Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου, 1-0 από τον Ηρακλή

olympiakos volou

Για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα και μάλιστα με το ίδιο σκορ ο Ολυμπιακός Βόλου,  καθώς είδε τον Ηρακλή να επικρατεί στο Καυταντζόγλειο, με σκορ 1-0. Ο Ηρακλής με τη νίκη αυτή χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να πανηγυρίσει και μαθηματικά την άνοδό του στη Super League. Στάθηκαν καλά οι ερυθρόλευκοι, παρά τις ελλείψεις τους, αλλά δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο γκολ του Λουκίνα από το 4΄. Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος παρέταξε την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου με αρκετές αλλαγές, λόγω των πολλών απουσιών. Μία από αυτές ήταν και ο Κολίτσι, ο οποίος πήρε τη θέση του Ρίζου στην αρχική ενδεκάδα της Μαγνησιώτικης ομάδας. Παρά το γκολ που δέχθηκε ο Κολίτσι, ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου, αφού με τις σωτήριες επεμβάσεις του, δεν άφησε την ομάδα του Ηρακλή να «ξεφύγει» στο σκορ. Αυτή η ήττα, ήταν η τρίτη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά για τον Ολυμπιακό Βόλου στα Play Off. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στους 4 βαθμούς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για την ομάδα του Ηρακλή πέτυχε ο Λουκίνας στο 4΄.

Προηγήθηκε ο Ηρακλής στο πρώτο μέρος, 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου
Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και γι αυτό ο Ηρακλής, τέσσερα λεπτά από την έναρξη του παιχνιδιού, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Ρομάνο έβγαλε τη σέντρα και ο Λουκίνας εκτέλεσε τον Κολίτσι, ανοίγοντας το σκορ, 1-0 υπέρ της ομάδας του Ηρακλή. Στο 12΄ ο Πασάς πέρασε ωραία μπαλιά στον Λουκίνα, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Κολίτσι κατάφερε να αποκρούσει. Μετά από 12 λεπτά, ο Λουκίνας έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Ρομάνο, έπιασε το σουτ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κολίτσι. Ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε στροφές στη συνέχεια, έχοντας και δύο τελικές προσπάθειες.