Τσουκαλάς: Ήμασταν κυρίαρχοι και κερδίσαμε

Το γεγονός ότι η Νίκη κυριάρχησε και γι’ αυτό έφτασε στο πρώτο της «διπλό» υποστήριξαν οι Σταύρος Τσουκαλάς και Απόστολος Κουφογεώργος. «Χάσαμε το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο» υποστήριξε ο τεχνικός του Ηρακλή Λάρισας, Παναγιώτης Διλμπέρης.

Η Νίκη ήταν εμφανώς ανώτερη από τον Ηρακλή Λάρισας και επιβλήθηκε πιο άνετα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 1-0 στο AEL FC Arena. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας επιτυχία για φέτος και όπως ήταν λογικό άφησε ικανοποιημένους τους ανθρώπους της βολιώτικης ομάδας.

Για την αναμέτρηση με τον Ηρακλή Λάρισας ο Σταύρος Τσουκαλάς τόνισε: «Το θετικό ήταν ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς. Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη. Δεν ξεγελαστήκαμε από τη βαθμολογική κατάσταση της αντίπαλης ομάδας. Από την αρχή μπήκαμε στο γήπεδο με σεβασμό προς τον Ηρακλή Λάρισας.

Εκτός από τους τρεις βαθμούς το κέρδος από αυτόν τον αγώνα ήταν ότι είχαμε μεγάλα διαστήματα κυρίαρχου ποδοσφαίρου. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν πιάσαμε την απαιτούμενη απόδοση, που είχαμε στο πρώτο. Ωστόσο αυτά συμβαίνουν. Είναι η θέληση για την εκτός έδρας νίκη που το κάνει αυτό.

Ήταν η δεύτερη σερί νίκη. Επομένως συνεχίζουμε, αφήνουμε ξανά πίσω αυτό το παιχνίδι και πάμε σ’ αυτό της ερχόμενης Πέμπτης με τον ΠΑΟΚ Β’».

Στο ίδιο μήκος κυμάνθηκε και ο γενικός αρχηγός Απόστολος Κουφογεώργος. «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που δεν έχει νικηφόρο αποτέλεσμα μέχρι τώρα. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και θα έπρεπε να είχαμε «καθαρίσει» το ματς από τότε. Δυστυχώς όμως αυτό δεν έγινε.

Στα τελευταία λεπτά αγχωθήκαμε λίγο, χωρίς βέβαια να μας απειλήσει ο αντίπαλος με κάποια ευκαιρία, ούτε δημιούργησε κάποια φάση. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, στα παλικάρια μας.

Επίσης θα ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον κόουτς. Με αφορμή τον ερχομό του, κιόλας, θα ήθελα να του ευχηθώ καλορίζικος και «σιδερένιος» υπογράμμισε ο κ. Κουφογεώργος.

«Συνεχίζουμε. Δυστυχώς έχουμε ένα ματς σε πολύ κοντινό διάστημα, την Πέμπτη, Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι μέσα στην έδρα μας με τον ΠΑΟΚ Β’. Ήδη κάνουμε τον προγραμματισμό για τον συγκεκριμένο αγώνα. Εύχομαι και αυτό το παιχνίδι να είναι νικηφόρο και να πάμε όλοι καλά στις γιορτές και τη διακοπή του πρωταθλήματος» κατέληξε.

Διλμπέρης: Παίξαμε με ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει

Τη βεβαιότητά του ότι η Νίκη θα πρωταγωνιστήσει στη φετινή Σούπερ Λιγκ 2 εξέφρασε ο Παναγιώτης Διλμπέρης. Ο τεχνικός του Ηρακλή Λάρισας υποστήριξε ότι το παιχνίδι χάθηκε από το α’ ημίχρονο, όταν η ομάδα του δεν φάνηκε ανταγωνιστική, αλλά στην επανάληψη η εικόνα της βελτιώθηκε. Αναλυτικά όσα δήλωσε ο κ. Διλμπέρης:

Για τον αγώνα με τη Νίκη: «Παίξαμε μ’ έναν αντίπαλο, ο οποίος σίγουρα θα πρωταγωνιστήσει σ’ αυτή την κατηγορία. Διαθέτει ποιοτικούς παίκτες και μεγάλο ρόστερ, οι οποίοι πιθανότατα ήθελαν να δείξουν και κάτι περισσότερο στον καινούργιο προπονητή.

Από εκεί και πέρα εμείς χάσαμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου ήμασταν φοβισμένοι. Σε καμία στιγμή, αν και κλέψαμε την μπάλα, δεν καταφέραμε να την κρατήσουμε και να δημιουργήσουμε προβλήματα στον αντίπαλο. Επίσης μας έλειπε το αγωνιστικό πάθος.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές φάνηκε να αλλάζει αυτό και έγινε καλύτερο όταν αλλάξαμε σχηματισμό παίρνοντας κάποιο ρίσκο. Δημιουργήσαμε κάποιες προϋποθέσεις, αλλά δεν κάναμε το παιχνίδι που είχαμε κάνει άλλες φορές.

Συγχαρητήρια στη Νίκη Βόλου για την επιτυχία της. Εγώ θα σταθώ μόνο στη φάση όπου βγαίνουμε τετ-α-τετ και ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι για να δείξει μία κάρτα, που δεν υπάρχει σ’ αυτή την περίπτωση. Νομίζω ότι οι διαιτητές θα πρέπει να δείξουν λίγο περισσότερο σεβασμό σε ομάδες, οι οποίες πραγματικά προσπαθούν τίμια μέσα στο γήπεδο να διεκδικήσουν πράγματα».

Για την παρθενική παρουσία του Ηρακλή Λάρισας σε επαγγελματική κατηγορία: «Αν εξαιρέσουμε τα παιχνίδια με την ΑΕΛ και τη Νίκη Βόλου, ήμασταν πάρα πολύ ανταγωνιστικοί, σχεδόν καλύτεροι απ’ όλους τους αντιπάλους.

Πρέπει να σας πω ότι οι παίκτες είναι πληρωμένοι και τον Νοέμβριο, όπως και εμείς στο προπονητικό τιμ. Δεν ξέρω σε ποιες ομάδες συμβαίνει αυτό και μάλιστα τη στιγμή ο Ηρακλής έχει μηδέν βαθμούς και μηδέν γκολ. Η διοίκηση παρέχει τα πάντα.

Εμείς ως προπονητικό τιμ δουλεύουμε μέρα-νύχτα, προκειμένου να βελτιώσουμε αυτά τα παιδιά σε επίπεδο ατομικό και ομαδικό. Φαίνεται η βελτίωση, αλλά αργεί να έρθει. Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να πει ότι τα παιδιά δεν προσπαθούν. Χάνουν στις λεπτομέρειες.

Για μια ακόμη φορά ήμασταν άτυχοι. Στο γκολ που δεχθήκαμε, η μπάλα βρίσκει σε πόδι και αλλάζει κατεύθυνση. Δεν θυμάμαι κάποια μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακά μας ή κάποια τρανταχτή ευκαιρία της Νίκης Βόλου. Μιλάμε για ένα μπάτζετ μπορεί και έξι με επτά φορές μεγαλύτερο από το δικό μας.

Παλεύουμε και ευελπιστούμε. Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι πριν γίνουν οι μεταγραφές. Θα έρθουν κάποιοι ποδοσφαιριστές για να βοηθήσουν και νομίζω ότι αυτό θα αλλάξει τόσο την ποιότητα, όσο και το βάθος του ρόστερ, έτσι ώστε να αρχίζουμε να παίρνουμε νίκες».