Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός στο «Rogers Cup» και πτώση στο Νο7

Μετά τη Μαρία Σάκκαρη που αποκλείστηκε από τον Α΄γύρο του τουρνουά στο Τορόντο του Καναδά και ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποχαιρέτησε πρόωρα το «Rogers Cup» που γίνεται στο Μόντρεαλ. Ο Ελληνας τενίστας φάνηκε πως ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του και γνώρισε την ήττα από τον Πολωνό Ρόμπερτ Χουρκάς με 4-6, 6-3, 3-6 και αποκλείστηκε. Ο Χουρκάς στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει τον Γκοφίν.

Μεγάλες απώλειες…
Ο Τσιτσιπάς το 2018 ήταν φιναλίστ στο «Rogers Cup» και ο πρόωρος αποκλεισμός του θα του κοστίσει ακριβά. Την Δευτέρα θα πέσει σίγουρα δύο θέσεις και θα υποχωρήσει στο Νο7, ενώ εάν κατακτήσει το τουρνουά είτε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ είτε ο Καρέν Κασάνοφ θα υποχωρήσει στο Νο8.

Ο Χουρκάς πίεσε τον Τσιτσιπά και του έκανε μπρέικ στο σερβίς μόλις από το 3ο γκέιμ. Ο Τσιτσιπάς είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 3-3 όταν είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 6ο γκέιμ. Ηταν μπροστά με 40-15, έχασε τρεις ευκαιρίες αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Πολωνός πήρε το γκέιμ, κράτησε το προβάδισμα με 4-2 και πήρε το σετ 6-4.
Ο Τσιτσιπάς απάντησε στο 2ο σετ με γρήγορο μπρέικ και έσβησε και τέσσερα μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ. Ετσι προηγήθηκε 3-0 και πήρε άνετα το σετ 6-3.

Πρώτη νίκη του Χουρκάς
Στο καθοριστικό 3ο σετ ο Τσιτσιπάς προσπάθησε να κάνει μπρέικ από το πρώτο γκέιμ αλλά ο Χουρκάς έσβησε τέσσερα μπρέικ πόιντ του Ελληνα τενίστα, κράτησε το σερβίς του και προηγήθηκε 1-0. Ολα κρίθηκαν στο 8ο γκέιμ. Ο Χουρκάς έγινε απειλητικός και κέρδισε και έναν αμφισβητούμενο πόντο κάνοντας το καθοριστικό μπρέικ για το 5-3. Ο Τσιτσιπάς διαμαρτυρήθηκε στον chair umpire Mohamed Lahyani αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα για Τσάλεντζ. Ετσι ο Χουρκάς πήρε το νίκη με 6-3 σε 110 λεπτά που ήταν και η πρώτη του σε τέσσερις συναντήσεις με τον Ελληνα τενίστα. Ο 22χρονος Πολωνός πανηγύρισε επίσης την 4η Top 10 νίκη του στην πολύ καλή σεζόν του.

Πηγή: Έθνος