Β’ Εθνική: Ήττα για τον Ολυμπιακό Β. 72-74 από τον Πρωτέα Γρεβενών (αποτελέσματα)

Ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, ωστόσο, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα που τον κρατά στην τελευταία θέση στο βαθμολογικό  πίνακα της Β’ Εθνικής μπάσκετ. Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 16-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, στη συνέχεια τα λάθη στην άμυνα σε συνδυασμό με τις όχι καλές επιλογές στην επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο έχοντας αποκτήσει διαφορά επτά πόντων (32-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πρωτέα συντηρούσαν μία μικρή διαφορά στο σκορ, οι παίκτες του Ολυμπιακού πάλεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο για τη νίκη, η οποία τελικά δεν ήρθε, με τους “ερυθρόλευκους” να χάνουν με ένα καλάθι (72-74).

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Νίκολης με 23 πόντους, ενώ ο Γουάμπα πέτυχε 21 πόντους και ο Π. Λογοδότης 17.

Διαιτητές: Μαραμής-Γεωργούλης-Τοπαλίδης (Τσιργούλας)
Δεκάλεπτα: 16-10, 32-39, 56-61, 72-74
Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης Ν.): Στεφόπουλος 4(1), Παρασχάκης, Γουάμπα 21, Νίκολης 23(1), Μπουντούρης Κ. 6, Δημητρόπουλος 1, Λογοδότης Μ., Λογοδότης Π. 17, Μπουντούρης Σ.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Μόρας 17(1), Αναστασόπουλος 8(1), Κλωναράς 7(1), Παλάσκας 9(1), Πέντιτς 8, Μαραβέγιας 7, Κουρέπης 6, Μιχαηλίδης, Κεραμάρης 10(2), Κατηρτζίδης 2, Ασλανίδης.

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική