Τρίτος στο τουρνουά του Πανθεσσαλικού ο Βόλος, 1-0 τη Νίκη

Ο Βόλος κατέλαβε την 3η θέση στο τουρνουά φιλανθρωπικού χαρακτήρα, που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Επικράτησε με 1-0 της Νίκης στον μικρό τελικό, με τον Βιγιαφάνιες να σκοράρει στο 77’ το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.
 Ο Βόλος δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, όντας μια ομάδα όχι μόνο μεγαλύτερης κατηγορίας, αλλά και πιο έτοιμη αγωνιστικά (σε 10 μέρες αρχίζει το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ), απέναντι στη Νίκη, η οποία δεν έχει συμπληρώσει ούτε μία εβδομάδα προετοιμασίας. Σε γενικές γραμμές, πάντως, ο Βόλος αντιμετώπισε προβλήματα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, όπως και στο φιλικό με τη Λαμία. Η Νίκη από την πλευρά της στάθηκε πολύ καλά ανασταλτικά, επιθετικά, ωστόσο, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε μία ευκαιρία για γκολ.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο προπονητής του Βόλου, Χοακίν Γκόμεζ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-5-2. Ο Σιαμπάνης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Κορρέα, Καλογερόπουλος και Τσοκάνης. Φουλ μπακ ήταν οι Μύγας δεξιά και Σμέλερς αριστερά. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Γκάβτσιτς, Βιγιαφάνιες και Κόμπα, με τους Κόζτα και Ασεχνούν να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο των «κυανέρυθρων».
Από την άλλη πλευρά ο τεχνικός της Νίκης, Στέφανος Ξηροφώτος, παρέταξε τους «κυανόλευκους» με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Σούλης, με τους Οικονομόπουλο δεξιά και Ξανθόπουλο αριστερά να αποτελούν τους δύο ακραίους οπισθοφύλακες. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κούφας και Βλάχος. Οι Σαλαμούρας και Λίταινας ήταν οι δύο παίκτες του άξονα, ο Βερνάρδος κινούνταν στη δεξιά πτέρυγα, ο Ολουβαμπόρι αγωνίστηκε στο αριστερό «φτερό», με τον Τσιλιγγίρη να παίξει πίσω από τον προωθημένο Σμέρμποκ.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι στη Νίκη, η οποία διέθετε ηρεμία στο παιχνίδι της και προσπαθούσε να ανταποκριθεί με επιτυχία στην πίεση που άσκησαν οι παίκτες του Χοακίν Γκόμεζ.
Οι «κυανέρυθροι» είχαν ένα καλό πρώτο 15λεπτο, στο οποίο έχασαν τρεις ευκαιρίες για γκολ. Στο 11ο λεπτό έγινε η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι. Ο Ασεχνούν από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, ο Καλογερόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Κόζτα τη δεύτερη, με τον Βιγιαφάνιες από πολύ κοντά να στέλνει με νέα κεφαλιά την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 13’ ο Ασεχνούν πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, προχώρησε, επιχείρησε το σουτ, με τον Σούλη να είναι σε καλή θέση, να πέφτει σωστά και να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 15’ συνδυάστηκαν πολύ ωραία οι Βιγιαφάνιες και Κόμπα, με τον πρώτο να σουτάρει διαγώνια, στέλνοντας την μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Σούλη, στην καλύτερη ευκαιρία του Βόλου το πρώτο μέρος.
Στο διάστημα 16’-45’ το θέαμα ήταν μέτριο, καθώς το παιχνίδι δεν είχε φάσεις. Οι παίκτες του Βόλου προσπαθούσαν να παίξουν γρήγορα, με τη Νίκη, ωστόσο, να αμύνεται σωστά, αν και με δυσκολία οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου περνούσαν το χώρο της μεσαίας γραμμής. Θα πρέπει, όμως, να λάβουμε υπόψη, ότι ο Βόλος σε λίγες μέρες ρίχνεται στη «μάχη» του πρωταθλήματος, ενώ η Νίκη βρίσκεται στο ξεκίνημα της προετοιμασίας της, με το σύνολο, σχεδόν, των παικτών να είναι καινούργιοι, ενώ κάποιοι ποδοσφαιριστές είναι υπό δοκιμή.

Σκόραρε ο Βιγιαφάνιες για τον Βόλο
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε η ίδια. Ο Βόλος είχε την υπεροχή, χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, σε σχέση με το πρώτο μέρος, με τη Νίκη να αμύνεται. Οι παίκτες του Χοακίν Γκόμεζ ήταν πιο επικίνδυνοι στην επίθεση και εκτός από το γκολ που πέτυχαν, είχαν και ορισμένες ακόμη καλές επιθετικές προσπάθειες.
Στο 49’ ο Μύγας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει τος σκορ. Ο Σμέλερς έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Έλληνα δεξιό μπακ να πλασάρει άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή. Στο 53’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκλάβτσιτς, ο Καλογερόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 58’ ο Σλέλερς έβγαλε τη σέντρα, ο Κόζτα πήρε την κεφαλιά για να μπλοκάρει την μπάλα ο Τσέλιος. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ασεχνούν γύρισε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας της Νίκης, με τον Κόμπα να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία. Ακόμη μία καλή στιγμή για τον Βόλο στο 65’, με τον Σμέλερς να σουτάρει και τον Τσέλιο να μπλοκάρει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.
Το γκολ, τελικά, για τον Βόλο ήρθε στο 77’. Ο Μύγας από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα, ο Γκλάβτσιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βιγιαφάνιες από κοντά έγραψε το 1-0.  Στο υπόλοιπο διάστημα και μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με τον Βόλο να φτάνει στο νικηφόρο αποτέλεσμα, δίχως, ωστόσο, να ικανοποιήσει με την εμφάνισή του.
Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Βοηθοί: Σακκάς, Καρβούνη (Θεσσαλίας)
4ος διαιτητής: Αλέκος (Θεσσαλίας)
Κίτρινες: Ασεχνούν-Κωστόπουλος
ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης,  Καλογερόπουλος (66’ Δόσης), Κορρέα, Τσοκάνης (66’ Ασλανίδης), Μύγας (83’ Τάχατος), Σμέλερς, Γκλάβτσιτς (83’ Άλτμαν), Βιγιαφάνιες, Κόμπα, Ασεχνούν, Κόζτα (66’ Λυκουρίνος).
ΝΙΚΗ: Σούλης (46’ Τσέλιος), Οικονομόπουλος (66’ Αρίας), Ξανθόπουλος (86’ Κουτσιμπάνας), Κούφας, Βλάχος (78’ Γκάντσιερ), Σαλαμούρας (61’ Κωστόπουλος), Λίταινας (78’ Γιαλαρδάκης), Βερνάρδος (51’ Σπυρίδης), Ολουβαμπόρι (57’ Τζιώρας), Τσιλιγγίρης (81’ Καπέρδας), Σμέρμποκ (71’ Δούμτσης).