Τσιτσιπάς: Ο «δράκος» Μεντβέντεφ σταμάτησε την πορεία του και στη Σανγκάη (video)

Σε κινεζικό «δράκο» μεταμορφώθηκε ο Ρώσος Ντανίλ Μεντβέντεφ (Νο 4) και για άλλη μία φορά πίκρανε τον Στέφανο Τσιτσιπά (Νο7) Με λιγότερα αβίαστα λάθη και με μόλις ένα μπρέικ πόιντ στο παθητικό του ο σπουδαίος Ρώσος τενίστας νίκησε τον Τσιτσιπά με 7-6 (5), 7-5 στον ημιτελικό του τουρνουά στη Σανγκάι και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά. Εκεί θα αντιμετωπίσει είτε τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο 6), είτε τον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι (Νο 13).

Πέντε στα πέντε ο Μεντβέντεφ
Πρόκειται για την πέμπτη νίκη του Μεντβέντεφ σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Έλληνα τενίστα. Ο Τσιτσιπάς έκανε μεγάλη προσπάθεια αλλά δε βρέθηκε στη μέρα του και η απόδοση του δεν είχε την ποιότητα του προημιτελικού απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς. Εκανε περισσότερα λάθη από τον πιο σταθερό Ρώσο και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 9ο γκέιμ του 1ου σετ και στο 11ο γκέιμ του 2ου σετ. Στην πρώτη περίπτωση έχασε τριπλό μπρέικ πόιντ και στη δεύτερη περίπτωση δε μπόρεσε να κρατήσει το σερβίς του.

Εχασε τριπλό μπρέικ πόιντ
Με βάση τη γενική εικόνα του αγώνα το 1ο σετ κρίθηκε στο 9ο γκέιμ όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει μπρέικ στο σερβίς του Ρώσου. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 40-0 και είχε στη διάθεση του τρία μπρέικ πόιντ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα καθώς έχει έκανε μαζεμένα λάθη. Εάν έκανε το 5-4 ο Τστσιπάς σε εκείνο το σημείο θα ήταν κοντά στο σετ. Δεν τα κατάφερε, ο Ρώσος κράτησε το σερβίς και χωρίς κανένα μπρέικ από τους δύο τενίστες το σετ οδηγήθηκε στο μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-1 αλλά ο Μεντβέντεφ απέφυγε να κάνει λάθος μέχρι το τέλος και στο 5-5 με δύο ωραίες ενέργειες έκανε το 7-5 και πήρε το σετ 7-6 (5).

Στο 2ο σετ ο Μεντβέντεφ μπήκε καλύτερα και με δυνατή ψυχολογία εκμεταλεύτηκε τα λάθη του Τσιτσιπά και έκανε μπρέικ στο σερβίς του Έλληνα τεσνίστα στο 3ο γκέιμ. Πήρε προβάδισμα 2-1 και αργότερα με 3-1.

Ολα κρίθηκαν στο 11ο γκέιμ
Ο Τσιτσιπάς δεν το έβαλε κάτω. Πήρε δύο δύσκολους πόντους, ζήτησε τη βοήθεια του κοινού που ήταν σαφώς με το μέρος του και ακολούθησε τον Μεντβέντεφ περιμένοντας το λάθος του. Αυτό έγινε στο 10ο γκέιμ όταν ο Τσιτσιπάς κατάφερε με ωραίες επιστροφές να κάνει το 40-0 και να φτάσει σε διπλό μπρέικ πόιντ το οποίο και εκμεταλλεύτηκε στην δεύτερη προσπάθεια και κάνοντας το μπρέικ ισοφάρισε σε 5-5 γκέιμ. Σφίγγοντας την γροθιά του ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την ισοφάριση και ξεκίνησε την προσπάθεια του για ανατροπή όμως στο 11ο γκέιμ ήρθε η απάντηση του Μεντβέντεφ που έδειξε τη μεγάλη του κλάση…

Ο Ελληνας τενίστας παρότι προηγήθηκε 15-0, έκανε δύο καθοριστικά λάθη σε ισάριθμα φορχαντ και ο Μεντβέντεφ προηγήθηκε 40-15. Παρά τη μείωση του σκορ από τον Τσιτσιπά ο Μεντβέντεφ έκανε το μπρέικ και πήρε πάλι προβάδισμα για 6-5. Εκεί κρίθηκε ο αγώνας, ο Τσιτσιπάς δεν είχε διάθεση να κυνηγήσει τον Ρώσο που άνετα έκανε το 7-5 και πήρε την πρόκροση για τον τελικό.

Πηγή: Έθνος