Τσάμπιονς Λιγκ: Ολοταχώς για τελικό η Μάντσεστερ Σίτι

Ολοταχώς για κούπα! Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε το βράδυ της Μ. Τετάρτης (28/4) η Μάντσεστερ Σίτι καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν μέσα στο «Παρκ ντε Πρενς».

Μάλιστα, η νίκη των «πολιτών» έχει μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι ήρθε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Τι κι αν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15’ με τον Μαρκίνιος, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έβγαλε αντίδραση και με γκολ των Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ στο 64’ και στο 71’ αντίστοιχα τα έφερε όλα… τούμπα.

Έτσι απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς της 4ης Μαΐου στο «Έτιχαντ». Εκεί όπου θα προσπαθήσει να διαχειριστεί με σύνεση τη νίκη της και να πραγματοποιήσει το όνειρο της παρθενικής της συμμετοχής στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι «πολίτες» είχαν την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα και προσπαθούσαν να πιέσουν τους γηπεδούχους οι οποίοι, πάντως, απείλησαν πρώτοι στο 13’ όταν ο Νεϊμάρ σούταρε αλλά ο Έντερσον απέκρουσε. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ευτύχησαν να ανοίξουν και το σκορ με κεφαλιά του Μαρκίνιος έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία. Μετά το γκολ που δέχθηκε, η Μάντσεστερ Σίτι ανέβασε το τέμπο και είχε δύο καλές στιγμές. Συγκεκριμένα, στο 21’ η προβολή του Μπερνάρντο Σίλβα βρήκε σε ετοιμότητα τον Κέιλορ Νάβας ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Φόντεν στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι βγήκε στο τερέν αποφασισμένη να γυρίσει το ματς. Αφού, λοιπόν, στο 61’ ο Ντε Μπρόινε δεν σημάδεψε σωστά στο γυριστό που επιχείρησε, στο 64’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Σε μια περίεργη σέντρα του, ο Κέιλορ Νάβας δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Οι «πολίτες» όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Κυνήγησαν και δεύτερο γκολ και το πέτυχαν στο 71’ με φάουλ του Μαχρέζ. Στο 77’ οι Παριζιάνοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκουεγιέ με απευθείας κόκκινη κάρτα και έτσι οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κυκλοφορήσουν ανενόχλητοι τη μπάλα πόδια τους και να κρατήσουν εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Διαιτητής ήταν ο Μπριχ (Γερμανία), με βοηθούς τους Μπορς (Γερμανία) και Λουπ (Γερμανία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Φριτς (Γερμανία) και AVAR ο Ντάνκερτ (Γερμανία). Τέταρτος ήταν ο Ζίμπερτ (Γερμανία).

Κίτρινες: 70’ Παρέδες, 74’ Νεϊμάρ – 31’ Κανσέλο, 86’ Ντε Μπρόινε
Κόκκινες: 77’ Γκουεγιέ
ΠΑΡΙ Σ.Ζ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Κέιλορ Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Γκουεγιέ, Παρέδες (83’ Ερέρα(, Βεράτι, Ντι Μαρία (80’ Ντανίλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο (61’ Ζιντσένκο), Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Φόντεν.