Τσάμπιονς Λιγκ: Φοβερός Εμπαπέ οδήγησε την Παρί σε θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το βράδυ της Τρίτης (16/2) ο Εμπαπέ το ματς της Μπαρτσελόνα με την Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς σημείωσε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στο θριαμβευτικό 4-1 μέσα στο «Καμπ Νου» για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.
Οι Καταλανοί μπορεί να προηγήθηκαν στο 27′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσι, αλλά από εκεί και πέρα τους… πήρε και τους σήκωσε ο 22χρονος επιθετικός, που ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα και βρήκε δίχτυα στο 65′ για το 1-2.
Στο 70ό λεπτό ήταν η σειρά του Κεν να χριστεί σκόρερ και το προσωπικό σόου του Εμπαπέ ολοκληρώθηκε στο 85′, για να κάνουν τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στο «Παρκ ντε Πρενς» οι πρωταθλητές Γαλλίας.
Την ίδια στιγμή, ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς απέκτησε η Λίβερπουλ, που νίκησε στο «Φέρεντς Πούσκας» της Βουδαπέστης την τυπικά γηπεδούχο Λειψία με 2-0.
Οι Γερμανοί είχαν δοκάρι με τον Όλμο μόλις στο 5′, αλλά έκαναν σημαντικά λάθη στην άμυνά τους, τα εκμεταλλεύθηκαν δεόντως ο Σαλάχ στο 53′ και ο Μανέ στο 58′, με τους «κόκκινους» να είναι μια ανάσα από τους «8» κι ενώ και η ρεβάνς θα γίνει σε ουδέτερη έδρα λόγω των περιοριστικών μέτρων που υπάρχουν για τον κορωνοϊό.