Τρίτος στην κατάταξη ο Γ.Σ. Βόλου στο διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου

Διεξήχθη την περασμένη Κυριακή στα Τρίκαλα το διασυλλογικό πρωτάθλημα των κατηγοριών Παμπαίδων Α’-Παγκορασίδων Α’ όπου οι μικροί αθλητές και αθλήτριες του Γυμναστικού Συλλόγου Βόλου πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κατακτώντας την 3η θέση με 76 βαθμούς και την πρώτη θέση μεταξύ των συλλόγων της Μαγνησίας. Ο απολογισμός των μεταλλίων ήταν δύο χρυσά, πέντε αργυρά και ένα χάλκινο.

Ο εκπληκτικός Παπαδόπουλος Στέργιος κάνοντας ατομικά ρεκόρ κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια σε δισκοβολία και την σφαιροβολία με επιδόσεις 47,33μ. και 14,65μ. αντίστοιχα και πιάνοντας ταυτόχρονα τα υψηλά όρια για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας. Η Παγανά Μυρσίνη κάνοντας ατομικό ρεκόρ κατέκτησε την δεύτερη θέση στο άλμα σε μήκος με 5,12μ. πιάνοντας το υψηλό όριο για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας της και την τέταρτη θέση στα 150. με 20’’38. Η ταυτόχρονη διεξαγωγή των δύο αγωνισμάτων της στέρησε το δικαίωμα να προσπαθήσει για καλύτερες επιδόσεις, μια που στο μήκος έκανε τέσσερις προσπάθειες τρέχοντας να προλάβει την εκκίνηση των 150μ.
Η Στεφανάι Νικόλ κατέκτησε την δεύτερη θέση κάνοντας ατομικό ρεκόρ στο δρόμο των 300μ. με εμπόδια με 52’’44 λίγα μόλις εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από το υψηλό όριο που φαίνεται ότι θα το πετύχει μιας και ήταν ο πρώτος αγώνας της χρονιάς.
Η Ιμπραΐμι Όρκιντα αθλήτρια 2 μηνών στα αγωνίσματα των ρίψεων κατέκτησε την δεύτερη θέση στη δισκοβολίας με 26,77μ. και την τέταρτη θέση στη σφαιροβολίας με 9,56μ. Πολύ καλός ο Βαρνάβας Παναγιώτης κατέκτησε την δεύτερη θέση στο δρόμο των 300μ. κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 41’’19 και πολύ κοντά στο υψηλό όριο για το πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας του

Νέο ατομικό ρεκόρ και δεύτερη θέση για τον Ιωάννη Πετσανούκη στη σφαιροβολία με επίδοση 11.94μ.
Τρίτη θέση στο άλμα σε μήκος από την Κατερίνα Γρηγορίου με νέο ατομικό ρεκόρ 4,95μ., αθλήτρια που ειδικεύεται στα σύνθετα αγωνίσματα
Τέταρτη θέση για την σκυταλοδρομία 4Χ80μ. των Παγκορασίδων με 43’’ 20 αποτελούμενη από τις Μουντούρη Κατερίνα, Στεφανάι Νικόλ, Γρηγορίου Κατερίνα και Ρέπου Ζωή. Επίσης την έκτη θέση στα 150μ. πήρε η Μουντούρη Κατερίνα με 20’’77, την όγδοη θέση στο άλμα σε μήκος η μικρή της παρέας (παγκορασίδα β΄) Ρέπου Ζωή με 4,62μ., ενδέκατη η Χαζαρίδη Τατιάνα με 4,52μ. στο άλμα σε μήκος με πολύ λίγες προπονήσεις,και καλή εμφάνιση στα 80 με 11΄΄68. Επίσης αγωνίσθηκε και ο μικρός (Παμπαίδας β’) Γκιντσίδης Βασίλης κάνοντας καλή εμφάνιση και τρέχοντας τα 150μ. σε 20’’10.
Οι έφοροι του τμήματος Μπάκος Χρήστος, Πιλάτος Αχιλλέας και ο πρόεδρος Αντώνης Χιώτης συγχαίρουν τους αθλητές και τις αθλήτριες για τις επιτυχίες τους. Εγγραφές του τμήματος γίνονται καθημερινά στο ιδιόκτητο γυμναστήριο του συλλόγου (Ιωλκού-Αχιλλοπούλου), τις ώρες 4-7μ.μ.