ζώνη», κάτι που είχε λειτουργήσει εξαιρετικά κόντρα στη Νϊκη. Εντούτοις ο Σιπητάνος συνέχισε το… βιολί του (16π.) και ο Πρωτέας προηγήθηκε 18-26 στο α’ δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στη β’ περίοδο και με πέντε αναπάντητους πόντους από Σιμάκη και Γκοντόπουλο μείωσε σε 23-26. Τότε ανέλαβε δράση ο Παπαδόπουλος που εκμεταλλευόμενος το ύψος του «πλήγωσε» τους γηπεδούχους από το «ζωγραφιστό» (27-36 στο 14’). Το τρίποντο του Ίλτσογλου στην εκπνοή της επίθεσης και το τρίτο φάουλ του Σιπητάνου που τον οδήγησε στον πάγκο έδωσαν το έναυσμα για ανάκαμψη. Ο Καραμήτσος πρόσφερε λύσεις στην επίθεση φέρνοντας τον Ολυμπιακό σε απόσταση… αναπνοής (42-43 στο 19’), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με 42-47 υπέρ τους.

Βελτιωμένοι μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στην γ’ περίοδο και με γρήγορο 7-0 προσπέρασαν με 49-47. Παρασκευάς και Γκοντόπουλος σήκωσαν κυρίως το επιθετικό βάρος, αλλά δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμα αφού δέχθηκαν σερί 7-0 (52-57 στο 25’).. Ο κ. Χασιώτης ενεργοποίησε ξανά τον Σιπητάνο, αλλά εκείνος που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Σιμάκης που με προσωπικά καλάθια έφερε πάλι το ματς στα ίσια (59-59 στο 26’).. Ο Γκοντόπουλος με χέρι… αλφάδι από τα 6,75 έβαλε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +4 (65-61), αλλά το γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία (67-67).

Ο Σιπητάνος είχε σιγήσει επιθετικά αλλά οργανωτικά ήταν εξαιρετικός βγάζοντας δύο φορές ξεμαρκάριστο στο τρίποντο τον Κωνσταντίνου, ο οποίος με ισάριθμες «βόμβες» έγραψε το 72-76 (33’). Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω και με 72-78 και ο κ. Βλιώρας έδωσε εντολή για πιεστικό «μαν του μαν». Πράγματι η βολιώτικη ομάδα πλησίασε 77-78 και η «μάχη» φούντωσε. Ο Πρωτέας συντηρούταν κυρίως με βολές του Σιπητάνου (77-80) και ο Παρασκευάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (78-80).

Το τέλος ήταν συγκλονιστικό. Ο Παρασκευάς εξακολουθούσε να παλεύει σαν λιοντάρι μέσα στη ρακέτα (80-82), αλλά ο Παλάσκας με τρίποντο έδωσε «μαχαιριά» στον Ολυμπιακό (80-85 στο 1.05). Ο Γκοντόπουλος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» μείωσε σε 82-85, ο Κλωναράς τον μιμήθηκε (82-87), όπως και ο Ίλτσογλου (85-87 στα 41’’). Ο Σιμάκης έβγαλε φοβερή άμυνα στον Σιπητάνο δίνοντας στην ομάδα του την τελευταία επίθεση. Ο Γκοντόπουλος με τρίποντο προσπάθησε να χαρίσει τη νίκη, αλλά αστόχησε. Ο Παλάσκας κέρδισε το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 85-89..

Δεκάλεπτα: 18-26, 42-47, 67-67, 85-89.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 20 (4), Ίλτσογλου 13 (2), Αναγνωστόπουλος, Καραμήτσος 8 (2), Ευαγγελινός, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 18 (4), Παρασκευάς 23.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒ. (Χασιώτης): Τζιουβάρας 6 (2), Κλωναράς 15 (1), Παλάσκας 9 (1), Παπαδόπουλος, 19, Σιπητάνος 21 (1), Κωνσταντίνου 9 (3), Μπόζιαρης 8 (2), Μαλιούρας 2.